Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu un pas in fata tuturor

#1
Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul Naruto al caror posesor adevarat este defapt Kishimoto Masashi si nu fac profit de pe urma personajelor sau intamplarilor.

Salut! Cred ca voi ma considerati nebuna ca fac un alt fic, dar in asta voi povesti doar din perspectiva Sakurei.

Capitolul 1: Un nou "Brad Pitt" in scoala

Pf... ce viata grea pot sa mai duc si eu. Sa fii considerat cel mai hiperactiv student de la un liceu de dans, in clasa a X-a, nu poate fii atat de usor precum pare. Coregrafii peste coregrafii, sa fii tarat de la ora la ora, de la profesor la profesor si sa treci de la o coregrafie la alta, incercand sa iti scoti din minte melodiile de la ora trecuta si sa te concentrezi la ora pe care o ai acum este obositor, si cu toate astea, toti cred ca dansez cel mai bine. Oricum, eu am dansat bine inca de la 4 ani asa ca de ce acum ar fi o problema? Mergeam pe drumul plin de frunze colorate, impreuna cu cele mai bune prietene ale mele: Hinata si Yuki. Cele doua erau surori. Hinata era o fata cu parul de un mov inchis, lung, si ochii purpurii, imbracata mai tot timpul in fustite. Yuki era o fata cu ochi movali si parul negru, lung, mai mereu lasat liber. Doar o singura data il tinea strans in doua codite purtate peste umeri, si atunci era ora Evei Smith. EVA! Parca prima ora o aveam cu ea! O sa fie un calvar! E singura profesoara care, din toata scoala, m-a pus sa fac toate coregrafiile cu melodia grabita, in 5 minute, asta doar pentru ca am incurcat la inceput coregrafia ei cu coregrafia doamnei de dinainte. Imi intorc privirea spre Yuki si ii spun suparata:
-Prima ora o avem cu Eva... Stiai asta?
Yuki isi da ochii peste cap apoi imi raspunde nervoasa:
-Femeia asta ma enerveaza la culme! E nebuna de legat! Azi trebuie sa ii fac pedeapsa aia nenorocita doar pentru ca am gresit doi pasi in al II-lea dans. Imagineazati cum este sa faci aceasi coregrafie de 5 ori, fara sa gresesti un singur pas.
-Hei, eu a trebuit sa fac toate cele 5 coregrafii ale mele in 5 minute! Te inteleg perfect! ii raspund eu zambind.
-Poate ca nu sunt eu eleva de 10 la coregrafiile Evei, dar nu trebuia pentru asta sa ma puna sa fac de 10 ori jumatate din fiecare coregrafie de a mea, pana la epuizare. Nici macar nu erau luate la rand! intra in vorba Hinata.
-Eva asta e o scorpie!
-Stim.
Nici nu ne-am dat seama cand am ajuns la liceu. Trag aer in piept si imi spun "Succes" in gand, asa, ca pentru mine. Intru insotita de catre prietenele mele, privind atent programul pe ziua de azi. Mmm... Sa vedem... Prima ora coregrafie cu Eva, insasi Satana, ora urmatoare coregrafie cu Britney Miller, apoi cu Rose King si ultima ora de coregrafii cu Bella Mason. Dupa asta urmeaza romana si matematica, numele profesorilor nici in ziua de azi nu au vrut sa imi fie intiparite in minte. Ajunsa la vestiar imi dau jos hanoracul meu mov si blugii, luandu-mi o pereche de pantaloni negri de trening si un tricou de aceasi culoare, pe care scria mare si clar, cu alb, "LET'S DANCE!!!". Imi cotroboi putin ghiozdanul, pana dau de un CD cu cele doua melodii alese de Eva pentru coregrafii. Recunosc, are gusturi bune, dar e o scorpie in ceea ce priveste antrenamentele. Imi las chiozdanul peste un morman de alte ghiozdane, in vestiar, apoi ma indrept spre sala. Prima persoana care imi iesise in... "intampinare" era Karin, o fata care nici macar nu a invatat sa danseze, dar se da mare si tare, ca si cum noi nu am sti nimic. Pe urmele ei era o blonda, o alta fraiera, Ino Yamanaka, una din acele personaje care sta cu "regina" ei, isi noteaza tot ce apune Karin si repeta aceleasi replici. Hei! Aloo! Se presupune ca oamenii sunt oameni, nu ultimele papusi de pe pamant ale divei anului 2011, Karin. Imi prind parul intr-o coada la spate, lasandu-mi suvitele din fata sa imi mangaie chipul.
-Hei, Haruno, ce spui sa vii la lectiile mele de dans. Poate a-i mai invata si tu ceva, imi spune rautacios Karin.
-Imi pare rau, dar nu merg la cursuri unde nu s-ar inscrie nimeni. In schimb, poti veni sa te invat eu ceva, si sincer, chiar ai nevoie!ii raspund la fel de rece.
-Asculta aici, Haruno, esti nepriceputa la dans, asa ca mai bine taci atunci cand un profesionist iti spune ceva!
-Haruno? Asa ma striga bunica atunci cand faceam ceva rau. Nu ca nu ai arata ca una, dar de data asta, singurul lucru rau pe care l-am facut a fost sa te bag in seama, pustoaico! ii raspund.
