Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bucataria Japoneza

#3
RAMEN

Japonezii indragesc pastele fainoase, in special udon si soba (paste din grau negru, sarazin). Ramen (paste fainoase chinezesti) este indragit mai ales de tineri si este pe cale sa ajunga o mancare traditionala.

Ramen provine din China si era initial cunoscut sub numele de chuka-soba (paste chinezesti). Acest tip de mancare a inceput sa intre in Japonia de la inceputil anilor 1910, cand mancarea chinezeasca a inceput sa fie apreciata la nivel global. In prezent, ramen denumeste un fel de mancare, relativ simpla, ce consta in paste chinezesti in supa condimentata cu sos de soya, iar pe deasupra se pun bucati de carne de porc sau peste si legume.
Pastele chinezesti sunt facute din faina si apa, iar coca obtinuta este framantata foarte bine. Nimic neobisniut pana aici, insa forma de taitei nu este data prin trecerea prin sita, ci coca este intinsa in fasii. Cand fasiile devin prea lungi sunt pliate in 2 si iar intanse, operatiunea repetandu-se pana cand se ajunge la grosimea dorita. Acest mod de preparare a fost adoptat de japonezi si este cat se poate de spectaculos.

Nu este cunoscuta originea cuvantului “ramen” dar exista cateva teorii. Cea mai plauzibila este bazata pe felul in care sunt facute pastele, anume 2 kanji din Chineza care se citesc “ra” si “men” cu sensul de “intins” si respectiv “paste”.

Dupa anii ‘50 incepe sa se faca si “Sapporo Ramen”, astfel cuvantul Ramen devine din ce in ce mai cunoscut. Este din ce in ce mai apreciat, mai ales datorita faptului ca Ramen poate sa concureze foarte bine cu orice FastFood, japonezi indragindu-l chiar mai mult.

Mi-ar placea si noi sa avem feluri deastea dar din pacate mancarea noastra traditionala e mamaliga cu sarmalele .CE prostie as vrea si eu sa pap ramen dar cand mam dus la un restaurant miau zis ca nu au asa ca am incercat sushi (sincer papilele mele nu au fost incantate-ca din pacate nu sunt obisnuita cu pestele crud)

In fine ador bucataria japoneza ca s-a pastra intacta de-a lungul a multor secole.



Răspunsuri în acest subiect
Bucataria Japoneza - de Magica Bloom - 12-04-2008, 06:39 PM
RE: Bucataria Japoneza - de Psychedelic N - 13-06-2009, 08:38 AM
RE: Bucataria Japoneza - de cubulete.cu.otrava - 01-03-2010, 06:38 PM
RE: Bucataria Japoneza - de Topaz - 02-03-2010, 09:09 AM
RE: Bucataria Japoneza - de Nami - 03-03-2010, 07:33 PM
RE: Bucataria Japoneza - de Zach - 24-10-2010, 08:06 PM
RE: Bucataria Japoneza - de ~*Foxy*~ - 06-08-2011, 12:32 PM
RE: Bucataria Japoneza - de Juliet - 14-11-2011, 06:08 PM
RE: Bucataria Japoneza - de yaoi maniac - 14-11-2011, 06:24 PM
RE: Bucataria Japoneza - de Lia - 16-11-2011, 09:53 PM
RE: Bucataria Japoneza - de Juliet - 16-11-2011, 10:24 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mitologia japoneza. Mitsukai Yoru 5 6.325 06-05-2014, 01:55 PM
Ultimul răspuns: Agrona


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)