Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Site-urile de manga online vor fi inchise

#1
Veste proasta pentru toti cititorii de manga online.De vreme ce in tara noastra nu se gasesc serii manga presupun ca multa lume tr sa recurga la site-uri online pt a citi.One Manga este primul site de manga online pe care l-am gasit acum cativa ani si este locul unde am fost introdusa conceptului de manga.In timp am gasit mult mai multe site-uri de manga dar doar cateva care se respecta cum ar fi One Manga,Manga Fox, Mangatoshokan etc.Ieri am intrat pe One Manga si am gasit un anunt in care cititorii si membrii de pe OM erau anuntati ca datorita faptului ca editorii de manga nu mai sunt de acord cu scanatul si postatul pe internet al mangaurilor,toate seriile de pe site vor fi sterse,lucru care se va intampla la sfarsitul saptamanii.In ciuda acestui fapt forumul de pe OM va ramane valabil.Impactul acestei vesti a fost teribil deoarece OM are peste o mie de serii manga.Am cercetat situatia si am aflat ca si Mangatoshokan(care are la fel de multe serii ca OM) se afla in aceeasi situatie ca si OM,desi MT a reusit sa salveze seriile manhua si manhwa existente la moment(pentru cei care nu stiu manhua este un tip de manga chinezesc iar manhwa este manga-ul corean).In prezent cea mai mare zarva este pe Manga Fox,unde membrii multor site-uri care au fost inchise se plang pe tema asta.In cadrul mai multor discutii am gasit articole referitoare la acest fenomen.Manga Fox este ultima speranta a cititorilor de manga de pe glob dar ma tem ca si acesta va cadea in curand de vreme ce estul unul din site-urile cele mai populare si care contine aproape cele mai multe serii.Oricum a fost anuntat ca sunt vizate toate site-urile existente la moment(in special 30 care detin cea mai mare popularitate,cel mai mare nr de serii ,de membrii si cel mai mare trafic)si din cate se pare se va incepe cu site-urile din SUA si Eropa(adica cele mai populare pt ca de exemplu Asia nu are nevoie de astfel de site-uri iar restul nu au mijloace de a sustine asa ceva).Pentru multi aceasta veste este devastatoare deoarece multi nu au de unde cumpara serii,iar importul sau cuparatul de pe internet ies din discutie,pt ca e putin probabil ca pachetul comandat sa si ajunga la destinatie.Acesta ar putea fi sfarsitul fenomenului manga mondial deoarece cunosc deja destul de multa lume din America de Nord si de Sud,Europa,Africa etc care nu au posibilitatea de a achizitiona volume de manga (si de retinut pt cei care pot faptul ca volumele distribuite de surse oficiale apar la intervale foarte mari de timp,mult mai mari fata de cel de aparitie din japonia.poate dura chiar trei-patru luni,poate mai mult)de-a lungul timpului am cautat disperata locatii de unde imi puteam achizitiona magauri(din tara) si niciodata nu am gasit sau in unele cazuri exceptionale doua-trei serii minore de care nu auzisem in viata mea si nu ceea ce citesc eu.De asemenea o data cu disparitia site-urilor manga online nu vom mai putea incerca serii noi.Desi multi s-au resemnat si totul pare pierdut mai exista totusi oameni care lupta.Ce-i drept,nu stiu ce se mai poate face si orice mi se pare inutil,dar am gasit pe unele site-uri deja afectate chestionarii in care vei raspunde la cateva intrebari si iti poti expune punctul de vedere,care mai apoi este trimis cate editori.Nu stiu daca se mai poate face ceva de vreme ce se vede ca motivul acestui fenomen sunt banii(de ce am ajuns la concluzia asta?pt ca nu vad alt motiv)dar repet ca sunt inca oameni care mai lupta.Daca nu credeti ,puteti vedea cu ochii vostrii pe forumurile multor siteuri.Ma gandeam ca ar fi bine sa va spun treaba asta de vreme ce ne va afecta pe cei care citeau serii online.Eu una sunt dezolata...plus ca daca va continua imi voi pierde unicul mijloc de a citi manga.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:



Răspunsuri în acest subiect
Site-urile de manga online vor fi inchise - de noname... - 23-07-2010, 04:27 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Citire online/Achizitionare Azazel 7 4.869 28-10-2012, 04:45 PM
Ultimul răspuns: MajinCloud


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)