Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea?

#1
Religia e un instrument folosit pentru a manipula lumea?

Ceea ce m-a facut sa deschid topicul e traducerea mai apropiata de original a celor 10 porunci, si anume:

Citat:1. Eu insumi sunt Domnul Dumnezeul tau , care te-a scos din robia din tara Egiptultui : nu vei avea alti Dumnezei afara de mine.
2. Sa nu iti faci chip cioplit si nici imagine de ce-i pe cerul de deasupra , pe pamintul de sub el , in apa , sau sub pamint si sa nu te inchini lor si sa nu te rogi lor: fiindca eu Domnul Dumnezeul tau , Dumnezeul drept , inscriu pacatul parintilor pe seama fiilor , nepotilor , stranepotilor si strastranepotilor.
3. Sa nu invoci numele Domnului Dumnezeul tau in desert , ca nu v-a ispasi Dumnezeu pe cel ce va invoca numele sau in desert.
4. Tine minte ziua de repaos (sabat) si cinsteste-o . Munceste sase zile facind toate treburile . Iar ziua a saptea , de repaos (sabat) , sa fie pentru Domnul Dunnezeu : nu fa nici o treaba tu si fiul tau si fiica ta , robul tau si roaba ta si vita ta si strainul dintre portile tale . Fiindca sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamintul , marea si tot ce este in ele , si s-a odihnit , in ziua a saptea ; de aceea , a blagoslovit Dumnezeu ziua de repaos (shabat) si a sfiintit-o.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta , ca sa ai parte de zile multe pe pamintul pe care Dumnezeul tau ti l-a dat.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu te inpreunezi cu nevasta altuia.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu silnicesti pe aproapele tau cu juramint mincinos.
10. Sa nu rivnesti la casa aproapelui tau ; sa nu rivnesti la femeia aproapelui tau , la robul lui , la roaba lui , la taurul lui , la asinul lui si tot ce poseda aproapele tau.

Stiu ca le-am mai adus in discutie intr-un topic, dar acolo se vorbea despre altceva.

Si ca sa merg si mai departe: e mai bine fara religie decat cu religie? Nu contest existenta lui Dumnezeu, nu despre asta e vorba aici. Ci despre faptul daca religia este folosita sau nu in scopuri rele. Daca e nevoie de Dumnezeu ca sa stim ce e bine si ce e rau. Si, in final, daca nu e decat un instrument pentru a controla masele.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra



Răspunsuri în acest subiect
Religia manipuleaza sau nu? E buna sau rea? - de Kashim - 01-09-2010, 04:40 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)