Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#41
Multi oameni spun ca ii ajuta Dumnezeu. Unii isi sfintesc masinile, unii merg la biserica si se roaga pentru binele familiilor, unii se roaga acasa, altii dau bani la preoti doar sa le citeasca numele in timpul slujbelor, unii doar cred si etc. Am vazut foarte multe cazuri pe la TV si am vazut chiar si in realitate cazuri in care oameni stupizi spuneau "DUMNEZEU M-A AJUTAT/SALVAT" dupa ce se vindecau de o boala (ca prin minune). Sa spunem ca ar exista un Dumnezeu si ca el i-a vindecat pe acesti oameni... acum sa va intreb ceva: Vi se pare cinstit ca Dumnezeu a vindecat un om si a lasat in Haiti (exemplu) sa moara 200.000 oameni? Vi se pare cinstit ca inca sunt razboaie, saracie, copii care mor de foame, familii care sunt date afara din casa din cauza lipsei de bani, oameni care se drogheaza, oameni care omoara, oameni care inseala alti oameni si multe alte probleme? Daca intrebi un credincios acest lucru, el iti va raspunde calm si fara nicio pasare "Dumnezeu are un plan si nu poate interveni pana cand nu ii vine vremea"... Atunci de ce naiba mai exista? Sa ne lase sa ne facem de cap si dupaia cand mergem in Rai sa ne trimita in Iad si sa fim torturati pana la adanci-batraneti? Asta este iubirea dovedita de un Tata? Noi trebuie sa fim salvati cat traim... nu dupa ce murim. Chiar daca exista un Dumnezeu... he doesn't give a f**k about us.
Dumnezeu exista! Este acea persoana care trage ban cu ban din buzunarul celor care cred ca vor fi salvati daca inmaneaza banul Lui.
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea? - de Yondaime - 22-11-2010, 03:18 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)