Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Romeo si Julieta

#6
Terminata, de un an si ceva- am cititt-o de doua ori, din motive diferite si total irelevante* as fi preferat totusi sa o fi citit in limba lui Shakespeare; daca o sa gasesc pe undeva cartea mi-o iau cu siguranta*.

Dar sa revin... Am avut mari asteptari de la carte, datorita aprecierilor pe care le-a primit si inca le primeste de la critici. Nu pot spune ca m-a facut sa inteleg de ce toata lumea este atat de fascinata de povestea celor doua familii rivale, dar sa fiu sincera am ramas profund miscata de sacrificiile pe care ambii indragostiti le-au facut.

Faptul ca este scrisa in versuri mi-a placut la nebunie si nu am decat laude pentru W.S. , deoarece unele secvente sunt redate superb.

Finalul a fost pe placul meu* I sometimes love sad endings, - not quite often, though*. Cred ca ar fi fost cam plat daca cei doi ar fi trait happily ever after- plus ca, odata cu moartea lor, Montague si Capulet au facut pace. Si ca tot veni vorba de final, tin minte ca profa de romana ne-a pus sa scriem un nou deznodamant iar eu, in generozitatea mea nemarginita, i-am lasat sa supravietuiasca*laugh*.

Totusi, a fost o lectura frumoasa si nu ma indoiesc ca o sa mai rasfoiesc cartea pe viitor.
She is a living existence of selfishness.




Răspunsuri în acest subiect
Romeo si Julieta - de Elena. - 06-02-2010, 05:53 PM
RE: Romeo si Julieta - de Me†al. - 20-02-2010, 09:03 PM
RE: Romeo si Julieta - de Flash - 20-02-2010, 10:20 PM
RE: Romeo si Julieta - de Carroline - 20-02-2010, 10:55 PM
RE: Romeo si Julieta - de Elena. - 26-02-2010, 01:43 AM
RE: Romeo si Julieta - de Rouge - 24-08-2011, 03:22 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)