Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#18
Mda... Nici un comentariu >.<... Oricum eu pun next-ul... Si sper ca de data asta sa se comenteze.
Soo. Next:


Capitolul 7

Mia:

Soarele se strecura cu razele lui aurii pe geamul usor intredeschis, trezindu-ma. Am inceput sa ma foiesc, cand, mana mea a facut contact cu un trup cald. M-am intors in acea directie si m-am trezit in fata cu cea mai frumoasa priveliste din viata mea: Edi statea sprijinit intr-un cot si se uita dulce la mine:
- Buna dimineata ! In sfarsit te-ai trezit, imi spuse el zambind.
Ma mai foiesc un pic pana sa gasesc o pozitie mai confortabila, apoi ma asez cu capul in perna spunand:
- Taci ... Vreau sa dorm!
Si cascand am inchis ochii incercand sa adorm la loc. Am simtit cu el se ridica din pat, probabil ca sa se duca la bucatarie.
- Nu iti este foame? ma intreba el grijuliu.
- Nu prea, am spus eu mintind.
Nu vroiam sa fac mancare acum, dar stomacul meu ma dadu de gol, dand un concert in toata regula. Blondinul incepu sa rada, spunand:
- Hai! Mergem la bucatarie. Eu gatesc, tu doar privesti. E ok?
Ma ridic din pat cu greu. Atunci cand picioarele mele imi sustin cu totul greutatea simt cum privirea mi se incetoseaza si camera se invarte cu mine. Incep sa ma clatin si inainte ca trupul meu sa faca contact cu podeaua simt cum doua brate puternice ma sustin, apoi ma iau in brate. Blondinul meu ma intreba daca sunt bine. Nu aveam acum forta sa ii raspun asa ca doar am clatinat din cap in semn de „da ”. Ma lasa pe un scaun din bucatarie, eu cu prima ocazie punandu-mi capul pe masa:
- Gheata... soptesc eu cu greu.
- Poftim? intreba el venind mai aproape de mine.
- Gheata, supun eu un pic mai tare.
Nu trebui sa astept mult ca o punga cu giata se afla in dreptul capului meu, asezata pe masa. I-am multumit, punandu-mi gheata pe cap. As putea sta asa toata ziua. Din cauza caldurii corpului meu, gheata incepu sa se topeasca, siroaie de apa prelingandu-se pe fata mea. Dupa ce se auzira cateva zgomote infundate, in fata mea era asezata o farfurie cu doua sandwichuri cu branza, si unul cu carnita de pui. Am ineput sa manac, fiind foarte bucuroasa ca nu a trebuit sa gatesc eu. Edi mi-a spus ca dupa ce mancam mergem in parc sa luam o gura de aer.Am aprobat si am continuat sa mancam pana cand pe usa de la bucatarie isi face aparitia fratele meu, alias Domnul Pisulica.
- Si cum ai dormit? il intreaba blondul pe somnorosul din usa.
- Pai cum sa dorm? Am dormit bine ... I-a stai, mancare? spune acesta dupa ce vede ce faceam noi.
David se repede la mancarea din fata lui Edi, lund un sandwich si devorandu-l. Asta era fratele meu. Cu un apetit urias si probabil ca avea mai multe stomacuri ca la extraterestri. Nu intelegeam cum poate manca toata ziua.
In fine. Am terminat de mancat si Edi mi-a spus sa ma duc sa ma schimb ca sa iesim. Zis si facut. In cateva minute camasa de noapte si parul ciufulit au disparut, in locul lor stand acum o rochita rosie, stramta pe bust si lejera in jos, si o coada prinsa lejer in varful capului.
Am iesit din casa, plimbandu-ne lejer si discutand despre tot felul de nimicuri. Ne-am oprit intr-un parc de copii si, avand in vedere faptul ca era deja pranzul, acesta era aproape gol. M-am asezat pe o banca, blondul punandu-se langa mine:
- Mia... Sambata viitoare se deschide un parc de distractii la iesirea din oras. Ai vrea sa mergi cu mine? ma intreba el fastacindu-se mai rau ca un copil in prima zi de scoala.
