Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Love Or Blood

#15
Ma bucur ca va place ficul meu. O sa incerc sa ma descurc din ce in ce ma bine. Gomene ca este asa scurt, dar chiar vroiam sa ajung la capitolul cand pleaca:))


Se numeste independenta...


Soarele se ridica in imparatia cerului trimitandu-si razele pe pamant si facand intunericul sa dispara. O ploaie de lumina imi inunda camera incercand sa ma trezeasca, dar nu a reusit. Pe la ora opt dimineata, telefonul incepe sa sune, vibratiile alaturandu-se luminii, m-au trezit. Nervoasa, iau telefonul si ma uit la el. Pe micul ecran se afla cinci litere, care puse una langa alta formeaza un nume: Mikka. Deschid clapeta si tin telefonul la cinci centimetri distanta.
-Ce vrei Mikka? Spun incercand sa nu-mi amintesc ce mi-a facut ieri.
-La multi ani Rikka!
Las telefonul in jos si privesc ecranul. Uitasem cu totul de ziua mea. Azi implinesc optsprezece ani si inca sunt in nenorocita casa a parintilor.Au trecut patru ani de cand am luat decizia asta sin u am facut nimic in privinta asta. Ma ridic din pat si ma duc sa fac un dus rece. Picaturile de apa se lovesc de corpul meu, facandu-ma sa tresar. Dupa ce ies de sub jetul de “gheata”, imi iau un halat si ma duc in bucatarie sa manac ceva. In urma pasilor mei raman dare umede care fac gresia sa straluceasca. Deodata ma opresc in loc si ascult cu atentie. Ceva nu e in regula... e prea liniste. Imi iau un mar verde din fructiera si incep sa “colind” toate camerele sa vad daca este cineva, dar dup ace intru in camera alor mei, imi dau seama ca sunt singura. Un zambet vicleam imi apare pe chip si fug la mine in camera schimband-ma repde cu primele haine pe care le apuc. Ma uit in oglunda si vad ca m-am imbracat cu un tricou rosu cu un decolteu cam generos pentru gusturile mele, niste pantaloni trei sferuri negri cu dungi rosii. “Asta e sansa care am asteptat-o. Mersi de cadou MAMA.” Gandesc in timp ce-mi scot rucsacul din dulap si telefonul de pe pat si le duc in bucatarie. Pe frigider am vazut un billet de la mama. Il iau repede si il citesc:
“Scumpo, pe la noua jumatate ne intoarcem. Mama”

Ma aveam o ora sa scap. Cand mi-am indreptat privirea spre geam, observ ca inca am parul ud. Fug repede in baie si iau un prosop, dupa care incep sa-mi frec parul. Peste un sfert de ora, deja incep sa ma enervez, deoarece parul este unca umed. Deschid dulapul aflat deasupra chiuvetei si iau foarfeca din el, dupa care incep sa ma tund. Firele cad pe langa mine, parasindu-mi fiinta, lasand in urma doar amintiri ale zilei in care ma descisesem sa-mi las parul sa creasca.

-Mama, tu cum de ai parul atat de lung? Am intrebat imbufnata.
- Draga mea, sit u poti avea parul atat de lung, doar daca il lasi a creasca. Dar cum te tunzi tu din doua in doua luni nu o sa reusesti.
-Atinci nu o sa ma mai tund.

Atunci am crezut ca mama imi daduse un sfat, dar acum ca am crescut stiu ca vroia doar sa economiseasca bani. A pus foarfeca la locul ei, dupa care imi indrept privirea spre chipul din oglinda. Acum am lungimea parului pana la jumatatea gatului... Strang repede parul de pe jos, dupa care fug la parintii mei in camera sa iau niste bani. In noptiera mamei erau intotdeauna bani stransi de ea. Cand deschid sertarul vad un teanc de bacnote legate cu un elastic. Deodata imi apar in minte facturile venite luna asta si datoriile facute de tata. Desi nu ma iubesc, nu pot sa le fac asta. Ar insemna ca as deveni ca ei si asta e un lucru care nu pot sa-l accept. Scot elasticul si extrg doar cinci bacnote se o suta de yeni, dupa care fug in bucatarie si iau cheile de la casa, ghiozdanul si telefonul Cand ajung la usa, ma uit urma, dupa imi pun o sapca neagra si apas pe clanta. In timp ce cobor in graba scarile ma gandesc ca asta nu e defapt fuga. Acum sunt adult si pot sa fac ce vreu. Eu cred ca in felul asta pot sa-mi castg independenta. Intotdeauna am urat si voi uri sa fiu dependenta de cineva...
Read my fics: One life One love ( a sasusaku love story) (finished): http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=3807
Psihologia dragostei: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4333
Love or Blood: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=4471 ( lasati si un com, arigatou)
[Imagine: Jana_sig.png]



Răspunsuri în acest subiect
Love Or Blood - de SoUl EaTeR - 11-07-2009, 10:29 PM
RE: Love Or Blood - de Marty:X - 11-07-2009, 11:54 PM
RE: Love Or Blood - de Summer - 12-07-2009, 12:03 AM
RE: Love Or Blood - de Elina - 12-07-2009, 12:48 PM
RE: Love Or Blood - de Ramonitzz - 12-07-2009, 01:57 PM
RE: Love Or Blood - de SoUl EaTeR - 12-07-2009, 04:19 PM
RE: Love Or Blood - de Marty:X - 12-07-2009, 06:48 PM
RE: Love Or Blood - de D@n@ - 12-07-2009, 05:27 PM
RE: Love Or Blood - de Ely-chin - 12-07-2009, 06:50 PM
RE: Love Or Blood - de Summer - 13-07-2009, 11:39 AM
RE: Love Or Blood - de Alexi - 13-07-2009, 06:53 PM
RE: Love Or Blood - de angeliqueVampire - 14-07-2009, 09:23 AM
RE: Love Or Blood - de Elina - 14-07-2009, 10:59 AM
RE: Love Or Blood - de Zyspar - 14-07-2009, 12:29 PM
RE: [original]Love Or Blood - de SoUl EaTeR - 18-07-2009, 06:38 PM
RE: [original]Love Or Blood - de Elina - 20-07-2009, 11:50 PM
RE: [original]Love Or Blood - de SoUl EaTeR - 22-07-2009, 05:05 PM
RE: [original]Love Or Blood - de Marty:X - 22-07-2009, 08:36 PM
RE: [original]Love Or Blood - de Alexi - 22-07-2009, 06:00 PM
RE: [original]Love Or Blood - de SoUl EaTeR - 24-07-2009, 03:42 PM
RE: [original]Love Or Blood - de Elina - 28-07-2009, 09:54 AM
RE: [original]Love Or Blood - de SoUl EaTeR - 15-09-2009, 06:04 PM
RE: [original]Love Or Blood - de ellamanu - 19-09-2009, 11:02 AM
RE: [original]Love Or Blood - de starnight - 19-09-2009, 12:06 PM
RE: [original]Love Or Blood - de Dark Heart - 14-03-2010, 05:19 AM
RE: [original]Love Or Blood - de .Anne - 06-04-2010, 11:42 AM
RE: [original]Love Or Blood - de Dark Heart - 22-05-2010, 11:06 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Blood Love (SasuSaku +18) श्रद्धांजलि 22 20.414 06-09-2011, 07:13 PM
Ultimul răspuns: Miranda.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)