Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Clannad & Clannad After Story

#8
Ohh da, Clannad, as fi avut multe de spus despre acest anime, daca as fi scris pe acest topic imediat dupa terminarea vizionarii primei serii (After Story nu l-am vizionat, deoarece exact dupa aceea a trebuit sa ma pun cu burta pe carte pentru a invata pentru sesiune, iar pe urma am uitat de aceasta), insa au trecut deja doi ani de atunci si nu imi mai amintesc mare lucru. Insa ce imi aduc aminte este ca povestea m-a emotionat indeajuns incat sa imi umezeasca un pic ochii 10

Cu toate acestea, judecand acum la rece, unele personajele nu au fost chiar atat de credibile, fiind ori exagerat de inocente si naive ca in cazul Nagisei ori exagerat de aiurite cum mi s-au parut Youhei Sunohara si Fuko Ibuki, transformand lumea aceasta intr-o utopie si nu neaparat intr-un slice of life veritabil. De asemenea inca dupa o treime din anime deja cam puteai sa banui cum se va termina totul, toata actiunea si interactiile dintre personaje tinzand spre desfasurari ulterioare previzibile care nu au luat, pentru niciun moment, intorsaturi neasteptate. Din acest punct de vedere, Kimi Ga nozomu eien mi s-a parut mult mai veridic. Un slice of life, in opinia mea, trebuie sa intruchipeze lumea reala intr-un mod cat mai credibil cu putinta, elementele de fantasy trebuind limitate cat mai mult cu putinta.

Desigur, anime-ul a avut si multe puncte forte, grafica si soundtrack-ul au fost exceptionale, nimic de reprosat din aceste puncte de vedere, iar asa cum am evidentiat mai sus, chiar iti da de gandit la multe aspecte ce tine de viata si reuseste sa te emotioneze indiferent cat de cinic ai fi, insa puteau sa o faca fara a sacrifica originalitatea personajelor.

Chiar o sa ma tin sa vizionez si After Story cat mai curand cu putinta, deoarece vad ca este al doilea in clasamentul rating-urilor pe animenewsnetwork, lucru ce nu poate fi intamplator. Am sa mai revin cu un comentariu in viitor odata ce o sa-l termin.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Clannad & Clannad After Story - de Juneko - 08-03-2011, 11:14 PM
RE: Clannad & Clannad After Story - de Syryus - 18-02-2013, 03:07 PM
RE: Clannad & Clannad After Story - de Weyland - 26-08-2013, 10:28 PM
RE: Clannad & Clannad After Story - de Romania - 05-10-2013, 12:34 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)