Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va placut ficul?
Da
66.67%
2 66.67%
Nu
33.33%
1 33.33%
Total 3 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Tsumeki(yaoi, mecha)

#2
Mecha cu yaoi ? Impressive. Vad ca se mai diversifica lucrurile pe-aici ^^

Greseli:
Hm, sti ca in literatura se folosesc liniile de dialog, nu? Stiu ca e mai estetica "~", insa nu prea merge intr-un fic.
"Si totusi intrebare era mai mult retorica pentru ca din departare, pe acel covor de zapada ..." - o virgula mergea pusa dupa "pentru ca".
"Desi ochi baiatului care adresa intrebarea..." - ochii cu doi de "i"
"... carapace aproape impenetrabila si deaceea acea emotie ..." - "deaceea" se scrie in cuvinte separate, din cate-mi aduc eu aminte
"... acea mila nu o mai simti de mult." - ar fi mers verbul "a simti" la timpul trecut.
"In schimb. ca un contrast ..." - virgula, nu punct.
In literatura romana, nu se folosesc ghilimelele frantuzesti decat daca ai nevoie de alte ghilimele in cele romanesti. Oricum, pentru monolog ar fi mers mai bine ghilimelele romanesti.
"Acele creaturi, urand oameni, isi prindea prada ... " - isi prindeau prada, caci e vorba de mai multe
"Noroc ca baiatul acela ... " - doi "c" alaturati nu suna chiar atat de bine; puteai reformula propozitia, de exemplu: "Baiatul avu noroc, fiind rapid de picior si obisnuit cu acele creaturi", sau ceva de genul.
"... dar baiatul de vreo 17 ani il para ..." - ok, nu suna chiar atat de bine "baiatul de vreo 17 ani" in context. Puteai zice "baiatul gasit in zapada" sau ceva de genul ...

So, per total, imi place ^^ Plus ca-mi plac si genurile ^^ Mai ai scapari, de genul ca n-ai multe aliniate - ceea ce nu-i chiar atat de bine - dar merge.
Bafta in continuare si astept urmatoarea parte ^^



Răspunsuri în acest subiect
Tsumeki(yaoi, mecha) - de NiyaTai - 19-08-2008, 06:55 PM
RE: Tsumeki(yaoi, mecha) - de Nidryne - 19-08-2008, 08:02 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)