Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iubire printre randuri

#12
Buna!

Stiu ca nu am mai trecut de mult pe aici si imi cer scuze, dar acum am revenit si am sa fiu putinel dura.. Sper sa nu te superi pe mine.

Voi incepe cu greselile.

1. Nu pui virgulele acolo unde trebuie. Puse la intamplare dau o alta conotatie actiunii. Se intelege haotic. Ex.
Citat:" Am inceput sa pasesc atenta,pastrandu-mi tinuta.Am continuat sa inaintez,putin speriata,de reactia fotografiilor.Toti navalira pe mine,ca o niste leoparzi,pregatiti sa isi sfasie prada,adica o biata caprioara,care eram eu. "
Puteai aranja altfel. " Am incercat sa pasesc atenta pentru a-mi pastra tinuta, continuand totusi sa inaintez depasind panica ce mi-o creea reactia agresiva a fotografilor. Intr-un final acestia navalira asupra mea precum niste leoparzi asupra prazii lor. Acea biata caprioara ce o reprezentam eu. "

M-am luat de incepututl ficului pentru ca acesta trebuie sa fie aproape perfect. Orice poveste trebuie sa aiba un inceput atragator.

Problema cu virgulile am observat-o si pe parcurs, dar cred ca se poate rezolva destul de repede printr-o recitire cu voce tare.

2. Incearca sa folosesti cuvinte ceva mai formale in anumite situatii. Ex.
Citat:" In sala erau vreo cinci persoane,in afara de mine si Alice.Intr-un colt statea barbatul care vorbise mai devreme,iar in fata mea,doi avocati,trecuti de varsta tineretii si cei doi soti.
Se lasa o liniste mortuara,iar avocatul sotului incepu sa vorbeasca "
" In sala titanica erau prezente in jur de cinci persoane, excluse fiind eu si Alice. Intr-un colt ceva mai retras, se gasea domnul ce isi terminase interogatoriul. In fata noastra se aflau doi avocati, trecuti de prima varsta, acompaniandu-i pe cei doi soti.
Se lasa o liniste mortuara iar avocatul sotului lua cuvantul. "

3. Pentru o imagine ceva mai estetica a povestii, incearca sa lasi un spatiu mic dupa orice semn de punctuatie. Arata mai frumos si da continuitate placuta povestii.

Hai sa terminam acum cu lucrurile mai putin placute.

Dialogul este la locul lui si in proportii destul de bune. Naratiunea este placuta si se imbina foarte frumos cu descrierea amanuntita in anumite momente.
Ma bucur mult ca nu grabesti actiunea, iar ideea de a scrie despre o scriitoare este destul de frumoasa... Viata unei asemenea persoane este foarte rar cunoscuta datorita faptului ca ajunge sa creeze mai frumos si usor in umbra vietii sale... Foarte frumos, bravo.

Felicitari pentru idee si incearca sa descri mai mult viata ei.

Mult succes incontinuare si astept urmatorul capitol. :*



Răspunsuri în acest subiect
Iubire printre randuri - de starnight - 26-04-2009, 09:58 AM
RE: Iubire printre randuri[by starnight & chrissta] - de Isis-Zeita iubirii - 26-04-2009, 02:59 PM
RE: Iubire printre randuri - de Midori - 05-10-2009, 09:21 AM
RE: Iubire printre randuri - de fake_fate - 05-10-2009, 09:50 AM
RE: Iubire printre randuri - de starnight - 19-12-2009, 03:47 PM
RE: Iubire printre randuri - de Zyspar - 06-01-2010, 05:46 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cum sa traiesti fericit printre nori ohaio_angel 7 4.418 09-10-2013, 09:44 PM
Ultimul răspuns: Yami
  [Naruto] Slalom printre sentimente Neris 3 2.928 03-09-2012, 02:04 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Regină printre blonde Cherie 32 13.659 30-10-2011, 01:43 PM
Ultimul răspuns: What sky scrapers
  Printre demoni Miss Serenity 15 10.568 16-09-2011, 11:20 AM
Ultimul răspuns: Lucifer
  Printre oglinzi coral 20 10.263 05-08-2010, 09:39 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  Pierdută printre amintiri Nya. 5 2.674 16-06-2010, 10:23 PM
Ultimul răspuns: Dydo1234
  Traind printre umbre A'Svear 19 10.981 05-02-2010, 08:38 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  Zei printre muritori ~Vise interzise~ Strawberry*Lipstick* 0 2.395 18-12-2009, 12:05 AM
Ultimul răspuns: Strawberry*Lipstick*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)