Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dumnezeu poate dori şi răul pe acest Pământ?

#16
(30-07-2010, 07:13 PM)fleeting ray A scris:
(29-07-2010, 03:52 PM)Wunderbar A scris:
Citat:El ne-a dat raţiunea
Asta e ceva simpatic, pentru ca teoretic, nu ne-a dat-o. Ci noi ne-am luat-o, sub simbolul marului ascunzadu-se cunoasterea. Satanistii mai sustin ca D-zeu voia sa ne indobitoceasca, si ca Lucifer ne-a eliberat oferindu-ne lumina/informatia/ da da da, ratiunea.
Adam si Eva nu au plecat din Rai de buna voie pentru ca primind ratiune de la mar au ajuns la concluzia ca mai bine e afara. Dumnezeu i-a alungat din Rai pentru ca i-au incalcat ordinele si au dat vina unul pe altul. Asta nu dovedeste ca ei aveau de acum ratiune si inainte n-aveau. Eva a facut acea alegere singura si asta ar fi de ajuns ca sa dovedeasca ca ea putea gandi si face conexiuni de dinainte.
Pai poate tocmai de aia a facut alegerea asta, ca ii lipsea ratiunea. Prin "ratiune "ma referam la ceea ce 'cica' ne deosebeste de animale, si ele fac alegeri, gandesc dar intr-o masura ceva mai mica, mergandu-se mai mult pe instinct
Desi, ma rog, e cam absurd sa luam povestea asta add-literam, but, only for the fun of it.
Citat:Faptul ca Dumnezeu le-a interzis sa manance din marul cunoasterii binelui si raului nu denota faptul ca El dorea ca ei sa fie necunoscatori, ci faptul ca El a incercat sa ii avertizeze de faptul ca cunoasterea pe care o poseda le poate intuneca mintile si ii poate face sa aiba un orizont ingust traind intr-o lume materiala bazata doar pe perceptiile palpabile, indepartandu-i de ceea ce nu cunosc si anume de Dumnezeu.
Din cate stiam eu...asa, in perioada "lipsei cunosterii materiale" , oamenii aveau un orizont extreeem de ingust, apeland la scarificii (pentru as cunoaste mai bine Dumnezeii), arderi pe rug, razboaie religioase, si toate cele.
Datorita metalitatii asteia am inevoluat timp de 1000 de ani, fiind nevoie sa apelam la renastere.

Citat:Exista doua entitati care ar putea influenta gandirea omului: Dumnezeu si Satana. Sfarsitul lumii find aproape ( mai lipsesc cateva razboaie, antichristul, noua religie si buum ) Satana incearca sa piarda cat mai multi oameni, deci, daca este cineva care doreste raul pe acest Pamant, Satana este acela.
Cred ca ai cam uitat ca Satana a fost creat de Dumnezeu.

Citat:Profesroul de religie ne-a spus ca se stie de dinainte de a ne naste cand vom muri, deci din asta s-ar intelege ca si cei avortati au fost sortiti sa moara atunci...
Adica, moartea nu conteaza si nu ar trebui privita cu groaza, pt ca moartea inseamna doar trecerea spre Imparatia Cerului deci daca mor multi oameni nu inseamna ca Dumnezeu nu ii iubeste, ei oricum ar fi murit la un moment dat si ar fi inseamnat aceeasi chestie ca si atunci cand ar fi murit brusc.
Nu ne poate face niste criminali pt ca nu noi suntem cei ce-i omoara, ci Dumnezeu ( si nu din rautate ^^' )...
Pai atunci inseamna ca si noi putem sa omoram asa, pe cine vrem, (si nu din rautate ^^') din binevointa, sa ajunga si bietul suflet la viata vesnica si fericirea absoluta. Ca, doar, pana la urma, asta a fost tot mana lui Dumnezeu nu? caci:
tu A scris:Dumnezeu intotdeauna s-a gandit la binele omeniriii in ansamblu, daca ti se intampla ceva rau tie personal este numai si numai vina ta pentru ca nu intelegi in totalitate mecanismul prin care Dumnezeu face bine fiecaruia in parte.



In rest nu mai am ce sa comentez, imi pare ca esti indoctrinata pana la Dumnezeu, mai scoate putin ochii din biblie si priveste luumea.
Do not speak unless you can improve the silence.



Răspunsuri în acest subiect


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)