Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Despre

#3
Hmm, sarcinile nedorite...
Am văzut mai demult un filmuleţ despre avorturi, unul absolut traumatizant. Dar nu cred că este cazul să îl pun aici, cum a spus Lynn: să nu speriem lumea. Poate cu o altă ocazie, în vreun alt topic mai specific, promit să vi-l arăt. În orice caz, şi la mine în zonă sunt multe fete în situaţia asta. E o fată de vreo 14 ani, maxim 15 care e cu burta la gură, trebuie să nască. Eu nu o văzusem până acum şi o ştiam, a mers la aceeaşi şcoală din generală ca şi mine, acum nu ştiu ce e de capul ei. Şi am întrebat: e însărcinată? Eram stupefiată. Când am auzit că mai are puţin şi naşte, că "trăieşte" cu nu ştiu cine şi chiar mergea mândră pe stradă... Am fost... Cutremurată. Pt. că un avort nu e ceva ce poţi face, e pur şi simplu groaznic, odios, absolut mizerabil. Dar nu pot vedea nici cum să stai însărcinată la 15 ani? CUM? Cum să dea un copil naştere unui alt copil? aşa ceva nu e ceva normal. Şi totuşi, avortul nu e o soluţie... Aşa că ar trebui evitat contactul sexual. SAU, în orice caz, protecţia. Să te protejezi. Sunt atâtea metode contraceptive existente, cât să coste un prezervativ? Muult mai ieftin decât o sarcină, asta să fiţi siguri.
Aici intervine pe o parte şi educaţia...Părinţii ar trebui să îşi informeze copii, nu neapărat să îi ţină în frâu, să existe înţelegere. Dacă există înţelegere şi nişte oarecare reguli, atunci aşa ceva nu se întâmplă. Desigur, mai sunt şi violurile. Cele mai nenorocite. Mi se pare groaznic, chiar mai groaznic decât o crimă, sincer. ŞI în cazurile astea, mi se pare că avoturile sunt permise. Pt că dacă ai 15 ani şi ai fost violată, ai rămas însărcinată, cum poţi să te împaci cu acest gând? Oare vei iubi acel copil? OARE? Şi dacă nu, ce faci? Îl abandonezi, îl duci la orfelinat să sufere?Sună groaznic ce spun, dar decât să distrugi două vieţi, mai bine faci crima şi avortezi. Pentru că altfel ţi-ai distrus şi tu viaţa şi pe a copilului nenăscut. Violurile sunt groaznice, cele mai rele crime ce au loc în lumea aceasta. Cei ce fac aşa ceva nu merită nici măcar să moară, e absolut groaznic ! Şi când devii mamă fără voia ta, aşa prin viol, oare cum te simţi? Distrusă, îmi imaginez. Trebuie să avem mai mare grijă de noi, să nu avem încredere în nimeni dubios şi totodată... Lumea ar trebui să fie mai îngăduitoare, să existe un colectiv, să nu mai aibă loc astfel de lucruri chair sub ochii noştrii.
Oricum, nu poţi evita actul sexual. Ar trebui să nu îşi înceapă toate fetiţele viaţa sexuală de la 12 ani ( vorbesc serios, cunosc o grămadă de cazuri ), asta duce la multe-multe complicaţii. Totodată, ajungi la o vârstă când ţi se urcă hormonii la cap, e vorba de o dezvoltare premeditată, deşi nu cred că este corect să spun aşa. SĂ o zic mai pe şleau, generaţiile astea mai noi se dezvoltă mult mai repede decât bunicii, părinţii noştrii şi chiar decât noi şi asta ţinând cont că şi noi suntem mult mai dezvoltaţi din multe privinţe faţă de bunici şi părinţi. Şi atunci, hormonii aceeia specifici ies la suprafaţă mai devreme decât eram obişnuiţi. Atunci,se întâmplă să faci sex. Bine, nu zice nimeni să nu faci, la o adică e ceva normal. Dar trebuie să te gândeşti bine, să te protejezi, să ştii cu cine o faci, nu cu orice tip pe care îl întâlneşti, să iubeşti. Să faci sex înseamnă să te dăruieşti, şi trebuie să ştii cui te dăruieşti. Nu o poţi face oricum, oricând. E un act prea intim pt. aşa ceva. Asta dacă nu vrei să devii paraşută. În orice caz, sexul nu e ceva ce poate fi evitat. Cu sau fără voie, dar atunci trebuie să ne protejăm ca să nu avem surprize neplăcute.



Răspunsuri în acest subiect
Despre - de Flash - 03-08-2010, 03:42 PM
RE: Despre - de Himisoara. - 03-08-2010, 04:09 PM
RE: Despre - de Teh - 03-08-2010, 04:55 PM
RE: Despre - de Crazy~Tenshi - 06-08-2010, 12:40 AM
RE: Despre - de Me†al. - 07-08-2010, 11:11 PM
RE: Despre - de Flash - 07-08-2010, 11:18 PM
RE: Despre - de Bloody Mary - 19-08-2010, 04:06 PM
RE: Despre - de Kashim - 19-08-2010, 09:19 PM
RE: Despre - de HanniGram - 01-09-2010, 11:00 AM
RE: Despre - de Kashim - 01-09-2010, 03:48 PM
RE: Despre - de Teh - 01-09-2010, 05:33 PM
RE: Despre - de Teh - 01-09-2010, 06:14 PM
RE: Despre - de Ana - 01-09-2010, 06:50 PM
RE: Despre - de Teh - 01-09-2010, 06:57 PM
RE: Despre - de Ekkaterinna - 01-09-2010, 07:55 PM
RE: Despre - de Kashim - 01-09-2010, 09:05 PM
RE: Despre - de Ich. - 05-09-2010, 12:11 PM
RE: Despre - de Miss Serenity - 05-09-2010, 03:14 PM
RE: Despre - de Dies ist Krieg - 20-12-2010, 11:34 PM
RE: Despre - de Aggie - 21-12-2010, 11:19 PM
RE: Despre - de DeDal N. - 21-12-2010, 11:45 PM
RE: Despre - de Dies ist Krieg - 22-12-2010, 10:29 AM
RE: Despre - de Sângerica :3 - 13-01-2011, 10:01 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)