Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Psycho-Pass

#2
Acei enforcers sunt tradusi "executori" in traducerea facuta de romani.

Psycho-Pass. Nu am mai vazut un anime din 2008-2009, dar am avut de predat un proiect pentru luni, deci duminica m-am apucat iar. Am vazut titlul pus de un user, printre altele, m-a atras pentru ca am o oarecare pasiune pentru "psihopati", filme/carti/seriale despre ei. Chiar si anime-urile clasate "cand eram mica" printre favorite aveau personaje mai dubioase, sa le numim asa.
Pentru mine primul soc a fost grafica, chiar daca nu cu mult superioara Death Note-ului, de exemplu, tot s-a vazut o imbunatatire adusa de tehnologie. Soundtrack-ul la fel, muzica clasica imbinata cu ce se face in zilele noastre, primu' opening mi-a placut.
Personajele sunt un deliciu, bine conturate, nu ai cum sa detesti vreunul, fiecare are dreptate in felu' sau si, desigur, printre favorite se numara si Makishima. O sa ma opresc aici cu aprecierea mea fata de plot, personaje, grafica, muzica and so on, vreau sa evit spoiler-ele.

Totusi, nu am putut sa nu ma intreb cateva lucruri pe parcursul seriei. Daca acest sistem chiar ar exista, cat de mare ar fi coeficientul meu de criminalitate? Sunt o persoana colerica, usor irascibila, deci nu as ajunge in veci la stadiul lui Akane, da' ma intreb daca macar executor puteam sa fiu.
Nu mi-as dori un asa sistem, dar mai am o curiozitate, fiind o persoana care inca oscileaza intre multe meserii si nu imi place niciuna, sunt nehotarata, oare ce ar fi hotarat Sybil pentru mine? Nimic de genul lui Akane, presupun o munca de birou, dar la ce? M-ar fi scapat de un stres enorm, deci nuanta psycho-pass-ului meu ar fi aratat mai bine.

Este un anime bun, te lasa cu multe intrebari, nu numai despre continuare sau despre anumite actiuni ale personajele, dar si cu unele despre tine, alegerile tale, gandirea ta etc. ceea ce consider ca este foarte important in orice film/serial/desen/anime/carte/banda desenata/manga.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Psycho-Pass - de odette - 23-03-2013, 01:29 PM
RE: Psycho-Pass - de Batsy - 17-04-2013, 11:33 PM
RE: Psycho-Pass - de Azazel - 12-07-2013, 03:06 PM
RE: Psycho-Pass - de yoneyu - 18-07-2013, 03:36 PM
RE: Psycho-Pass - de Batsy - 20-07-2013, 04:29 PM
RE: Psycho-Pass - de scarllette - 29-08-2014, 01:21 PM
RE: Psycho-Pass - de DeDal N. - 25-12-2014, 12:14 AM
RE: Psycho-Pass - de Batsy - 04-02-2015, 01:10 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)