- Desigur! Chiar mi-ar prinde bine sa mai ies din cand in cand sa ma distrez. Se apropie examenele si in ultimul timp am stat numai cu nasul in carti. Ce zi e azi? intreb eu in cele din urma pentru a schimba subiectul.
- Azi e duminica. Maine e zi de scoala si eu nu prea as vrea sa merg. Tu? ma intreba el invitandu-ma sa chiulim impreuna.
- Maine am un test important la biologie. Nu pot lipsi, spun eu mimand regretul.
Nu chiulisem niciodata si nu aveam de gand sa incep acum. Eu am fost mereu eleva model, cea cu zece pe linie, dar care nu arata niciodata ca o tocilara. Dupa parerea multora asta era combinatia perfecta. Eu nu credeam asta. Tot timpul ma consideram plicticoasa si obsedata de carti. Cu vocea lui cristalina, blondul ma trezi din gandurile mele. Ma intreba daca nu vreau sa beau ceva. Am dat din cap afirmativ si acesta se duse dupa niste sucuri. Nu m-am putut abtine sa ma uit la felul in care merge. Pantalonii stramti, albastrii, ii accentuau mersul, eu putand admirand felul in care se misca mult mai bine.Am observat ca mai erau inca doua fete care se uitau la el aproape salivand. Ar fi trebuit macar sa isi inchida gura. In loc sa se uite la el discret ele se holbau ca la masini straine. De ce nu puteau fi si unele fete mai discrete? In cateva minute blondul veni langa mine si imi dadu o cutie de Sprite, el avand in mana o doza de bere. Ma uit la el prefacandu-ma ca sunt suparata si dezaproband usor din cap. Incepem amandoi sa radem. Dupa ce ne linistim eu imi asez capul pe umarul sau, oftand. Obosita fiind, imi inchid ochii, adormind la scurt timp. Cel de langa mine imi lua capul si il aseza in poala sa pentru ca eu si poate ca si el sa stam comod. Cand m-am trezit blondul era tot acolo, mangaindu-ma pe par. Soarele apunea, cerul avand acum o culoare usor rosiatica, in unele locuri roz sau portocalie. Observand ca m-am trezit, Edi ma intreba daca nu vreau sa merg acasa. Am acceptat. Am mers usor, avand grija la drum, in liniste. O liniste apasatoare se lasa peste noi si ma facu sa il iau de mana. Era ceva magic. Probabil ca daca ne-ar fi vazut cineva ar fi zis ca aratam ca doi indragostiti. Am rosit numai gandindu-ma la asta. Ajunsi in fata casei mele ne-am opri inainte sa intram pe poarta. L-am strans tare in brate, el ridicandu-mi usor capul si proptindu-si buzele de ale mele. Limba lui se juca cu a mea, iar eu, prinsa in sarut imi pun o mana dupa gatul sau aducndu-l mai aproape si adancind sarutul, iar cealalta, am lasat-o usor in parul lui blond tragand incet de el. Mainile lui erau puse pe spatele meu mangaindu-ma si facandu-ma sa ma simt in siguranta alaturi de el. A rupt usor sarutul si am fugit in casa urandu-i noapte buna si spunandu-i ca ne vedem maine. A aprobat si eu am inchis usa de la intrare fara a face prea mult zgomot. M-am dus in camera la mine unde m-am schimbat si mi-am desfacut parul. Am coborat in sufragerie unde era Domnul Pisulica si se uita la televizor. Observandu-ma m-a intrebat:
- Cum a fost ziua ta?
- Minunata, am raspuns eu cu un zambet larg pe buze.
Am mai stat un pic si apoi am mers sa ma culc. Maine aveam doua teste si trebuia sa fiu odihnita. Clar asta a fost una dintre cele mai frumoase zile din viata mea.

Asta e... As [ am ] dori cel putin 2 comentarii inaine de a pune next-ul.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Posibilitati [ By Little M and Savarina ali ] - de Little M - 13-08-2010, 05:12 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)