Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Părinţi

#1
văzusem recent un articol pe net, nu mai ştiu site-ul peste care am dat, dar mă rog şi spunea acolo despre părinţi cum că în ziua de azi ei au o altă atitudine faţă de copil şi etcetera. Mă întrebam anumite chestii în minte până să îmi răspund singură la întrebări. Părinţii nu despre ei în sine este vorba, ce sunt ei şi de ce sunt aşa ci atitudinea lor poate fi uneori conservatoare, adică pot fi foarte conservatori şi totodată unii au un stil cam ciudat de aşi arăta afecţiunea faţă de copil. Unii chiar nu comunică cu pruncii lor de acasă şi să le vadă adevărata parte a lor dar mă rog faza e că părinţii în ultimele decenii au devenit prea...cum să spun nu îşi arată afecţiunea faţă de copii cum trebuie. Da ' acum nici un părinte dăla destrăbălat care îşi lasă copii să facă ce ii taie capul. Totul are o limită. Cel mai bun exemplu de părite care îşi lasă un copil în halul ăsta e acel părinte care nu se interesează de copilul respectiv la şcoală în relaţiile cu colegii [ şi aici intervine chestia cu tocilar, emo, că dacă părintele s.ar interesa de ce se întâmplă cu copilu la şcoală el nu s-ar mai bate cu nimeni şi ar ajunge în spital, nu ar mai rămâne repetent şi corijent aici un exemplu colegă-mea de clasă de la liceu, nu s-ar mai încăiera cu toţi distruşii şi toate piţipancele şi ar începe să se drogheze şi să facă cine ştie ce chestii ], care nu îl supraveghează şi îl lasă ca dementu pe stradă la ora opt seara când se îtunecă şi după mai are şi tupeul să afirme că îi pare rău dacă copila ei de 17 ani e furaă de pe stradă de toţi nenorociţii şi îi fac fel de fel de chestii, sau că băiatul ei de 18 ani intră în puşcărie că a furat dintr-un magazin că nu avea bani de alcool şi de băgat în venă si etcetera că sunt multe cazuri oribile în care un părinte nu intră în viaţa unui copil, încercând să se apropie de copil şi să îi asculte problemele. Doar daia se ajunge la aşa o chestie imensă, nu ? Să intre cutare în bloc şi fisa să stea acolo cu picioarele intinse şi să fumeze şi să vină nenea să îi facă felul, apoi daia plâng mamele disperate la PROTV. Să fim serioşi, un astfel de părinte are nevoie de o consiliere părintească. Nu îţi poţi lăsa copilul să fumeze la 15 ani când nici nu ştie ce înseamnă gudron măcar şi nu ştie nici ce îi poate face acea toxină.

Voi ce părere aveţi ?
-



Răspunsuri în acest subiect
Părinţi - de Flash - 16-03-2010, 12:16 PM
RE: Părinţi - de Sushiiushii - 18-04-2010, 03:42 PM
RE: Părinţi - de Ayuka - 18-04-2010, 08:51 PM
RE: Părinţi - de DeDal N. - 15-09-2010, 08:03 PM
RE: Părinţi - de SKiT - 02-10-2010, 03:57 PM
RE: Părinţi - de Ria'chuu - 18-10-2010, 10:16 PM
RE: Părinţi - de yaoi maniac - 20-10-2010, 04:05 PM
RE: Părinţi - de nemo-chii - 20-10-2010, 07:42 PM
RE: Părinţi - de Teh - 21-10-2010, 02:32 PM
RE: Părinţi - de SnowFlake. - 25-12-2010, 03:11 PM
RE: Părinţi - de Kayla. - 28-12-2010, 10:06 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)