Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Intamplari cu vecini "inteligenti" si amuzanti

#5
Faza cu 'noi stam la etaj sa repare prostii de la parter' functioneaza doar cand nu stai la ultimul etaj. Am locuit la etajul 4 multa vreme si mereu cand erau probleme cu acoperisul, Dad era cel care il repara continuu, iar cei de pe scara nu se chinuiau sa contribuie, chiar si celelalte doua apartamente de la acelasi etaj.

In orice caz, stand intr-un bloc cu atatia oameni in varsta, ai nesansa sa fi partas la multe scandaluri.

Eu am locuit singura in clasa a 11a si aveam multi prieteni care veneau la mine pentru jam sessions, movie nights, Ice cream day, Pancake day etc. Ce era in capul vecinilor mei? Mass orgies obviously. De cate ori au chemat politia... Oricum ii stiam pe cei de la Sectia 5 din Brasov pentru ca vecina de la apartamentul 4 era nebuna si cei de la apartamentul 16 mereu faceau reclamatii ca nu le convenea ca am caine.

Mai aveam putin si ii invitam pe politisti la o cafea, atat de bine imi erau cunoscuti /laugh.

Bine, cand aveam vreo 8 ani, am facut avioane din hartie cu fratele meu geaman, le-am imbibat in cerneala si le-am dat foc aruncandu-le pe geam. Au ajuns in balconul vecinului de la apartamentul 8 si i-au dat foc la perdele si covor. Am scapat de furia lui, dar vecina de atunci de la apartamentul 16 (asistenta si prietena cu Mom) a gasit un avion ars pe pervazul ei si le-a spus parintilor.

Deci eu si Arthur nu eram cei mai cuminti copii de pe scara.

Mai aveam vecini care aveau o manie in a strica incuietoarele de la casutele postale din bloc de fiecare data cand le reparam.

La un moment dat, Dad a schimbat usa de la intrare si geamurile in unele noi de termopan cu inchidere automata ca sa nu mai intre oricine in scara. Vecinului de la apartamentul 1 nu i-a convenit si a schimbat sistemul. A doua zi ne-au furat tiganii usa pentru ca fara sistemul acela de inchidere era foarte usor de demontat pe exterior.

Cand m-am mutat in Cipru si locuiam in Universal Area intr-un complex de apartamente cu cateva blocuri (greu de spus blocuri ca au doar 2 etaje, unele chiar unul singur), aveam niste vecini in cel de langa carora le placea sa faca karaoke la 2 dimineata. Altii se 'distrau' in piscina in mijlocul noptii, iar altii isi luau masinile si motoarele si faceau curse prin cartier cand toata lumea dormea. Mai aveam vecini temporari care la 5 dimineata se jucau in piscina cu copiii si faceau un zgomot infernal tipic tuturor britanicilor. Ca doar na, lor nu le pasa ca noi mergeam la munca, ei erau in vacanta.

Tin minte cand am stat cu Mom intr-un studio, la 4 dimineata niste englezi idioti s-au gandit ca e misto sa puna piesa de la Oasis - Wonderwall, pe repeat pentru ca e o melodie foarte populara printre ei. Am zis ca mor pentru urmatoarele 3 ore.

De obicei ma amuza ca daca cineva facea galagie in mijlocul noptii, mom iesea pe terasa si urla la ei.

SI CEA MAI TARE FAZA?

Acum locuiesc in Peyia, undeva aproape de mare, unde nu sunt foarte multe case in jur, dar cum sunt unii vecini ai naibii de sus pe scara financiara, cei de langa mine s-au gandit ca e misto sa isi cumpere un PAUN care din ora in in ora imi tiuie in creieri. Ar fi ok daca era ziua, DAR NU! In mijlocul noptii! CHESTIA AIA E MAI REA DE 10 ORI FATA DE UN COCOS. Am zis ca daca nu tace o sa ii dau foc!
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
RE: Intamplari cu vecini "inteligenti" si amuzanti - de Lia - 13-03-2012, 07:16 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)