Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Despre anime-urile dublate in alte limbi

#1
As vrea sa citesc de la voi pareri despre anime-urile dublate/traduse in alte limbi. Cum vi se par?

Parerea mea este ca anime-urile originale (adica in limba japoneza) sunt mai bune decat cele dublate. In cele dublate, se mai taie scene care sunt considerate neadecvate publicului. Un asemenea lucru am observat la anime-ul "Yu-Gi-Oh!", de exemplu. Am vazut varianta in limba engleza si varianta originala in limba japoneza. E o diferenta ca de la cer la pamant. Au fost taiate anumite scene, iar numele personajelor (in afara de Yugi) au fost schimbate cu nume englezesti (de ex. Anzu Mazaki e Tea Gardener, Honda devine Tristan etc.)
Sau la "Final Fantasy VII: Advent Children". Am vazut atat varianta in limba japoneza, cat si cea in limba engleza... La cea in limba engleza, atatea scene au fost taiate, incat filmul s-a scurtat cu 30 de minute si a semanat cu o carte careia i s-au rupt paginile. In schimb, varianta japoneza (adica originala) e completa si intelegi mai bine anumite lucruri. Si o alta chestie: in varianta japoneza a filmului, spre exemplu, apare mai mult sange in timpul batailor, decat in varianta in engleza, chiar daca publicul tinta al filmului este cam peste 12 ani.

As vrea sa vad parerile voastre acum... Daca ati vazut varianta dublata si varianta in japoneza a unui anime (adica sa vedeti acelasi anime si in japoneza si in alta limba), spuneti: ati sesizat niste diferente?
Desigur, unele diferente pot fi majore (asa cum sunt exemplele de mai sus), altele minore...

P.S. Sper ca nu mai este un topic la fel... Daca da, imi cer scuze...



Răspunsuri în acest subiect
Despre anime-urile dublate in alte limbi - de Sachiko89 - 26-08-2010, 10:35 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.285 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate
  Review-urile la anime-uri facute de Turmentila Mr.Mumble 2 3.676 07-01-2012, 04:10 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)