Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dumnezeu poate dori şi răul pe acest Pământ?

#31
Încercaţi să scrieţi şi voi două rânduri complete; e thread de dezbateri, aveţi ce comenta, nu vă temeţi să o spuneţi pe scurt, scrieţi şi voi măcar două rânduri amărâte şi complete. Thanks.

Cât despre subiectul în sine, cum să dorească Dumnezeu răul? Sincer mi se pare o mare prostie. Există, într-adevăr , în mintea mea, Dumnezeu. Şi Îl iubesc, respect, mă tem, ca orice alt creştin. Însă, ce e toată porcăria asta? lets be serious. Cineva când păţeşte ceva anume " de ce Doamne? ce am făcut? " de parcă Dumnezeu ar fi de vină pt. ceea ce a păţit, nu - ei bine, nu este deloc aşa. Dumnezeu, se spune, ne-a creat, ne veghează şi ne primeşte, pe unii, în Împărăţia lui, mai târziu. Bine, asta o înţelegem cu toţii. DAR ne-a dat o viaţă, şi ne-a dat posibilitatea de a face orice dorim noi cu ea, ne-a lăsat raţiune , libertatea de a alege. Ei bine, atunci, toate lucrurile rele ce ni se întâmplă NOUĂ, nu e din vina Lui. Dar omul, desigur, când se vede la ananghie, deprimat şi bătut de soartă, trebuie să dea vina pe cineva, nu ? Şi apoi, sunt de acord că totul este bazat şi pe frică, şi pe dorinţa de a nu fi greşit tu însuţi, ca şi persoană, mai bine dai vina pe destin, pe DUmnezeu, pe oricine altcineva. Dar asta mi se pare un pic exagerat; nu , nu cred că Dumnezeu doreşte răul. Nu ar avea, cum s-ar spune, niciun motiv să o facă. lol.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Dumnezeu poate dori şi răul pe acest Pământ? - de Teh - 17-08-2010, 11:28 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)