Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lacrima ÃŽngerului

#8
Heei, cautand ceva de citit, am dat peste ficul tau. Nu am comentat pana acum , asa ca voi lua fiecare capitol in parte.
But first, the title :
Este un titlu destul de interesant, si ma bucur ca ai folosit diacritice, insa din pacate nu am avut placerea sa le intalnesc si in creatia ta. Dar sa trecem peste asta, nu este o problema importanta ci mai degraba un moft de-al meu. :))

Primul Capitol
Inceputul este foarte banal. Nu atrage deloc cititorul, este sec si des intalnit.
Descrierea este de asemenea banala. Nu ai aprofundat deloc sentimentele personajelor sau caracterul lor. Incearca sa intri in pielea lor, si nu mai folosi atata dialog. Nu mai scrie replicile folosind Caps Lock-ul, deoarece ne dai impresia ca tipi la noi. Poti reduce dialogul, folosind descriere, si redu de asemenea punctele de suspensie ( nu arata deloc bine ) Ai zis la inceput, ca le vei folosi pentru a arata gandurile personajelor. Ei bine, cred ca ar fi mai potrivit sa folosesti ghilimele, plus ca textul ar arata mult mai bine.
Nu mai folosi Smile-uri, deoarece nu sunt potrivite pentru un fic. Am vazut semne puse aiurea si de asemenea greseli de exprimare si tastare. Citeste capitolul de doua ori inainte de a-l posta, si incearca sa-ti corectezi eventualele greseli.

Al doilea capitol
Din nou problema cu dialogul, care continua sa fie sec:
Citat:-Salut Amy,am zis eu
-Salut,ce faci? ma intreba ea.
-Stau in camera, tu?
Mi se pare complet nepotrivit. Aceasta convorbire telefonica pur si simplu nu-si are locul. Totul merge ca pe banda rulanta, iar replicile parca sunt zise la comanda.
Trebuie sa mai adaugi descriere, deoarece in acest mod ajuti cititorul sa-si formeze o imagine despre personaje, il ajuti sa-ti inteleaga viziunea.
Cu naratiunea stai destul de bine, insa nu este de ajuns pentru o creatie reusita.
Imi place ca ai impartit textul pe paragrafe. In acest mod l-ai facut mai usor de citit.

Al treilea capitol
Probleme cu dialogul, probleme cu descrierea, replici seci si greseli gramaticale. Aceleasi probleme pe care nu mai are rost sa ti le amintesc. Sper ca pe viitor vei tine cont de sfaturile mele, si sunt sigura ca incet incet, vei elimina toate greselile.

Estetica nu este reusita (inafara de asezarea in pagina): Poti scrie : Capitolul1 (de exemplu) cu litere ingrosate si folosind caractere mai mari. Poti da un titlu fiecarui capitol, deoarece textul tau ar fi mai interesant.

Sper ca nu te-ai suparat. Eu incerc doar sa te ajut. Anunta-ma si pe mine daca vrei, cand pui continuarea.
Spor la scris!
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor




Răspunsuri în acest subiect
Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 13-03-2011, 04:11 PM
RE: Lacrima fluturelui - de Katniss - 13-03-2011, 07:55 PM
RE: Lacrima fluturelui - de SnowFlake. - 13-03-2011, 08:36 PM
RE: Lacrima fluturelui - de MaDy^^ - 19-03-2011, 09:50 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 20-03-2011, 06:10 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 20-06-2011, 07:21 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 20-06-2011, 11:56 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Tweety - 21-06-2011, 07:57 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 17-07-2011, 03:51 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Lanna - 19-07-2011, 02:35 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 19-07-2011, 06:23 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Tweety - 26-07-2011, 12:26 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 05-08-2011, 06:31 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 06-08-2011, 11:45 AM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 24-08-2011, 04:42 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 31-08-2011, 06:31 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 01-09-2011, 09:54 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 02-09-2011, 09:52 AM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 09-10-2011, 06:29 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 09-10-2011, 07:48 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 09-10-2011, 08:42 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 12-11-2011, 07:42 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 21-11-2011, 10:05 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.895 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Lacrima frunzei Itsumi 1 2.152 10-11-2010, 07:59 PM
Ultimul răspuns: *ILY Yaoi Maniac*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)