Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Lucrări
Intermediar spre ideal
22.22%
4 22.22%
Nebunul
66.67%
12 66.67%
Magie
11.11%
2 11.11%
Stimata doamnă în abis
0%
0 0%
Total 18 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM - Aprilie - Lucrarile

#2
Mi-a plăcut tema, trebuia să vin să votez :]


Lucrarea întâi- Intermediar spre ideal

Bun, ţin să precizez că nu am văzut decât o greşeală de tastare şi anume: morânt- mormânt.
Cea ce nu e grav, având în vedere dimensiunile oneshotului* mă bucur că e lung*.
Îmi place lucrarea, e bună. Are dimensiuni potrivite şi o aşezare în pagină foarte bună. Ideile sunt ’’aerisite’’, ca să zic aşa, lucru care face mai uşoară citirea. E un monolg destul de drăguţ, chiar reuşit după părerea mea. Ai avut o lungă descriere a sentimentelor acelui tip * vorbea la masculin, deduc că e un el* şi sincer mi-a plăcut. Ai folosit persoana întâi şi te-ai descurcat. Naratorul chiar mi-a transmis ceva. Mai ales la sfârşit când vorbea despre renaştere. Încă un plus e titlul, care, îţi spun sincer e fenomenal XD. E foarte fain, m-a făcut curioasă de cum l-am citit şi cum spuneam, cred că aduce un mare plus lucrării tale. Tema a fost respectată, mi-a plăcut cum ai abordat-o, nu am avut nici o problemă cu asta. Dialog sau naraţiune nu prea ai avut *în sensul că nu ai avut deloc, laugh* dar nu m-a deranjat. E o lucrare ’’profundă’’, dacă ar fi să o caracterizez într-un cuvânt.



Lucrarea a doua- Nebunul

Încep cu începutul, adică cu greşelile: Un sunet greu s-a auzit în încăpere. Uşa a fost deschisă. Auzea paşii grei care se îndreptau spre el.
Nu e o greşeală foarte gravă, atât doar că mă cam deranjează repetarea acelui adjectiv subliniat cu bold. Puteai înlocui cu un alt sinonim sau ceva, ca să eviţi repetiţia.
Oricum, îmi place titlul. E scurt, la obiect şi pe mine una chiar mă atrage să citesc. Dimensiunile lucrării sunt bune iar aşezarea în pagină la fel. Estetic vorbind, arată chiar foarte bine, iar acele cuvinte, respectiv fraze scrise cu italic, dau un plus oneshotului. Ai combinat toate modurile de expunere, destul de ok zic eu, dar povestea personajului nu m-a impresionat în mod deosebit. Adică mi-a plăcut, dar parcă nu i-ai descris cu atâta profunzime sentimentele. Eu una, nu am simţit suferinţa lui din închisoare şi restul. Înţelegi tu. Puteai să accentuezi asta. O lucrare destul de bună, dar nu prea mi-a transmis mesajul * părerea mea*. Tema cred că ai respectat-o, cred că ai respectat-o chiar foarte bine dar doar atât.





Lucrarea a treia- Magie

Ca şi la restul lucrărilor, voi preciza greşelile: ci cei câţi doctori care îl tot împresurau cu rugăminţi de a se duce la azil.
Partea care e cu bold, nu prea sună corect. Pe mine una, mă deranjează…Puteai găsi o exprimare mai bună, nu dau exemple fiindcă sunt sigură că ţi-ai dat seama despre ce vorbesc.
Pragul de la uşa de la bucătărie.
De la-ul ăsta se repetă şi nu arată prea bine…Puteai să te exprimi altfel, de exemplu: pragul uşii de la bucătărie. Ar fi sunat mai bine şi ai fi evitat o repetiţie nefolositoare.
Revenind, îmi place că e o lucrare lungă şi că ai respectat tema concursului. Mi-a plăcut felul tău de-a scrie. Îmi place foarte mult cum combini descrierea cu dialogul şi naraţiune şi ai un vocabular bogat. Eşti citită , asta se vede. Ideea a fost drăguţă, mi-a plăcut cum ai exprimat sentimentele bătrânului iar finalul a fost chiar nais. Ce nu mi-a plăcut a fost titlul. Adică, nu ştiu…Mi se pare chiar foarte banal şi nepotrivit cu lucrarea. Există o legătura, dar puteai găsi un titlu mai inspirat.


Lucrarea a patra-Stimata doamnă în abis

În primul rând, ţin să precizez că nu am găsit nici o greşeală. Asta e bine, înseamnă că ai fost atent/ atentă şi ai recitit lucrarea. Acum, mie îmi place foarte mult titlul. Când am citit titlul credeam că lucrarea va fi cu totul altceva... Tu ai abordat o altfel de renaştere. Renaşterea istorică, ca să zic aşa. Îmi place, eşti creativ/ă. Ai un stil ordonat de a scrie şi plăcut. Dar sincer, tipul ăsta de lucrare nu o găsesc potrivită la un concurs. Poate într-o broşură istorică. Ne-ai descris la început Epoca Renaşcentistă * lecţie minunată, pe care am făcut în clasa a şasea, cred... încă mi-o amintesc în amănunt :]]*. Apoi toată lucrarea se rezumă la descrierea Doamnei cu hermina, de da Vinci, care sincer e o pictură care nu îmi place în mod deosebit *deşii sunt o admiratoare a pânzelor lui Leonardo*. Cum am mai spus, frumoasă lucrare, dar potrivită pentru un manual de istorie sau o broşură istorică. Anii de viaţă ai lui da Vinci, chiar nu cred că era necesar să-i precizezi. Sfâşitul îmi întăreşte ideea că lucrarea e mai degrabă o masă de informaţie potrivită pentru cu totul altceva… Oricum, asta e părerea mea.

În final ţin să precizez că mi-a fost greu să i-au o hotărâre... Chiar eram indecisă pe cine să votez. Preferatele mele sunt lucrarea întâi şi a treia, chiar dacă au fost toate bune, acestea două m-au impresionat cel mai mult.
Daaar, voi vota cu prima lucrare, Intermediar spre ideal. A avut, în opinia mea, ceva special.



Răspunsuri în acest subiect
FOTM - Aprilie - Lucrările - de Unia - 28-04-2011, 03:19 PM
RE: FOTM - Aprilie - Lucrările - de Kenky. - 28-04-2011, 04:59 PM
RE: FOTM - Aprilie - Lucrările - de Addeh - 28-04-2011, 07:03 PM
RE: FOTM - Aprilie - Lucrările - de Nya. - 28-04-2011, 08:58 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM Aprilie - Inscrieri Stormrage 13 7.843 02-05-2013, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Stormrage
  FOTM - Aprilie - Inscrieri Nya. 14 7.720 09-04-2012, 08:01 PM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Ianuarie - Lucrarile Nya. 9 4.590 03-02-2012, 10:18 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Decembrie - Lucrarile Aly 2 2.785 22-12-2011, 03:02 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Noiembrie - Lucrarile Aly 3 3.230 30-11-2011, 04:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Octombrie - Lucrarile Aly 8 4.914 01-11-2011, 10:40 PM
Ultimul răspuns: Aly
  FOTM - Septembrie - Lucrarile Unia 2 4.084 29-09-2011, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - August - Lucrarile Unia 5 3.509 28-08-2011, 01:41 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  FOTM - Mai - Lucrarile Unia 3 3.319 08-06-2011, 04:02 PM
Ultimul răspuns: Unia
  FOTM - Aprilie - Rezultatele Unia 0 2.267 10-05-2011, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Unia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)