Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Anne Rice

#7
Cu ce sa incep...
Inocenta mea ar fi fost neatinsa, daca bibliotecara nu i-ar fi dat pe maini aceste carti. 21
Anne Rice este o scriitoare excelenta, folosind in acelasi timp expresii vechi si figuri de stil surpinjatoare, combinate cu cele noi, intr-un mod armonios. Personajele ei sunt pasionale, fara scrupule, extrem de incapatanate si egoiste. Asi putea sa insirui toate defectele, dar mi-ar lua prea mult. Toate acestea ma fac sa ma simt apropriati de ei, fiindca si omul este asa in unele momente ale vietii. Am fost placut surprinsa, deoarece, pana atunci, vampirul fusese pentru mine o creatura perfecta, care doar putea iubi pasional.

Prima carte citita a fost "Vampirul Lestat", captivandu-ma pana la limita fizica (zile intregi de nesomn). Desi nu am prea inteles inceputul, am continuat sa citesc, facand legaturi, pana cand totul a devenit clar. Este o carte uimitoare, mai ales prin descrirea exacta a locurilor si frazelor epice, care iti raman in minte si dupa ce ai terminat de citit. Sincera sa fiu, m-am regasit putin in Lestat, deoarece, daca asi fi fost transformata in vampir, asi fi fost fara scrupule, ca si el 21 (banuiam ca ar fi fost ceva gay pe acolo, dar mi-am zis ca am inceput sa am halucinatii 21)

A doua carte a fost "Vampirul Armand" citita la scoala, in orele de atelier, sau cand ma trezeam ca lumea iar intarzie. Pot sa spun ca a fost cea mai mare greseala a vietii mele, deoarece am fost prinsa de colegi, care au avut o paleta larga de reactii din ce in ce mai amuzante. In fine, cartea a fost extrem de frumoasa, iar descrierile artistice si toate acele fraze pasionale, mi-au insenitat ziua. Aceasta a fost si prima mea lectura necenzurata, sfarsind prin a afurisi soarta.21 (si binecunoscutul meu urlet "Inocenta mea vizuala, mentala!")

Si ultima carte, "Vampirul Vittorio", m-a surprins extrem de mult prin unicitatea ei si prin propriile trairi si puterea de a comunica cu ingerii. Insa nu ma asteptam sa ajunga vampir in acest mod. Intre timp am mai aflat si vietile a doi pictori importanti din renastere, deci a meritat 100% sa o citesc.
Filmul l-am vazut abia acum doi ani si mi s-a parut dragut, dar nu avea hmmm senzatia aceea cand citesti cartile si mai ales, Antonio Banderas il interpreta pe Armand, care dupa cate imi amintesc, inainte de a se praji avea parul blond si carliontat. (acum nu mai pot urmari reclama de la Orbit, fiindca imi aminteste de carte 21)

O sa ma apuc si de celelalte carti, dar momentan nu am timp. T___T
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�



Răspunsuri în acest subiect
Anne Rice - de Ayaka~Milly - 01-06-2008, 02:27 PM
RE: Anne Rice - de Sloth - 23-07-2008, 12:22 PM
RE: Anne Rice - de Luna - 31-07-2008, 10:18 AM
RE: Anne Rice - de Adriana - 21-10-2008, 10:20 PM
RE: Anne Rice - de Moony691 - 09-06-2011, 08:41 PM
RE: Anne Rice - de Chlo - 09-06-2011, 09:28 PM
RE: Anne Rice - de HanniGram - 11-04-2013, 08:27 AM
RE: Anne Rice - de Brian Kinney - 25-10-2013, 03:04 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)