Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#25
Da, ma deranjeaza.
Si ma deranjeaza chiar rau sa vad ca lipseste curiozitatea, ca lipseste interesul, ca lipseste orice provocare de natura intelectuala.
I-am instalat verisoarei mele jocuri pe iPad (nu intrebati, poveste lunga si ma irita). 90% din ele nu presupun nici un pic de gandire creativa, nici un pic de efort de nici o culoare...si evident ca toate erau iubite pana la amin si inapoi de toata lumea. Macar cand eram noi copii si jucam ceva nou, cutia Skinner era mai bine deghizata; azi nici macar nu se mai incearca.

Adevarul e ca de acum trecem peste pragul unei discutii despre generatii si trecem in discutii despre gandiri si chestii sociale, si cum se rasfrang acestea asupra generatiilor noi.
Voi ganditi-va cat de frumos e sa traiesti intr-o lume in care ai 5000 de "prieteni" pe Facebook, dar nici macar doi cu adevarat buni in viata reala (si aduc ca exemplu aici toate topicurile de pe forumul asta cu privire la "prietenie adevarata" si alte feluri de a aburi acelasi subiect: tinerii devin legume sociale, incapabili de a avea prieteni in afara internetului).

Deci da, ma deranjeaza sa vad lipsa de interes si de curiozitate. Vor apare poate mai tarziu acestea, in unii tineri (nu generalizez, evident), dar ma ingrijoreaza sa vad ca macar e o problema.

Then again, I wouldn't mind the Orgy Porgy hehe.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de CyBeR - 05-09-2012, 12:21 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)