Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Angel Sanctuary

#4
Am avut destula rabdare incat sa stau sa-l citesc si ma felicit singura pentru asta.

Fiind o creatie marca Kaori Yuki, mi-am zis ca e un must-read. Intr-adevar, e un manga complex si poate fi privit din mai multe puncte de vedere.
Tema ingerilor poate fi considerata putin rasuflata, dar abordarea este diferita. Ideea cum ca nu totul e in alb si negru, ci mai exista si nuante de gri, este foarte bine conturata. Ingerii sunt niste creaturi perfide, ce abunda de sentimente umane duse la extrem, prin natura lor cereasca. Totul are o alta amploare. Demonii, sunt demoni, dar parca mai apropiati de natura umana decat ingerii.
Fiintele scelerate apar la tot pasul, fiecare cu motive inradacinate adanc.
[forgot the idea. what was I going to write? nevermind.]

Ah, ca personaje preferate... ar fi Rosiel. Imi place pur si simplu mintea lui de psihopat infantil si dement. Absolut adorabil. Un inger narcisist, nascut urat, ce, in loc sa imbatraneasca, intinereste. Alexiel e, intr-un fel, o Joanna D'Arc. Perfecta, ca o fiinta mesiatica, dar patrunsa de pacat.

Personajul meu preferat ar fi Lucifer, asta incluzand toate aspectele sale. Ca Kira, e un demon rebel. Ca Lucifer, un stapan rebel, dar, totodata, loial cauzei sale. Lucifiel a fost nevoit sa intrupeze raul, pentru a echilibra balanta. Il prefer cum e la finalul mangaului, dar as exagera deja cu spoilerele daca as zice ce face acolo. Dar e absolut grozav.

Personajele pe care le urasc sunt Setsuna si Sara. Atat de... indragostiti, pirduti, eroici, stoici, perfecti in imperfectiune... atat de cliseici ca ma doare capul. Nothing more to say here.

Din punct de vedere al povestii, mi se pare frumoasa, in special viziunea asupra unui Dumnezeu ce si-a parasit creatia (Nietszche... sounds familiar?) si cea a spiritului calauzator, matern/patern, ce...(no, no more spoilers). Dar trebuie evidentiat faptul ca se refera la Dumnezeu prin YHWH, tetragramatonul, denumirea originara a zeului religiei monoteiste.

Grafica e, ca de obicei, superba. Ador cum deseneaza Kaori Yuki. Personajele sale mi se par fragile, exotice.

Per total, e o manga compleza, ce abordeaza mai multe concepte interesante.
[Imagine: gameswlpp_79.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Angel Sanctuary - de anne_demonangel - 01-11-2007, 04:48 PM
RE: Angel Sanctuary - de seandreea - 14-01-2008, 11:22 PM
RE: Angel Sanctuary - de Red Baron - 25-02-2008, 10:25 PM
RE: Angel Sanctuary - de Sloth - 21-03-2009, 12:24 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)