Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pe aripile vantului

#6
Un film clasic foarte frumos si care a reusit sa ofere o perspectiva a vietii din acele timpuri.
Prima data am vazut o parte din el pe Tcm si apoi l-am cautat sa il vad pe tot si cand l-am vazut m-a impresionat atat de tare incat am cautat cartea si am citit-o.
Desi filmul reuseste sa redea in mare personalitatea lui Scarlett, daca veti citit(sau poate ati citit deja cartea) veti vedea ca totusi la anumite evenimente ea are un comportament putin diferit. Este intr-adevar un personaj puternic, dar la inceput nu este decat o fata razgaiata care vrea sa atraga toata atentia barbatilor din comitat, sau oras, ce o fi, nu imi mai amintesc exact. Ea nu l-a vrut niciodata pe Ashley, acea dorinta a ei, acea "iubire" s-a nascut in momentul in care a aflat ca el se casatoreste cu Melanie. Si pentru ca el continua sa o refuze, ea continua sa il vrea si face lucruri nesabuite, cum ar fi casatoria cu fratele lui Melanie doar ca sa ii faca in ciuda lui Ashley. Si apoi cand razboiul incepe stau cu Mel numai pentru a-l vedea pe el. Toate actiunile ei sunt bazate in prima parte pe dragostea ei enorma pt cavalerul blond cu ochii albastri. Ceea ce nu spune in film este ca ea are un baiat cu fratele lui Mel si il lasa pe acesta sa fie ingrijit de dadaca ei. Continua sa fie egoista si narcisista chiar si dupa ce are un copil. Si apoi de abia atunci cand fuge la Tara i se vede cu adevarat personalitatea aceea puternica, acea dorinta de supravietuire, iar pentru catva timp Ashley cade pe planul al doilea.
Merita citita cartea pentru ca in carte anumite lucruri si aluzi sunt conturate mai bine si poti vedea transformarea lui Scarlett din o persoana narcisista si egoista intr-un supravietuitor, apoi intr-o femeie de afaceri de succes si intr-un final in cineva care si-a dat seama ca a gresit.
Exista si o continuare a aceste carti scrisa de o alta scriitoare, dar nu mai stiu cum se numeste, stiu ca numele carti este "Scarlett" si desi nu are acelasi farmec ca Margaret este totusi o carte care merita citita. Va recomand sa cititi, asta daca vreti sa vedeti o varianta a continuarii vietii lui scarlett.



Răspunsuri în acest subiect
Pe aripile vantului - de dia_love_gackt - 25-07-2008, 02:38 PM
RE: Pe aripile vantului - de Games Master - 12-08-2008, 10:46 PM
RE: Pe aripile vantului - de Becky - 03-02-2009, 10:50 PM
RE: Pe aripile vantului - de Monica Wksv - 08-05-2009, 09:16 PM
RE: Pe aripile vantului - de Teh - 06-02-2010, 01:30 PM
RE: Pe aripile vantului - de BloodyInnocence - 06-02-2010, 02:31 PM
RE: Pe aripile vantului - de Khonsu - 26-05-2010, 07:31 PM
RE: Pe aripile vantului - de chrissta - 15-12-2010, 07:53 PM
RE: Pe aripile vantului - de Kidzor - 30-12-2010, 06:06 PM
RE: Pe aripile vantului - de βεκi - 18-07-2011, 11:33 AM
RE: Pe aripile vantului - de Mao. - 05-02-2012, 04:51 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)