Deodata pe usa intra un baiat brunet, cu ochii negri, pe care nu l-am mai vazut niciodata la liceul asta. Purta un tricou negru pe care era desenat cu alb niste casti si o pereche de pantaloni crem. Vazand cat de enervata eram eu si Karin, baiatul se apropie si ne intreaba care e problema. Am tacut din gura. Care era treaba lui? Oricum, probabil era un elev nou, si nu vroiam sa ii raspund rautacios chiar din prima lui zi aici. Karin se balbaia la fiecare cuvant si ii lua minute intrezi sa lege doua silabe intr-un cuvant.
-Oricum, nu mai conteaza, spune el mergand cu spatele spre locul unde de obicei statea Eva cand ne preda. Numele meu este Sasuke Uchiha, tocmai am fost transferat aici. De asemenea, sunt nepotul Evei Smith, cea care preda la acest curs. Se pare ca a avut loc un mic accident, si m-a lasat pe mine sa predau.
Cand am auzit ca Eva s-a accidentat, parca a sarit in sus de bucurie toata clasa. Abea daca mai aveam aer de atata bucurie. Eu ca eu, dar Yuky care scapase de pedeapsa aia amarata era cea mai fericita. Dupa ce am terminat acea iesire de fericire, baiatul a continuat prezentarile.
-Deci, la acest curs, va voi fii profesor, in rest, voi fi elev in clasa voastra, la fel ca voi. Deci,astazi, Eva trebuia sa va spuna despre un concurs de dans, pe tari. Este cel mai important concurs pe care l-ati putea avea vreodata. Eva m-a ales pe mine sa particip, iar pe langa mine mai trebuie sa iau pe alti 3 concurenti care sa danseze alaturi de mine. Astazi facem o mica preselectie. Sa vedem care merita sa mearga si care nu. Daca am inteles bine, matusa mea va dat la fiecare un CD diferit cu cate doua melodi. Alegeti doar o melodie si dati-i drumul.
-Eu nu vreau sa particip! imi sopteste Hinata.
-Eu da! E o provocare trasnet! Mai ales ca am putea castiga! ii soptesc inapoi.
-Ziceati ceva? spune Sasuke venind spre noi.
-Nu, nimic.-ii raspund.
-Pai atunci hai sa vedem. Ce-ar fi sa incepi chiar tu, spune brunetul uitandu-se spre mine. Ai CD-ul la tine, da?
-Bineinteles! Nu plec nicaieri fara el!
-Asta e perfect! Se pare ca nu voi avea prea mult de lucru cu tine. Adu-ti CD-ul si poti incepe.
Imi iau CD-ul de pe masuta cu casetofonul. Toti s-au asezat pe o canapea de piele alba din spate, iar eu am pus CD-ul ca sa nu mai stau sa il setez pe una din melodii, am ales-o pe prima: Miley Cyrus - Liberty Walk. M-am asezat in mislocul salii, si am inceput sa dansez pe ritmul melodiei. Brunetul ne-a cerut improvizatie pe moment, si ne-a cerut sa nu copiem nimic din coregrafii. Dupa parerea mea, eram destul de buna si la improvizatie de moment. Faceam fiecare miscare, gandindu-ma intens la o alta, si tot asa, pana cand melodia se sfarsi. Toti ma aplaudau, toti cu exceptia lui Karin si a supusei ei, Ino. Zambeam si respiram apasat. Sasuke se indreapta spre mine si imi pune mana pe umar. Eram transpirata leoarca pe spate, dar nu imi pasa, vroiam doar sa stiu daca ma ia sau nu cu el in concurs. Inima imi era cat un purice in asteptarea raspunsului.
-Numele? ma intreaba el, luandu-si in primire o lista.
-Sakura Haruno! raspund eu.
-Ei bine, Sakura, ne vedem maine, la orele suplimentare pentru antrenament. Mergi in concurs!

Cam asta e tot! Sper ca v-a placut! Bye!
Intr-o zi ne-am intalnit,
Ne-am placut si ne-am iubit,
Lumea parc-a nebunit,
Si intr-o zi ne-am despartit.



Răspunsuri în acest subiect
Cu un pas in fata tuturor - de Harona - 19-02-2011, 05:43 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Sho-Yo - 19-02-2011, 06:06 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de perenelle - 19-02-2011, 08:14 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de KiDda - 19-02-2011, 08:15 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Miranda. - 20-02-2011, 10:35 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Rose ^^ - 20-02-2011, 10:58 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Harona - 21-02-2011, 12:04 AM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Rose ^^ - 21-02-2011, 10:08 AM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Miranda. - 21-02-2011, 08:04 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Harona - 23-02-2011, 11:18 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Miranda. - 24-02-2011, 04:01 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Harona - 26-02-2011, 09:34 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Harona - 27-02-2011, 04:15 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Rose ^^ - 27-02-2011, 06:55 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Vero - 28-02-2011, 11:23 PM
RE: Cu un pas in fata tuturor - de Aly - 28-02-2011, 11:33 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  ce ati face daca ati avea personajele din naruto in fata voastra? Ryuu 1 2.772 09-11-2008, 10:57 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)