Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Comunism?

#8
Prefer democraţia noastră din aceste zile, democraţie, cum o fi ea, decât comunismul de atunci. Asta din cauza faptului că am trăit aşa toată viaţa mea, şi dacă acum s-ar instaura comunismul cam cum era atunci, păi nu cred că aş rezista cu acele restricţii.

Şi totuşi. Nu cred eu că era aşa de rău. Adică, pe plan economic România o ducea destul de bine, so I've heard. Mama mai vorbea zilele trecute despre chestia asta, şi spunea că aveau bani destui doar că nu aveau ce să cumpere cu ei şi nu prea puteau pleca din ţară, cuz it was kind of hard to do that. Anyhow, era uşor să ai o locuinţă, un serviciu, o masă, bani şi aşa mai departe. Desigur, se dădea cu porţia dar măcar nu vedeai pe stradă cerşetori, dacă te găseau te luau la întrebări, ce cum unde când şi te băgau la muncă, îţi dădeau un loc în care să stai. Aveai ce mânca, că acum nu dădeau decât cantităţi reduse, e altceva, dar nu murea nimeni de foame în zilele alea. Cel puţin eu aşa am auzit.
Nu aveau tv decât până la nu ştiu ce oră. Ce-i drept, dacă nu erau aşa învăţaţi cu el, pt ce le trebuia? Noi spunem acum că nu putem trăi fără tv, net, telefoane şi etc. etc. etc. pt că în mare parte ne-am cam născut cu ele-n braţe, dacă o pot spune aşa, şi comunismul ni se pare ... nu ştiu, ceva prea revoltător, groaznic. Lol.
Eu nu cred că era chiar aşa. Desigur că oamenii nu ştiau pe atunci să aprecieze, dar după, sunt sigură că o mulţime dintre cei ce trăisc şi acum şi au avut parte de comunism, părinţii noştrii, bunicii, cred că era mai bine atunci. Aveai o casă, aveai un loc de muncă, aveai ce mânca şi nu ţi-era frică de nu ştiu ce, că va veni nu ştiu cine şi te va da afară din casă, sau nu vei mai avea serviciu. Pt. că toţi erau obligaţi să muncească, nu erau toată ziua afară ba la cerşit sau în cârciumi. Era organizare. Ordine. Toată lumea avea ceva de făcut. Se făcea carte , oamenii, românii învăţau. Ce, mai e acum aşa ceva? Când mai aude mama câte-o chestie ce se mai întâmplă prin liceu şi tot aşa, se întreabă unde-o să ajungă lumea asta.
Corect. Nu era minunat nici pe vremea lui Ceaşcă, dar nici acu' nu e aşa minunat. Numai că omul nu ştie să aprecieze ceea ce are. Bine, eu îmi prefer viaţa asta bolnavă, pe care de ce să mint, o ador. Îmi place şi nu aş vrea să trăiesc sub comunism; dar privind în ansamblu, nu era aşa rău. Oamenii nu aveau aceeaşi libertate. Bine, acu' o au. Şi ce fac cu ea? Mă abţiiiiiiin.

Măi, era necesară uciderea soţilor Ceauşescu pt. a fi înlăturat comunismul. Daaaaaar. Din câte am auzit eu, pe atunci România nu avea nicio datorie. Era o putere economică unde era instaurat comunismul. Nu intra, nu ieşea cine ştie cine din ţară. Nu? ! Bun, corect. Nu puteau să vină străinii peste noi să ne facă cine ştie ce, să ne îndatoreze, să ne fure. Şi nici noi nu ne furam! Asta era minunat, nu ne furam, exista un oarecare patriotism, deşi nu ştiu cât de mare, dar cred că era. În orice caz, pe atunci România avea bani, era curată, fără nicio datorie 21 aşa am auzit eu, deşi nu pot ştii cu certitudine, în orice caz, poate chiar aveau alte ţări datorii la noi. BUn, ce şi-or fi zis ăştia :" nu ne place aşa, asta nu e viaţă cu Ceaşcă, haide să-i facem felu' " şi nu au mai aşteptat, ce au făcut şi cum, treaba lor, i-au ucis. Băi, şi ce s*-a întâmplat după? Democraţie ! Mamă, ce mişto, lumea e liberă să facă ce vrea; bineînţeles, am luat-o razna, ne-am făcut datorii, ne-au furat, ne-am furat şi aşa mai departe, aşa am ajuns azi aici.
Bine, dacă nu îi omorau pe alder Ceauşescu, nu ar fi fost posibil... A fost o lovitură de stat până la urmă. Comunism - > democraţie. Om vedea ce mai urmează.

