Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Thanks for the Memories

#1
hello all.am facut un fic intitulat Thanks for the memories si vreau sa-l pun in acest site pentru pareri sau critici.sper sa va placa si daca aveti intrebari nu ezitati sa le puneti.Lectura placuta.:001_smile:

Cap I - Despartirea

Anul:1928 Locatia: Londra, Anglia

Dupa o iarna grea natura a revenit la viata.Copacii si-au pus din nou coroanele care in aceasta perioada au fost formate din flori.Prin parcuri si gradini iarba de un verde crud se arata la suprafata pamantului.Aproape de periferia Londrei intr-o casa de culoare crem deschis si cu acoperis rosu-visiniu, inchisa in camera ei izolata de lume, o fetita de vreo 7 anisori se uita ingandurata pe balconul camerei ei.Statea asa de ore intregi.Mama ei era in bucatarie si din cand in cand il mai trimitea pe fiul ei de 5 anisori sa vada ce face sora lui mai mare.Fetita se numea Lisa.Era de statura mica si de o greutate normal pt varsta ei.Era imbracata cu o fusta pana la genunchi maro deschis , o bluza nici prea groasa nici prea subtire de culoare galben spre crem si parul impletit in doua codite .Ea locuieste in Londra de vreo 2 ani , tara ei natala fiind Suedia.Familia ei s-a mutat in Anglia crezand ca o sa le fie mai bine.De atunci este o fire mai retrasa.Acum are 7 ani dar nu s-a schimbat prea mult de acum 2 ani.In noapte aceea batea un pic vantul.Privea trista in balcon spre parcul din apropiere.Isi ridica incet fata si cu pasi inceti pleca spre dulapul ei.Isi lua o hainuta si pleca spre hol de unde isi lua adidasi .
-Lisa !Unde mergi?o intreba mama ei
Dar Lisa nu-I raspunse.Iesi afara si se grabi spre parc .Spera ca persoana la care se gandea sa fie acolo pentru ca ea sa stea in bratele ei .Ajunse langa ciresul batran si observa pe o bancuta o silueta.Se apropie si isi dadu seama cine este.Era un baietel putin mai inalt decat ea imbracat cu niste pantaloni de stofa si o camasa iar pe cap o caciulita maro cu o pereche de ochelari.
-Mark!Ce bine imi pare sa te vad.
-Lisa…eu trebue sa iti spun ceva.
-Ce anume?intreaba fetita curioasa
-Vezi tu, trebuie sa ne despartim.Parintii mei se muta in Los Angeles, si voi sta prea departe de tine.O relatie ca asta nu duce nicaieri.
In acea clipa ochii Lisei se umplura de lacrimi.Mark vazand ca e cat pe ce ca aceasta sa planga o lua in brate si o saruta.Cei doi pareau a fi niste adolescenti ce stateau in bataia vantului ce aducea cu el niste petale de la florile ciresilor in lumina lunii pline si a stelelor.Dupa cateva minute in care cei doi erau imbratisati Mark se desparti de Lisa si se indrepta spre iesirea din parc.
-Mark….nu te voi uita niciodata.spuse fetita incetisor astfel incat nimeni sa nu o auda decat linistea care domnea peste tot.
Cu pasi mici, greoi se indeparta de acel loc unde acum cateva moment statea cu Mark.Merse pana aproape de o fantana.In acel loc se zice ca daca arunci o moneda iti va fi indeplinita o dorinta.Cauta prin buzunar si gasi doua monede.Le arunca si isi dori ca Mark sa fie langa ea.Dupa ce isi puse dorinta se indrepta spre un cires.Trecu pe langa o bancuta cand se lovi de o persoana care era de varsta ei si inaltimea lui Mark.




Cap II-Dragostea isi planteaza samata in inima Lisei.


