Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ascunde ploaia?

#1
Ce Ascunde Ploaia?


Prolog


Ploua.In acea zi neagra ploua.Mii de stropi de apa curgeau gratios din cerul ce capatase o culoare sangerie.Incercam sa fug,dar pasii imi erau domoliti de vantul ce-mi canta inainte.Mama statea in fata,strigandu-ma.O auzeam.Imi doream sa ajung la ea,dar eram incercata groaznic de furtuna.Pe atunci nu stiam ca vor fi ultimele clipe cand o voi mai vedea pe femeia ce-mi daduse viata.Un urlet stins s-a auzit si un fulger imens a injungiat vazduhul.Am vazut-o cum cade la pamant si,incet isi pierde rasuflarea.
-MAMAAAAAAA!
Un rau de lacrimi mi-a izvorat din ochi.Am inghetat pentru un moment,tinand ochii fix pe trupul neinsufletit al mamei.Am facut un pas in noroiul alunecos.Am continuat pana cand am traversat puntea ce ne despartea.Statea trintita pe piept,tinand strans in mana un medalion.I-am mangaiat fata blanda,incercand sa-mi amintesc toate momentele magice petrecute impreuna.Prin mintea-mi se conturau,in nuante de pastel,imagini din copilaria mea.Am imbratisat-o pentru o ultima oara si m-am ridicat.Am privit spre ceruri,care din nuanta de visiniu se preschimbasera in negru intens.Nu credeam in Dumnezeu,dar in acel moment am rostit o mica rugaciune inchinate celei ce-mi statea la picioare.Ploaia continua sa cada si pentru un moment am simtit ca sunt lacrimile mamei.Cerul plangea...
Am facut trei pasi,dar am alunecat pe o bucata de iarba uda.Inainte sa ma ridic,am observat ca ceva inca scanteia in mana ei.M-am tarat pentru a observa mai bine si ce mi-a fost dat sa vad a fost un minunat pandantiv de argint ce simboliza o picatura de ploaie.L-am studiat din toate partile si am observat ca pe el erau initialele mele D.B.Nu intelegeam legatura,dar am decis sa iau cu mine acel pretios obiect.


Scuzati pentru dimensiunile reduse,dar promit ca celelalte capitole vor fi mai...sa zicem "voluminoase"



Răspunsuri în acest subiect
Ce ascunde ploaia? - de Muffin - 23-02-2008, 03:09 PM
RE: Ce ascunde ploaia?[Original] - de Muffin - 24-02-2008, 12:43 AM
RE: Ce ascunde ploaia?[Original] - de Red Baron - 24-02-2008, 11:48 AM
RE: Ce ascunde ploaia?[Original] - de Muffin - 26-02-2008, 01:05 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)