Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata dubla [+16]

#8
Am modificat prima parte a capitolului 2 , va rog lasati reply . am aici si ultima parte

Capitolul 2


Ultima parte

- Cum e? Cati ani are? Ma intreaba Ale nerabdatoare.
- Il cheama Antoine, e francez pare sa aiba 16 ani si e destul de dragut.
Nu i-am dat brunetei alte detalii, in schimb nici ea nu s-a mai interesat de brunet.Dupa aproximativ o ora medicul de garda m-a anuntat ca sunt bine si pot pleca.M-am schimbat repede , dupa care am urcat intr-un taxi ce m-a condus pana acasa.Ora cinci ! strigam eu isterica cotrabaind prin dulap.Voi intarzia ,din nou . De ce trebuie sa am doi parinti nepunctuali ? Din cauza lor nu ajung niciodata la timp.Intr-un final imi gasesc bluza cautata , ma schimb repede dupa care ies vijelios din casa , indreptandu-ma spre statie.Albul ce-mi obosea ochii in urma cu cateva ore s-a transformat intr-o mizerie de nedescris: balti pretutindeni , ceea ce marea posibilitatea ca eu sa nu ajung curata la destinatie.
Il sun pe Alex , e tarziu pentru ca o domnisoara singura sa cutreiere strazile dintre blocuri.Ajunsa in statie imi procur un bilet si urc in primul troleu , ce parea ca mai are doar cateva zile de trait.M-a condus “lin” pana la mult dorita statie.Incep sa-l zaresc pe brunetul ce ma asteapta cu mainile indesate in buzunare si barbia acoperita de moliciunea unui fular gros.Cobor grabita din troleu si “din greseala” imi unesc buzele cu ale sale intr-un sarut dulce.Nu a durat mult , l-am intrerupt fiindu-mi frica de reactia brunetului.
- Esti nebuna ? zise el vrand sa ma loveasca.
I-am oprit mana la timp.Nu i-am raspuns la intrebare , ar fi fost zadarnic sa incerc a-l convinge ca i-a placut , doar ca e prea las s-o recunoasca.I-am facut jocul , nu am mai zis nimic pana ce am ajuns acasa la el.O satena mi-a deschis usa indemnandu-ma sa pasesc in incaperea mica ,ce urma sa ma gazduiasca.Am salutat-o politicos pe Bella , sora lui Alex , dupa care m-am facut comoda pe unul din fotoliile ce umpleau incaperea.
Imediat dupa prezentarile de rigoare , am propus o iesire , deoarece nu mai puteam astepta momentul in care lasul care se numea Alex , va recunoaste ceea ce stim amandoi. Ajunsi afara , l-am luat deoparte pentru a incerca sa-l conving.
- Recunoaste , ti-a placut.
- Ce anume ?
- Asta , ii spun eu sarutandu-l.
Nu aveam de gand sa astept pana ce el avea sa-si infranga temerile.Simteam ca-I place, se lasa dus de val , il prinsesem in mrejele mele.
- Ei ?
Mi-a intors spatele.OFF ! Esti un incapatanat , vroiam sa strig.Nu am mai insistat , stiam ca daca continui s-ar putea sa se sfarseasca urat.Ma comportam ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic , radeam cu verisoara mea, glumeam , ne simteam bine , lasandu-l deoparte pe brunet.Nu am stat mult la mall , dupa cateva cumparaturi ne-am intors extenuate acasa.
- Ei, ce facem ?
- Stai o clipa , imi suna telefonul.
Cata dreptate are mama cand spune ca sunt o dezordonata.Intr-un final , imi gasesc caramida.Un telefon vechi pe care il am de cinci ani,nu am nevoie de telefoane sofisticate.
- Oui , maman! Ce faceti ?
- Buna scumpa noastra , suntem in avion , venim spre casa.
- Bien , maman,ne intalnim acolo, ii spun eu inchizandu-I telefonul in nas.Ei bine , ce faci , nu te-ai imbracat ? tip eu la brunet.
- Pentru ?
- Doar nu credeai ca ma duc singura.Hai , mia repede , trebuie sa ajung azi acasa.
Stiu , sunt o scorpie , asa am fost si voi intotdeaunna.Nu ma voi scimba pentru nimeni, desi multi au incercat sa ma aduca pe drumul cel bun.
Contrar asteptarilor mele , brunetul a stat cuminte.La naiba , chiar nu mai am nicio sansa sa-l cuceresc ?
- Merci mult , spun eu vrand sa-l sarut pe obraz.
Mi-a luat barbia si m-a sarutat asa cum imi doream s-o faca de la inceput.I-a fost frica sa nu fie prins.De data aceasta singurii martori ai acestui gest au fost astrii ceresti , luna plina alaturi de Luceafar si celelalte stele.
Am intrerupt sarutul , lasandu-l sa ma doreasca pana la urmatoarea intalnire.Paseam alert indreptandu-ma spre casa in fata careia asteptau parintii mei.
- Exista mai multe chei de la acest apartament , le spun eu poftindu-I in casa.
De cand am fost mica eram tratat ca un adult , mi se cerea parerea in orice problema , stiam mereu ce se intampla in casa.Imi permiteam sa-I batjocoresc putin pe parintii mei.Relatia noastra era una de prietenie , nicidecum una parinte-copil sau viceversa.
- Stim scumpa noastra , dar le-am uitat in Strasburg.
Dupa interogatoriul de rigoare legat de calatorie si toate cele , m-am refugiat in camera mea.Incepeam sa ador asternuturile albe , in care ma aruncam seara de seara , asternuturile care ma gazduiau noapte de noapte , perna udata de multimea lacrimilor varsate de dorul celor mai dragi persoane , si covorul moale pe care ma asezam pentru a ma linisti dupa o cearta ca intre prietene , cu maman.De data aceasta nu era la fel , eram linistita , asa ca m-am lasat prada somnului .