Dupa ce isi puse dorinta se indrepta spre un cires.Trecu pe langa o bancuta cand se lovi de o persoana care era de varsta ei si inaltimea lui Mark.La prima impresie credea ca e el, dar nu era.Mark nu semana deloc cu acel baiat.Dar daca nu e Mark cine este?
-Imi cer scuze!Te-am lovit?spese baiatul cu o voce blanda
-Nu sunt bine.zise Lisa in timp ce il studia mai atent pe baiat.Cum te cheama?il intreba ea vrand sa afle mai multe despre el
-Eu sunt Josh.Tu cine esti?o intreba baiatul la randul lui
-Lisa.
-Sigur esti bine?o intreaba inca odtata Josh vazand fata trista la Lisei
-Da.Eu trebuie sa merg acasa, dar …mai vorbim.
-Ok.La revedere.isi lua Josh ramas-bun
Lisa se indeparta de Josh si se indrepta spre iesirea din parc apoi spre casa.In tot acest timp se gandea la ori la Mark ori la Josh.Se facuse mai frig afara dar Lisa nu observa .Gandul ei era departe la baiatul pe care l-a iubit si la cel pe care l-a intalnit azi.Intra in casa si nu apuca sa se descalte ca David, fratele ei mai mic, o lua la intrebari unde a fost, ce a facut , cu cine s-a intalit.Dar lisa nu-l asculta.Avea privirea pierduta si trista.Avea o privire care parea ca patrunde prin orice .Se duse in camera ei fara a-i da vreo importanta mamei sale care era in bucatarie.Deschise usa camerei ei unde langa pat a vazut o poza cu ea si Mark.Se aseza pe pat si lua poza aceea in mana.O lacrima se scurse pe obrazul palid al Lisei.isi dorea ca dorinta sa-i fie ascultata si sa primeasca un telefon de la Mark in care sa-i spuna ca vor ramane in Londra.Se intinse pe pat si isi puse poza pe piept.Statu asa pana adormi.
A doua zi Lisa se trezi matinal.Merse in baie , facu un dus si se pieptana.Apoi merse in camera ei si se schimba.Isi lua o bluza crem, grosuta si o o pereche de pantaloni se stofa negri iar in pizioare isi lua niste sosetute albe.Cobora sa ia micul-dejun impreuna cu mama ,tatal si fratele ei.Masa era plina de bunatati dar Lisa nu manca la fel de mult ca alte dati.Suna telefonu.Lisa se trezi parca dintr-un vis si se grabi sa raspuna.
-Buna ziua.Familia McJonhs.
-Lisa?Tu esti?intreba o voce de fata
-Da.spuse Lisa dezamagita pentru ca se astepta sa fie alta persoana.
-Sunt Melany.
-Melany…ma bucur sa te aud .spuse Lisa putin mai fericita.
Melany a fost prietena ei pe cand statea in Suedia.De cand s-a mutat in Londra o suna in fiecare luna.Ultima data cand a vazut-o Lisa pe Melany aceasta avea parul albastru impletit in doua codite si ochii de aceeasi culoare.
-Am o veste buna.spuse Melany entuziasmata.O sa ne mutam in Londra , langa periferie
Pentru prima data in ultimele 3 luni Lisa a zambit.
-E o veste minunata Melany.
-Ne vedem saptamana asta.Mai vorbim atunci.
-Ok.Pa
Dupa aceste cuvinte Cele doua fete inchisera telefoanele.Lisa se duse inapoi la masa pentru a le spune parintilor vestea pe care i-a dat-o Melany.
-Mama , ii mai sti pe parintii lui Melany?
-Da.Mama ei mi-a fost o buna prietena.
-Pai ei vor veni saptamana aceasta in Londra si se vor muta langa noi.Mi-a spus Melany acum la telefon.
-Draga mea aceasta e o veste minunata!spuse tatal Lisei.Eu si cu tatal lui Melany am fost prieteni buni.
