Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bucatarie, mancare.... pompieri?

#8
Mi'e frik de topicul asta o_o...De ce?....Pai cum il vad, cum imi doresc sa ma loveasca frigiderul(la figurat) o noapte intreaga. Retetele puse ma fac sa ling monitorul(mai ales mushchiul ala file *_*)...in timp ce le citeam imi imaginam asha...farfuria cu pomana in fatza mea...shi acum zgarii ecranul monitorului cu unghiile ca un catzel ce vede un os shi nu poate sa ajunga la el*_*

1. Cand intrati in bucatarie incendiati casa?

Not quite....cand intru in bucatarie, intru d obicei sa mananc nu shi sa gatesc21 Nu mananc mult, decat ce imi place. Sunt categoria d om: gateshte'mi ce'mi place shi o sa te iubesc mereu. La mine dragostea trece prin stomac(I'm a girl...yes...but my stomach thinks like a man's O_O). Sunt pretentioasa la mancare, ce nu'mi place nu mananc clar...sau mananc da' in urmatoarea secunda dau la boboci, ce ma lasa indiferenta-ciugulesc...shi c ador-devorez.
Atunci cand gatesc iese bine, fara incidente SF.


2. Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?

Uhm...nu. Decat odata, in timp ce mestecam in ciorba, gatita de mama, eu fiind doar asistent, mi'a cazut lingura in oala >.> shi n'am mai pescuit'o, am lasat'o acolo. Shi intamplarea a facut sa serveasca ciorba musafirilor. Imaginatzi'va cum e: toata lumea la masa, vine mama cu oala cu ciorba, ia prima farfurie shi cu zambetul pe buze, fiind atenta la o discutie, hopa!!!... scoate in polonic o lingura, care scapa inapoi in oala cu un pleosc!...shi stropeshte cei mai apropiatzi dudes in moaca, inclusiv pe ea, care s'a ales cu o camasha trendy cu pete. Toti eram o_o....bine nu totzi, eu eram*hides under the table*.

Shi alta data, in timp ce gateam eu, intr'un moment de mad genius inspiration...am lasat borcanu cu sare langa cratita cu sarmale shi nefiind atenta, am dat cu cotul de el shi s'a varsat o cantitate cat sa depasheasca pragul critic admis de cantitate de sare pe care o poti consuma...cu muuuult s'a depashit. Ce'am facut in momentul ala? Am zis ca de la sarmale la saramura e doar un singur pas, asha k am turnat apa cat sa egaleze cantitatea de sare varsate, ceea ce a rezultat in ciorba de rulouri d varza umplute cu carne*_* O ciorba f sarata...ah da...shi cu un papuc in cap d la mama ptr incompetentza. Ha!....Asha patzesc toate geniile neintzelese...oamenii ashtia banali...sheesh*gets another slipper in the head*

3. V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?

Nu...nu m'am taiat foarte grav cu cutzitul..decat odata cu un satar in timp ce tocam urzici ptr puii de gaina, if this counts as cooking.^_^. Shi mi'a ramas o dara pe post d cicatrice.
Dar, odata, in timp ce prajeam cartofi de zor shi mestecam vesela in tigaie, brusc un cartof s'a trezit la viatza shi'a sarit pe mana mea, la incheietura. Eu ma uitam la el asha visatoare, pana cand mi'a trecut prin taratzele din cap, un gand cum ca, cartoful ala sarise din tigaie, care era incinsa, care ma frige acum, care doare rau, care imi arde din piele. Shi am inceput sa urlu, sa tzopai shi cartoful a ajuns pe storcator o.O. In final m'am ales cu o bashica destul de mare, care m'a tzinut cateva saptamani bune, apoi cu o pata in locul cu pricina. Acum nu se mai vede nici o urma a vreunui atac cartofar.

4. Care este mancarea voastra favorita?
Ramen!!!*drools* Mi'am luat retzeta de pe net shi tata shi'a rascumparat pacatele fatza de mine, gatindu'mi o minunatzie de ramen. De atunci caut mereu motive d shantaj ca sa'mi mai faca21
Mancarea mea preferata e...orice cu ciuperci o_O. Ciuperci la gratar prorpiu'zis, sau pui umplut cu ciuperci...sau ciulama cu bucatzi imense de ciuperci*massive drool* Shi ardei umplut sau ardei copt. Dar, doar roshu sa fie.

5. Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Da...e o metoda foarte buna de relaxare. Are mai multe avantaje. Te shi 'dezstresezi', dar shi gateshti ceva din care potzi profita mai tarziu...shi altzii odata cu tine^_^ Dar, de asemenea, daca dai gresh, shi nu'tzi iese...mai acumulezi stres shi pe urma s'ar putea sa fie mai grav, decat era original.
Gatitul e o metoda de relaxare ptr cei acre au talent shi inclinatzii ptr asha ceva. Care iubesc sa gateasca. Ptr mine, e un motiv de boringeala.