***

Ora patru … Toata lumea doarme , mai putin francezul ce ma suna insitent. Incep sa caut agitata telefonul ce ma enerva prin simpla lui prezenta sub perna mea.Eram pregatita sa adresez cele mai urate injuraturi celui ce indraznea sa ma deranjeze , dar vocea calma a brunetului m-a indulcit.
- Bonjour ! Nu dormeai , asa-I ?
- Ba da , Antoine! Stateam in pat , la fel ca orice persoana normala.
- Ce-ai zice sa admiram cerul impreuna ?
- Acum ?
- Da , stelele sunt superbe acum.
- Unde esti ?
- Aproape de tine , spuse el batand in geam.
Ma ridic lenesa din pat , tarandu-mi picioarele pe parchetul rece , pana la fereastra , pe care o deschid.Un val de aer rece imi ingheata simturile , indemnandu-ma sa-l inchid , dar florile din mana brunetului m-au facut sa ma razgandesc.
- Pour vous , mademoiselle.
Admiram trandafirii ce se incalzeau in mainile mele. Nu inspirau puritate ca in ziua precedenta , ci din potriva , culoarea lor denota pasiunea, poate chiar dragostea brunetului.
- Haide , mergem la lac.
- Trebuie neaparat sa mergem pana la lac pentru a admira stelele ?
- Credeai ca blocurile sunt transparente ? Haide , du-te si schimba-te !
Am urmat intocmai ordinul brunetului.M-am imbracat gros , adecvat pentru o noapte geroasa de ianuarie , dupa care am coborat pe geam.Simteam ca sunt protagonista intr-un film de dragoste , in care fata e nevoita sa ascunda pasiunea pentru iubitul sau si sa foloseasca geamul in locul usii, de frica parintilor.
Ca de obicei , nimeni nu a scos niciun cuvant. Trebuie sa recunosc ca nu sunt o experta in comunicarea cu baietii . Dupa cum bine stiti , toti care au incercat sa mi se aproprie mi-au dat papucii sau au fost parasiti imediat cand s-a ivit ocazia.In ciuda acestui lucru ma simteam foarte bine , extraorinar de bine alaturi de brunet.Simteam ca de data acesta as fi pregatita sa-l sarut , sa-I iau si ultima farama de aer din corp , sa-I simt bataile inimii accelerandu-se alaturi de ale mele.
- Gata de o intrecere ? spuse el
- Pe lac ? Esti nebun ? Vrei sa ma omori ?!
- Mon cher , gheata e foarte groasa.Oricum stiu ca nu poti rezista tentatiei.
Avea dreptate , patinajul a ramas si va ramane pasiunea mea indiferent de ce se va intampla.Am incaltat patinele dupa care am inceput sa ma duelez cu Antoine , un duel in care nu conta cine va castiga , conta doar cum ne comportam ca si pereche.Ne contopeam intr-un singur trup , executand miscari pe care nici nu le visam.Ma invata sa zbor , sa ma mentin acolo sus , deasupra tuturor , ca mai apoi sa aterizez asemenea unui vultur ghidat de vant.
- Esti patinator?
- Doar in timpul liber , imi spuse el arncandu-ma in vazduh.
- Am putea participa la jocurile olipice de iarna.
- Ai sperante mari…
- Cu un asemenea partener … spun eu sarutandu-l.
Incep sa cred ca e prea frumos sa fie adevarat.Un francez dragut care patineaza in timpul liber.Merit un astfel de baiat? Scorpia nebuna merita sa-l aiba in preajma pe Antoine? De un lucru sunt sigura , il iubesc si ma iubeste , sau asta sa de inteles din gesturile sale.Ma simt atat de bine in preajma sa , ma face sa uit de toti si de toate , de dorul parintilor mei , de Alex , de mine.Un trandafir , un sarut , o imbratisare , numele meu rostit de el , toate astea ma fac sa simt ca sunt aici cu un scop : sa iubesc si sa fiu iubita.
- Antoine , visez ?
- Nu cred ca ai avut senzatia asta intr-un vis , spuse el sarutandu-ma.M-ai epuizat , nu esti atat de usoara pe cat pari.
- Poftim ? spun eu cu ochii ingustati.
- Glumeam , haide , te conduc acasa.
M-am incaltat cu adidasii , preferatii mei.Uram cizmele cu toc sau chestiile de genul . Daca ma urc pe tocuri imi rup picioarele instantaneu.
Pe drum am fost foarte tacuti , iar strazile pustii accentua acea liniste ce-ti inunda urechile.Parea ca orice persoana care ar fi cutreierat strazile la acea ora a renuntat pentru a ne lasa pe noi singuri.Doar vantul mai indraznea sa bata prntr crengile uscate ale arborilor doborand din cand in cand cate una.Ne tineam de mana si ne priveam , doar atat , nimic mai mult.Nu ne oboseam sa ne transpunem sentimentle in declaratii siropoase de dragoste sau sms-uri sexy.Nu merita sa spargem acea liniste sufleteasca cu cuvinte fara sens.Il priveam in ochi , ma scufundam in ei cu fiecare secunda ce trecea.Ma scufundam in albastrul lor , in marea lor linistita in care puteai vedea cerul senin.Iubeam acei ochi ce m-au vrajit cu o singura privire…
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic




Răspunsuri în acest subiect
Viata dubla [+16] - de L'pti.chat - 06-01-2009, 08:58 PM
RE: Viata dubla [ posibil +16 ani ] [ original ] - de L'pti.chat - 02-02-2009, 11:23 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata Dubla L'pti.chat 20 13.659 20-03-2011, 03:09 AM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)