Petalele florilor de cires din gradina se scuturau cu fiecare zi ce trecea.Lisa era din ce in ce mai fericita deoarece cea mai buna prietena a ei va locui in Londra chiar langa ea.
Era Joi si inca Melany nu venise.Lisa incepu sa-si piarda rabdarea cand auzi un sunet al unei masini.Iesi afara in graba si o vazuse pe Melany si parintii ei.
-Melany!Melany!incepu Lisa a o striga
-Lisa!Ce bine imi pare sa te vad
Dupa aceste vorbe cele doua prietene s-au imbratisat spunand cat de mult i-a lipsit una celeilalte.Cand Lisa statea in suedia ea si Melany erau prietene nedespartite.Erau ca niste surori.Chiar si dupa ce Lisa s-a mutat prietenia lor tot a ramas.Parintii Lisei au iesit si ei afara si au mers la familia Cloyns.Au vorbit ce au mai facut pana ce echipa de la firma care le-a gasit casa le-a despachetat lucrurile si le-au pus in casa.
In tot acest timp Lisa a mers cu Melany in parc, bineinteles ca Melany nu se schimbase deloc si ca acum 2 ani le spuse parintilor unde merge.S-au plimbat prin parc si s-au pus pe o bacuta.Au inceput sa povesteasca ce a facut una fara alta.Dar la un momentdat ochii Lisei s-au intristat.
-Lisa?Esti bine?intreaba Melany
-Da sunt bine, doar ca m-am despartit de Mark.
Luna trecuta Lisa i-a povestit de Mark cand a sunat-o.In acel moment Lisa i-a mai spus lui Melany ca are o presimtire despre ea si Mark, care acum se pare ca s-a adeverit.
-Buna Lisa.s-a auzit o voce de baiat
Lisa se uita mai bine se a vazut cine era:Josh.
-A…Buna Josh.Ea e prietena mea Melany.S-a mutat din Suedia vizavi de casa mea.
-Ma bucur sa te cunosc Melany.spuse Josh
-Si eu.ii raspunse politicos Melany.
-Eu trebuie sa plec fetelor.Ne mai vedem!spuse Josh
-La revedere Josh.spusera cele doua fete in cor.
Lisa se uita cum Josh dispare printer florile ciresilor.Putin rosie la fata ii spuse lui Melany ca incepe sa-l placa.Timpul nu statu pe loc pentru ca cele doua prietene sa stea sa isi povesteasca aventurile din ultimii ani care nu au putut sa le spuna prin intermediul telefonului.Se facuse tarziu si tot ce se mai auzea in acel parc erau niste greierasi cantandu-si baladele si micutele noastre prietene Lisa si Melany.Luna statea de veghe ca de obicei pe cer.Stelele stateau si o ajutau.Norii au plecat pentru a lasa luna si stelele sa le vegeze pe cele doua.Florile ciresilor se scuturau pe beton si parca formau un covor roz spre alb pentru a calca pe el in drum spre casa.Lisa se desparti de Melany si intra in casa unde o astepta o surpriza.



Răspunsuri în acest subiect
Thanks for the Memories - de Ay-chan - 15-03-2008, 02:29 PM
RE: Thanks for the Memories - de Dark Shadow - 24-03-2008, 07:56 PM
RE: Thanks for the Memories - de Ay-chan - 24-03-2008, 09:13 PM
RE: Thanks for the Memories - de Dark Shadow - 25-03-2008, 12:48 AM
RE: Thanks for the Memories - de Ay-chan - 25-03-2008, 10:31 PM
RE: Thanks for the Memories - de Dark Shadow - 31-03-2008, 01:51 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Memories Sushi 35 15.549 13-03-2013, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Aneedo
  Memories. Niska 2 2.931 09-01-2012, 03:32 PM
Ultimul răspuns: Diz
  Long-lost Memories !!! yaoi maniac 1 2.798 31-10-2010, 01:35 PM
Ultimul răspuns: Child Of Sunset


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)