Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nocturnal poetry.

#20
Saluut^.^
Imi pare rau ca o sa iti comentez numai ultima poezie, dar din primele nu prea mai inteleg nimic din cauza diacriticelor.
Imi place monologul mesterului. Imi aduce aminte de o inima franta, vinovata pana in temelii, dar in "ochii stransi apare cerul viu" si este iertat de tot. Ai imbinat suferinta cu singuratatea si faima (cuvantul asta nu mi se pare ca se potriveste, mai bine ziceai "legendar", suna mai vechi).
"Atunci cand ridicam acele ziduri/Ma-ndepartam cu-ncetul de pamant,/Un moft de mester se-ncalcea in ganduri/Avea aripi si glas de inger sfant...": versurile astea asupresc toata vina, de fapt mesterul Manole nu e vinovat deloc, fiindca a avut o inspiratie divina ce nu s-a putut considera un pacat. El insusi afirma acest lucru, fapt ce denota iubirea infinita purtata Anei: "Doar dragostea ce iar si iar ma cheama,/Imi aminteste de pacatul greu...".
Sunt de parere ca ai reusit foarte bine sa "te teleportezi in sentimentele stravechi" si sa le exprimi exact asa cum au fost create de Manole.
Imi place stilul tau si te mai astept si cu alte poezii:*
Hugs >;D<
Uneori e nevoie sa fii nebuna ca sa fii tu insati.
Fic: Inchis sub Piele [+18]



Răspunsuri în acest subiect
Nocturnal poetry. - de Ang. - 03-01-2011, 11:21 PM
RE: Nocturnal poetry. - de Daria - 28-06-2012, 08:37 PM
RE: Nocturnal poetry. - de Ang. - 28-06-2012, 08:41 PM
RE: Nocturnal poetry. - de kat2108 - 03-07-2012, 08:10 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nocturnal poetry. Ang. 9 4.317 25-08-2011, 11:57 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  Poetry - cause this is it Mitsukai Yoru 0 1.660 01-05-2011, 05:22 PM
Ultimul răspuns: Mitsukai Yoru
  Nocturnal Light's Acsi 8 4.710 14-12-2009, 04:04 PM
Ultimul răspuns: Acsi


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)