Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#21
Capitolul 8

Primul fragment ma incanta cu o gama larga de secvente relatate sec prin intermediul unor propozitii scurte, de genul "merg acolo, fac aia", pe care nu le-ai legat deloc intre ele. Practic redai ceva robotic, actiuni atat de tipice diminetii, dar la care nu adaugi vreun element de personalizare.

Imi deschid ochii cu greu, avant pleoapele greoaie

Greu, greoaie...Ceva mai multa inspiratie in gasit un cuvant sinonim ?

Ma ridic in sezut si ma intind cascand. Ma ridic lenes

Repetitie. Prea mult ridicat.

Aerul proaspat intra in incapere, iar eu ma indreptam catre baie.

Cred ca e doi peste. Grija la timpul verbal, faci actiunile din propozitia si asa seaca sa para si mai lipsite de legatura.

Aveam o lene in mine, incat daca lenea ar durea eu as fi fost demult in spital.

Mai incearca, pana la urma poate schiteaza careva un ranjet.

o pereche de blugi taiati prin genunchi

Tulai Duamnie. Ti s-au taiat blugii prin genunchi? Da’ cum asa muica, ce duci in rotule, cioburi ?

la primi trei-patru nasturi

primii Cu doi de i. Unul de la plural si altul de la articol.

Imi iau geanta si ies din casa, nu inainte de a incuia usa.

Stai asa. Adica ala mai intai incuie usa si dup-aia iese din casa? Pe geam sau prin semineu, nu?


Ma indreptam spre masina mea, pentru a ma duce la liceu. Ajuns langa masina incep sa-mi caut disperat cheile prin buzunarele blugilor care stau largi pe mine. Oftez si scot o injuratura printre dinti, si ma indrept inapoi spre intrarea in bloc. Urc iar zece etaje, deoarece liftul este stricat. Injur tot drumul si imi adun toti Sfintii si parintii din pod. Intru in casa, dupa ce ma chinui cu cheile, ca la cat de nervos sunt nici cheile nu mai stiu cum sa le bag in usa. Iau cheile de pe masuta de langa usa. Incui iar usa si cobor cele zece etaje scotand fum si flacari pe nari si urechi.

Fabulezi si tragi de aceleasi cuvinte de mii de ori, pentru o chestie din care reiese, simplu spus, scuza-mi monotonia, ca a ajuns la masina si a trebuit sa faca drum intors pentru chei.


Ajuns in fata masinii, descui portiera si imi arunc geanta pe scaunul din dreapta, iar eu ma asez pe cel al soferului.


Asta chiar e ceva. Capota, bancheta din spate,dar...scaunul soferului? Nu ne dadeam seama, ma gandeam ca lasi geanta sa conduca.

La mine vine o tipa blonda cam usuratica dupa parerea mea.

Iar la mine vine o propozitie cam fara semne de punctuatie, dupa parerea mea.

O resping rapid impingand-o la cativa metrii distanta de mine.

Cativa metri? Cu ce o respingi, cu barosu'?
PS : metrii cu un singur i monşer

ii spun si ma indepartez de ea, mergand spre intrarea din liceu.
Nu aveam nici-un chef de liceu


Repetitie. Gaseste si tu alte cuvinte cu care sa te exprimi, fa ceva si largeste-ti orizontul vocabularului ! 

Urcam ganditor si mai mai ca m-am lovit de perete.

Ori 'mai mai', adica aproape, ori 'm-am lovit', adica deja s-a intamplat. Una din doua.

Ma intorc nervos cu fata la ea si aceasta ma privea pervers clipind des din gene. Uram aceasta privire la o usurateca ca ea.

In primul rand, mi se pare ca era inteligibil, si mult mai estetic sa zici 'ca te intorci spre ea', ca ne prindeam si noi ca nu-i arati fundul. Apoi, e 'usuratica', cu i, si parca mai devreme era 'mironosita', hotareste-te. Nu in ultimul rand, nu cred ca pot trece peste sonora cacofonie ce-ai produs-o. Acolo nu-ti mai explic, stii. (..?)

- Deci ma asculti pana la urma, imi spuse aceasta privinduma si apropriindu-se de mine.

E 'privindu-ma' si 'apropiindu-se'. Si cred ca era mai intelept daca era o intrebare, mai ales ca ala ii raspunde ca nu.

Ma straduiam sa o indepartez, dar nici de-a dracu’ nu vroia sa se indeparteze.

Asta-i Satana, adu ceva usturoi. Faina repetitie, apropo.

Imi placea informatica ca doar eram baiat, insa ma enerva profa. Era cea mai sacaitore femeie. Ce se plang unii de soacre, dar asta era mai rau.

Iar ma incanti cu oarece cacofonii, si iar glumite de care ne puteam lipsi.

Dar eram la fel de credibil ca un peste pe uscat.

Scuza-ma, ce?

Doamne baiatul asta o sa ma omoare!

Momentul morbido-gay al textului, i suppose ?

sadisfacut. = sadist-facut? O.o

numai eu stateam ca nesimtitu pe scaun.

Nesimtitue ! Ca l-ul l-ai mancat. E criza, nu ?

Asa, acum ultimul si cel mai mare fragment, din care nu pot sa nu trag concluzia ca erai mult prea plictisita cand l-ai scris. Sincer nu prea are vreun punct forte, sari de la un lucru la altul, e o constructie total haotica, virgule aruncate unde ai apucat, repetitii, si aici trebuie sa subliniez lipsa vreunei forme mai adecvate de vocabular. Mai e de lucru. Poate cu o carte doua, putina paine, se mai digera si talentul de prin partile aparent mult prea ascunse.

Regards, WT.

[Comanda onorata]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ] - de Tox - 08-09-2010, 01:15 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)