Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Breaking Benjamin

#1
Am inceput sa ascult BB datorita unui coleg care mi-a trimis un link cu The diary of Jane. Mi-a placut melodia, asa ca am inceput sa caut cat mai multe piese. In curand am facut rost de toate albumele si BB a devenit trupa mea favorita, devansand LP 9. Daca ar fi sa recomand niste piese, ar fi cam urmatoarele: The Diary of Jane, Breath, Evil angel, Dance with the devil, Saturate, So cold, Anthem of the angels, Crawl, Fade away, Hopeless, I will not bow, What lies beneath, Without you.
Some other infos:
Breaking Benjamin este o formaţie post-grunge, metal alternativ din Wilkes-Barre, Pennsylvania, formată in anul 1998 de catre Benjamin Burnley şi Jeremy Hummel. Mark Klepaski si Aaron Fink s-au alăturat formaţiei după ce au plecat de la Lifer, formaţia predecesoare. Jeremy Hummel a fost inlocuit in 2004 de către Benjamin, iar acesta a depus plângere pe motiv că nu i se acordau banii cuveniţi pentru că a ajutat la scrierea melodiilor de pe primul şi al doilea lor album. Plata de despăgubire era estimată la cca. 8 milioane de dolari. Între timp s-a ajuns la stabilirea unei sume decente pentru despăgubire. Înlocuitorul lui Jeremy, care s-a alăturat formaţiei in anul 2005 a fost Chad Szeliga. Numele trupei se trage de la un incident, in care Benjamin a distrus un microfon cand canta un cover de la Nirvana. In 1999 trupa si-a schimbat numele in Plan 9, dar in 2001 au revenit la vechiul nume, Breaking Benjamin.
In prezent au 4 albume: Saturate(2002), We are not alone(2004), Phobia(2006) si Dear Agony(2009).
Saturate: Home, Medicate, Natural life, Next to nothing, No games, Phase, Polyamorous, Shallow bay, Skin, Sugarcoat, Water, Wish I may, Saturate.
We are not alone: Away, Believe, Break my fall, Breakdown, Firefly, Follow, Forget it, Rain, Simple design, So cold, Sooner or later.
Phobia: Intro, The diary of Jane, Breath, You, Evil angel, Until the end, Dance with the devil, Topless, Here we are, Unknown soldier, Had enough, You fight me, Outro, The diary of Jane(Acoustic).
Dear Agony: Anthem of the angels, Crawl, Fade away, Give me a sign, Hopeless, I will not bow, Into the nothing, Lights out, What lies beneath, Without you.
Breaking Benjamin au produs 6 videoclipuri: Polyamorous, So cold, Sooner or later, The Diary of Jane, Breath, I will not bow.
More you can find on google or wiki. Smile
Pareri? 4
[Imagine: akv4ok.png]
So sacrifice yourself, and let me have what's left.
I know that I can find the fire in your eyes.
I'm going all the way, get away, please.



Răspunsuri în acest subiect
Breaking Benjamin - de Baraha5.6 - 13-05-2010, 06:56 PM
RE: Breaking Benjamin - de Ayuka - 13-05-2010, 07:22 PM
RE: Breaking Benjamin - de chrissta - 27-06-2010, 11:23 PM
RE: Breaking Benjamin - de Shizuka - 20-08-2010, 05:35 PM
RE: Breaking Benjamin - de Unia - 08-09-2010, 10:55 PM
RE: Breaking Benjamin - de Ang. - 13-04-2011, 12:23 PM
RE: Breaking Benjamin - de `Shadow. - 19-04-2011, 07:47 PM
RE: Breaking Benjamin - de SnowFlake. - 15-05-2011, 09:21 PM
RE: Breaking Benjamin - de Archangel - 16-05-2011, 12:31 PM
RE: Breaking Benjamin - de Berry. - 17-05-2011, 05:29 PM
RE: Breaking Benjamin - de Mad Hatter - 17-05-2011, 09:40 PM
RE: Breaking Benjamin - de Crazy~Tenshi - 21-09-2013, 11:44 PM
RE: Breaking Benjamin - de Hallucinogen - 14-09-2014, 02:31 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)