Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

`Gazda` de Stephenie Meyer

#1
Melanie Stryder refuza sa se stinga. Lumea noastra a fost invadata de un dusman invizibil. Oamenii devin gazde pentru acesti invadatori, mintile le sunt luate, in timp ce corpurile lor raman intacte si isi continua vietile, aparent neschimbate. O mare parte din omenire a cedat. Cand Melanie, unul dintre putinii oameni salbatici in viata, este capturata, are convingerea ca i-a sosit sfarsitul.Wanderer, sufletul invadator care a intrat in corpul lui Melanie, a fost avertizata despre provocarile cauzate de trairea in corpul unui om: emotiile covarsitoare, multitudinea de simturi, memoriile prea clare. Dar mai era ceva dificil, ceva la care Wanderer nu se astepta: vechiul chirias al corpului refuza sa renunte la posesiunile mintii ei. Wanderer ii pune la incercare gandurile lui Melanie, sperand sa descopere locurile pe unde se ascund restul de oameni rezistenti. in schimb, Melanie ii umple mintea lui Wanderer cu viziuni despre barbatul pe care il iubeste Jared, un om care inca isi duce traiul in clandestinitate. Incapabila sa se desparta de dorintele corpului lui Melanie,Wanderer incepe sa tanjeasca dupa un om a carui demascare facea parte dintre insarcinarile ei. Cand fortele exterioare le transforma pe Wanderer si pe Melanie in aliate, ele se pregatesc sa plece in cautarea omului pe care ambele il iubesc, cautare ce se dovedeste a fi periculoasa si nesigura.

Ok... M`am apucat saptamana aceasta sa citesc cartea. Mi`a placut foarte mult, extrem de mult. M`ai ales sfarsitul, cu Ian si Wonda. :X Pur si simplu minunat. Stephenie Meyer s`a ridicat foarte mult in ochii mei. Seria Twilight deja devenise foarte banala, iar aceasta carte m`a facut sa ma gandesc ca poate tipa chiar are idei bune. xD Desi imi place mai mult de Wonda, asa altruista, mai mult seman cu Melanie, asa violenta. Dintre personajele masculine cel mai mult mi`a placut de Ian, pentru ca e asa de dragut. Mai ales cand i`a zis Wondei ca a tinut`o in mana si era asa minunata. Chiar mi`a placut sa stiu ca nu de trupul lui Melanie se indragostise Ian, ci de Wonda, ca persoana, sau ma rog, ca suflet. Jared mi s`a parut prea nehotarat, deci nu prea mi`a placut de el. Ba zicea c`o iubeste pe Mel, ba ca o iubeste si pe Wonda, dar o si bate [ ca este foarte dragut cand un baiat da intr`o fata -__-, dar pe de alta parte eu i`as fi tras vreo doi pumni in mecla si una intre picioare lui Jared, cu cea mai mare placere ]. Eu inca sper la volumul doi, desi nu se aude ca scriitoare ar vrea sa il scrie. :]] M`am apucat deja sa citesc a treia oara cartea. As zice ca`s cam obsedata. 65
Acum, ca am terminat de vorbit, vreau sa vad si care sunt parerile voastre. :]
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.



Răspunsuri în acest subiect
`Gazda` de Stephenie Meyer - de Nya. - 05-02-2010, 06:53 PM
RE: `Gazda` de Stephenie Meyer - de Elusive wolf - 05-02-2010, 07:06 PM
RE: `Gazda` de Stephenie Meyer - de Me†al. - 05-02-2010, 10:13 PM
RE: `Gazda` de Stephenie Meyer - de Leontina - 06-09-2011, 07:21 PM
RE: `Gazda` de Stephenie Meyer - de Ada - 16-09-2011, 10:26 PM
RE: `Gazda` de Stephenie Meyer - de Chlo - 29-09-2011, 11:05 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)