Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vampirii Sudului

#2
this post is spoiled.

Oh da. Chiar ma miram cum de nu exista un astfel de topic dar pentru numele lui... lui, lui in fine : )) chiar exista un asemenea topic.
Si eu am citit primele 5 carti aparute din aceasta serie. Desi am inteles ca si cartea a 6a a ajuns in Romania [ despre a 7a habar nu am ] eu inca nu am facut rost de ea, desi planuiesc. Oricum de curand am terminat de citit si a 5-a carte, si anume Mort de-a binelea [ mi-a placut, poate cel mai mult : )) ] .
In fine , mie mi se pare ca fiecare dintre carti are ceva special, ce o defineste. Desi toate au ceva cu ' moarte ' in titlul lor . Nu sunt singura care a observat chestia asta, nu ? Oricum Charlaine Harris e foarte tare, a scris foarte frumos toate cartile astea si a reusit sa imi atraga foarte tare atentia. Povestea mi-a placut inca din prima clipa. Sookie Stackhouse, o telepata din Bon Temps visa sa intalneasca un vampir. Dar nu, nu vroia sa devina si ea o asemenea creatura. Si ce fain a fost cand a realizat ca nu ii putea citi gandurile s-a simtit ca-n Rai. In fine, mi-a placut tare mult cum a fost descrisa faza aia. Si am vazut si eu 7 episoade din Sezonul I [ facut dupa prima carte ] din True Blood ( sunt oarecum Ok actorii... si imi place accentul lor din Sud <3 ] . Dar aici vorbim despre carti nu despre serial. Asa.... sa revenim, deci Bill e pur si simplu adorabil in carti. Cand apare, I was so 24hi34h23iu e foarte tare : )) cum il descrie Sookie, foarte interesant : >imi place cum il salveaza in prima carte D: misto rau de tot. Fata asta are tupeu nu gluma [ ah bag prea mult spoil dar cui nu ii convine sa nu citeasca ] .
Imi place foarte tare de Jason, fratele lui Sookie. Dupa cum il caracterizeaza tipu e asa un Casanova : >pe toate le face. Chiar si Pam a recunoscut ca arata bine si ca si-ar face de cap cu el. Si HELLÄ‚U ea e un vampir. Ceea ce e destul de tare <3 . Cred ca personajul meu favorit [ male ] din aceasta serie [ si ca si nemuritor ] ar fi ERIC NORTHMAN. TIpul este pur si simplu descris fabulos in carte. Atat de ingamfat, egocentric, narcisist... aaa arogant, nu stiu toate chestiile de genul acela. Pur si simplu nu ai cum sa nu il adori ~ I really like him [ si in serial arata beton, actoru' ] . Multi zic ca detesta cum se comporta in carte, pe de alta parte eu m-am indragostit de comportamentul lui.
Tin sa mentionez ca nu prea -mi place de Eric in cartea a 4a cand isi pierde memoria : |din cauza acelei vrajitoare si a vrajei sale. He ffuuuuuuuucccccchs Sookie and he doesnt remember, that was funny . Si dureros pentru aceasta din urma, ceea ce a fost placut. Dar nu il prindea atitudinea aia de prea sweet, prea dragut , prea Fat Frumos. Ma rog, stiti si voi , cei ce ati citit despre ce vorbesc. Si chiar nu mi-a placut atitudinea aia. Am citit cartea mai mult ca sa apara iar ERIC acela ... acela pe care il iubeam eu.
Ah si ca veni vorba, am fost foarte fericita cand a aparut Bill in cartea a 4a. Ii simtisem lipsa. Si prin asta mai vreau sa mentionez si faptul ca Sook e cap usuratica [ nu-mi vine sa cred ce atitudine a luat Bill ca poate sa se culce cu cine vrea ea : )) come on trebuia sa ii zica : esti parasura, sau ceva de genu' asta. E prea gentleman. ] . Asa.... ALcide!!! Da , Alcide! Varcolacul. Cat mi-a placut de el. Si ma bucur ca Sook a omorat-o pe Deb aia cat si pe Lorena ( a fost foarte amuzant cand intr-una din carti a zis ceva de genul : se pare ca a devenit o traditie sa omor fostele prietene ale tipilor cu care ies, poate ar trebui sa verific ce fosta iubita a avut Eric? am ras de amurit la faza aia, desi nu bag mana in foc ca a fost chiar asa . Am adorat-o ! : )) ( . Asa , revenind, dupa cum e descris tipul, arata foarte bine. si e si varcolac, nu doar teriantrop . asta ma face sa salivez. Si SAM. Oh da, teriantropul Sam. Ce tare a fost faza cand l-a gasit SOok gol la ea in pat 24 am murit de ras pe atunci. Deci a fost prea penal. Zicea ceva de genul : Dean si-a pus piciorul peste mine sau... nu , nu era asa ceva... nu stiu ce era, cu bratul sau nu stiu ma rog ce faza era. Dar se trezeste sookie si vede ca in patul ei nu mai era cainele adunat cu o seara in urma ci mai degraba SEFUL ei de la bar : )) ma asteptam sa se intample si asta pentru ca imi povestise o colega fazta, dar tot am murit de ras. A fst prea tare <3333
Si teriantropul, sau varcolacul, sau ce-o fi fost el care se transforma in pantera : >Norris, nu stiu cum , sau... ceva de genul. Ceva cu ' C' parca incepea numele lui, sit chiar l-*am uitat. Era amuzant cum toti astia erau atrasi de Sookie. Tipa cu tate mari. Mentionez asta pentru ca este o caracteristica foarte importanta pentru fiinta ei : )) zau.

