Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#43
(22-11-2010, 08:31 PM)insanity. A scris:
Citat:Dumnezeu exista! Este acea persoana care trage ban cu ban din buzunarul celor care cred ca vor fi salvati daca inmaneaza banul Lui.
Ok, aici m-a dus cu gandul la un preot, dar posibil sa ma insel 21
Ce ma enerveaza pe mine e ca lumea da vina pe Dumnezeu, dar mai apoi crede in El. Ceea ce e o mare tampenie, pentru ca majoritatea cred in Dumnezeu atunci cand au nevoie de ceva. In viata mai trebuie sa si dai, nu sa si primesti.
Eu simt/stiu/cred ca Dumnezeu nu e responsabil pentru incidentul de la Haiti sau toata cele enumerate de tine, Yondaime ^.^ responsabil e diavolul, pentru ca si el e pe pamantul asta si are multa libertate.
Si nu sunt credincioasa stricta, desi sunt ortodocsa nascuta. Eu de vreo 3 luni aproape eu nu ma mai inchin in fata nimanui, nu mai pup icoane, nu am mai pus piciorul intr-o biserica ortodoxa (Ca in altele nu ma duceam nici inainte) si in preoti nu mai cred de la inceputul anului trecut.. dar cred in Dumnezeu si-n Cuvantul Lui Smile si exista, chit ca le vine sa creada unora sau nu.
Toate se intampla cu un scop, e adevarat, dar mai departe de atat nu putem decat sa presupunem nu sa si aflam adevarul, pentru ca nu-l detine nimeni de pe pamantul asta

N-are logica ce ai spus mai sus. Ca sa crezi in ceva, trebuie macar sa vezi ca exista acel ceva. Mai bine divinizez soarele... il vad si am si motive pentru care sa-l divinizez. De cand e omenirea, Dumnezeu n-a facut nimic.

[Imagine: tumblr_kwyocwJScg1qausevo1_400.jpg]
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea? - de Yondaime - 22-11-2010, 10:59 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)