Retzeta

Uhm...nu e o retzeta propriu'zis...e ceva ce'mi place mie sa mananc, de care totzi prietenii mei se crucesc cand aud, dar care are un gust genial de bun.
Retzeta a la Mina sau "Cum sa faci coada la veceu in 10 minute" sau "Omleta cu porumb shi salata de roshii cu branza"
In primu rand, ptr omleta:
Un ou sau 2, sau cate vrei, le spargi, pui oregano shi delicat shi piper(condimentele astea imi plac mie in particular, dar potzi pune shi marar, patrunjel, morcovi, un castor mort...ce itzi place shi ai prin bucatarie), le amesteci shi le pui in tigaia incinsa. Nu lashi mult...sau potzi sa lashi shi mult...lashi omleta cat itzi place, in tigaie. Mie imi place, cand are o culoare aurie pe ambele partzi^_^
Apoi, cumperi o conserva de porumb, langa omleta pusa in farfurie, ashezi porumbul, pui putzina maioneza peste el shi gata mancarea! ^_^
Pe post de refreshing. Toci roshii, pui putzin ulei(masline, floarea soarelui, de corp...c preferi), pui cimbru shi putzina sare, razi branza pe deasupra shi gata! Se poate adauga shi castravetzi pe langa roshiile alea, iese la fel d bun.
Shi se serveshte omleta shi porumbul cu salata de roshii!^_^ Pofta buna!

P.S: nu, nu e bomba gastronomica^_^ Nu itzi creaza probleme la stomac, asta daca nu combini cu lapte batut sau cu pepene galben o_O shi nu are f multe calorii(ptr cine e preocupat de asta). Eu am mancat shi n'am patzit nimic, facand abstractzie de faptul ca ma baricadez in baie cam 2 ore dupa c mananc asha ceva65....nope...just joking21...e safe, e inventata shi patentata de mine shi e ok^_^
[center][Imagine: SOTW2-House.png][/center]
[center]~only God doesn't believe in...God~[/center]


[center][Imagine: 1241698538_scrubs-party.gif][/center]
[center]Trolebuuuuuuuuuuuzzzzzzzzz[/center]


[center]Do you know a woman who hates herself enough to date me?[/center]

[center][Imagine: chibi_2605.gif]
Pompertziu Fulangesh, chibi-ul lui YamaMina
[/center]




Răspunsuri în acest subiect
Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Jasmine - 23-06-2009, 07:36 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Flaw - 03-08-2010, 03:03 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de KarinaD - 28-11-2010, 08:48 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de dawn - 28-11-2010, 11:45 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Aggie - 09-12-2010, 09:27 AM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Mitchy - 11-12-2010, 12:16 AM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Tex. - 12-12-2010, 05:09 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Serqet - 13-12-2010, 04:44 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Michee - 04-05-2013, 03:29 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Katsu - 04-05-2013, 03:29 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de dotmatt - 11-05-2013, 10:38 AM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Saqir - 17-04-2014, 06:12 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Nero19 - 03-05-2014, 11:01 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Acetyl - 21-08-2014, 10:39 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Romania - 22-08-2014, 04:18 AM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de ~~YuRa~~ - 23-06-2009, 07:44 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Mitzuke - 23-06-2009, 08:10 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Isuzu - 23-06-2009, 08:22 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Jasmine - 23-06-2009, 08:48 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de YamaMina - 23-06-2009, 10:36 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de myuu - 24-06-2009, 11:44 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Nya. - 25-06-2009, 10:10 AM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de nolazy - 25-06-2009, 12:02 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Jasmine - 04-07-2009, 11:33 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Aiumy - 10-07-2009, 06:04 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de Baunne - 28-07-2009, 01:23 AM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de nimeni - 03-08-2009, 08:08 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de cookie - 03-08-2009, 08:47 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de wasp - 06-03-2010, 03:49 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de A'Svear - 06-03-2010, 09:31 PM
RE: Bucatarie, mancare.... pompieri? - de myuu - 07-03-2010, 02:10 AM
Cum va descurcati in bucatarie? :)) - de Little M - 29-07-2010, 03:33 AM
RE: Cum va descurcati in bucatarie? :)) - de She - 29-07-2010, 01:00 PM
RE: Cum va descurcati in bucatarie? :)) - de Yun. - 29-07-2010, 01:10 PM
RE: Cum va descurcati in bucatarie? :)) - de Teki - 29-07-2010, 05:32 PM
RE: Cum va descurcati in bucatarie? :)) - de Flaw - 29-07-2010, 09:15 PM
RE: Cum va descurcati in bucatarie? :)) - de Flaw - 29-07-2010, 11:26 PM
RE: Cum va descurcati in bucatarie? :)) - de Tox - 30-07-2010, 02:01 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)