Gata, am discutat prea multe detalii despre carti. Chiar mi-auiu placut, toate cartile si personajele si toti cei care au murit meritau sa o faca. Mai putin bunica lui Sookie, de ea mi-a parut rau dar cum putea SOok sa isi mai faca de cap daca avea o bunica in casa? Scuze fetito dar nu era posibil : )) . Eh iar o dau in alte chestii. Scriitoarea a descris totul foarte bine si s-a diescurcat de minune . M-a satisfacut, ca sa zic asa. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost atunci cand baga replici cu ' iubito ' , ' iubitule ' mi se pareau prea aiurea. Sookie ii zicea asa si lu Bikk si lu Eric si cred ca ar fi ajuns sa ii zica si lui Alcide, wtf. Si atunci cand era sa si-o traga acolo la ceremonialul ala al varcolacilor, cu tipul ala... si el i-a zis ' iubt-o ' nu stiu ce. Nu mi-a placut. In rest totul a fost ok. Scenele erotice au fost descrise foarte bine. Cat si cele cu bataia. Si cele din barul cu vampiri si toate celelalte amuzante. Mi se pare distractiv sa poti citi mintile tuturor D: si eu daca as fi fost in locul personajului Sookie m-as fi speriat daca nu as mai fi putut citi gandurile cuiva.
In fine. Las toate lucrurile astea. Mi-au placut primele 5 carti si vreau sa citesc si cea de a 6a carte, presupun ca o voi adora si pe aceea. Sunt curioasa cum se va termina . Foarte frumoasa seria ~



Răspunsuri în acest subiect
Vampirii Sudului - de OverTheRainbow - 04-04-2009, 06:25 PM
RE: Vampirii Sudului - de Teh - 29-01-2010, 11:56 PM
RE: Vampirii Sudului - de ShoboMik - 26-02-2010, 09:33 PM
RE: Vampirii Sudului - de Summer - 08-03-2010, 09:42 PM
RE: Vampirii Sudului - de MemoriesOfNobody95 - 16-04-2010, 09:41 AM
RE: Vampirii Sudului - de MemoriesOfNobody95 - 21-05-2010, 07:15 PM
RE: Vampirii Sudului - de Mrs. Lovett - 23-09-2010, 07:46 PM
RE: Vampirii Sudului - de Me†al. - 23-09-2010, 10:54 PM
RE: Vampirii Sudului - de Teh - 25-09-2010, 12:54 AM
RE: Vampirii Sudului - de A'Svear - 26-09-2010, 01:00 PM
RE: Vampirii Sudului - de Monica Wksv - 28-03-2011, 03:16 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)