Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Neon Genesis Evangelion

#1
Nu stiu cati ati vazut acest anime desi este unul destul de legendar. Desi am tot zis ca o sa ma uit la el de foaaaaaaaaaaaaaarte multa vreme (vreo 3 ani), am tot amanat. L-am luat insa intr-un final, de pe un site de torrente, si l-am terminat in dupa-amiaza asta.

Incep prin a mentiona, pentru cei ce nu stiu, ca Evangelion este renumit pentru finalul sau extrem de ambiguu si controversat, existand destule teorii asupra a ce s-a intamplat de fapt. Dar nu o sa intru prea mult in detalii, ca nu vreau sa stric "surpriza" nimanui. Cert e ca finalul sucked! Big time!

Seria in sine, pana la episodul 24 inclusiv, e chiar bunicica. Animatia e superba, cel putin pentru mine, un fan al anime-urilor "old school", personajele sunt interesante si nu foarte stereotipice. A reusit sa imi capteze atentia, sa ma faca curios, am trecut prin episoade dornic de a stii ce se va intampla mai departe, sa descopar misterele si seria a parut a avea un ritm bunicel. Chiar si asa, nu mi s-a parut atat de tare pe cat se vehicula dar oricum, a fost un anime bun. Pana la final.

Finalul e atat de ambiguu, confuz si stupid incat a stricat tot anime-ul. Poate ca multi au pus botul la vrajelile alea metafizice si s-au aratat satisfacuti pentru a se putea da mari ca au inteles ce vroiau aia sa spuna de fapt dar bleh, tot stupid ramane. Se potriveste cu restul seriei ca nuca in perete si reprezinta o sumedenie de aiureli indrugate de personaje lobotomizate.

Si e stresant, chiar foarte stresant, pentru ca povestea avea un potential foarte bun. Si chiar si finalul, sau mai bine zis ideea de final, era una foarte buna, daca nu era pusa in scena atat de... stupid!

Alti useri care l-au vazut sunt pe aici? Ce parere aveti despre final si despre serie in sine?



Răspunsuri în acest subiect
Neon Genesis Evangelion - de Flaw - 09-07-2010, 02:51 AM
RE: Neon Genesis Evangelion - de Loki - 17-09-2011, 03:01 PM
RE: Neon Genesis Evangelion - de CyBeR - 18-09-2011, 03:16 PM
RE: Neon Genesis Evangelion - de N. Daria - 11-12-2011, 07:55 PM
RE: Neon Genesis Evangelion - de CyBeR - 19-12-2011, 01:43 PM
RE: Neon Genesis Evangelion - de MajinCloud - 22-03-2013, 01:52 PM
RE: Neon Genesis Evangelion - de Soda - 25-03-2013, 05:46 PM
RE: Neon Genesis Evangelion - de DeDal N. - 03-09-2014, 03:59 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)