Era o anumită viaţă atunci, acum cu siguranţă e alta. Dar cei de pe atunci nu se puteau plângea decât că nu aveau prea multe pt că nu aveau de unde cumpăra, dar aveau bani să o facă , nu se uitau prea mult la tv, e mare scârţ, erau mai sănătoşi ca noi care stăm într-una la tv la pc şi cu telefonul la ureche. Mă rog, că nu puteau ieşi din ţară, că nu ştiu ce. Şi la o adică existau şi pe atunci relaţii, şi dacă voiai să iei o pâine în plus, cu relaţii, ţi-o luai tu 21 în fine, de asta se pot plânge românii de pe atunci, că aveau asigurat un loc de muncă, o locuinţă stabilă, un salariu, mâncare.. d'astea 21 noi pe de altă parte ne putem plânge că nu avem o educaţie ca lumea, că nu avem un loc stabil unde să stăm, că părinţii noştri s-ar putea să fie daţi afară din minut în minut... Oh, dar ne putem uita la tv, sta la pc şi vb. la tel cât vrem noi, nu e problemă 4 putem să stăm afară până la ce oră vrem şi dacă ne vede cineva pe stradă cerşind, nu ne ia nicăieri.

Şi totuşi, am mai zis, eu sunt mulţumită în idioţenia asta de democraţie, m-am obişnuit cu ea şi îmi place viaţa asta, nu aş putea trăi fără toate cele, dar nu e ca şi cum comunismul era aşa rău cum zic toţi . Asta mi se pare o prostie



Răspunsuri în acest subiect
Comunism? - de Teki - 14-08-2010, 11:39 PM
RE: Comunism? - de Tan - 15-08-2010, 12:04 AM
RE: Comunism? - de Supercretinitate. - 15-08-2010, 12:11 AM
RE: Comunism? - de Monoxid - 15-08-2010, 01:10 AM
RE: Comunism? - de Wunderbar - 15-08-2010, 06:29 AM
RE: Comunism? - de Abbeh. - 15-08-2010, 11:19 AM
RE: Comunism? - de tzahranul - 15-08-2010, 12:13 PM
RE: Comunism? - de Teh - 15-08-2010, 01:04 PM
RE: Comunism? - de Kashim - 15-08-2010, 01:14 PM
RE: Comunism? - de Teh - 15-08-2010, 02:58 PM
RE: Comunism? - de Kashim - 15-08-2010, 03:02 PM
RE: Comunism? - de Lori. - 15-08-2010, 06:18 PM
RE: Comunism? - de Ladd Russo - 15-08-2010, 07:08 PM
RE: Comunism? - de Kashim - 15-08-2010, 11:18 PM
RE: Comunism? - de tzahranul - 16-08-2010, 10:58 AM
RE: Comunism? - de Me†al. - 16-08-2010, 09:48 PM
RE: Comunism? - de Ich. - 16-08-2010, 10:42 PM
RE: Comunism? - de Fata cu par de foc - 13-01-2012, 06:23 PM
RE: Comunism? - de Horia K - 13-01-2012, 09:06 PM
RE: Comunism? - de Alistar - 13-01-2012, 09:40 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)