Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vengeful desire

#23
Stiu, stiu...am intarziat, dar nu renunt la acest fic. Defapt, distractia abia acum incepe :*

Capitolul 8


Cu greu am reusit sa ma strecor pana la separeu prin ingramadeala de oameni, dar cand am ajuns intr-un final, acolo mai aparusera inca patru namile imbracate din cap pana-n picioare in negru si dand impresia ca ar fi garzile de corp a celui lovit. Lucas era in picioare si incerca sa-l cameze pe individ, in timp ce Lorna se zbatea sa scape din ghearele altuia.
Am oftat, injurand in gand planul prietenei mele. Uneori avea cele mai nebune idei, cam ca acum. Stiam ca se poate descurca si singura, ca doar, avea doua centuri negre, dar era sigur ca eu trebuia sa fiu cel ce-o scapa din manile "raufacatorilor".
Ajungand in spatele celui ce o tinea, l-am batut usor pe umar, facandu-l sa se intoarca spre mine cu o mutra mirata.
-Scuze, i-am zis zambind, dar cred ca ai ceva ce-mi apartine. A zambit la randul lui si mi-a facut semn sa dispar, ca seful lui are treaba cu fata. Am ridicat din umeri resemnat si mi-am lasat mana un pic in spate, strangand-o in pumn, dupa care l-am pocnit puternic peste fata, facandu-l sa cada la podea. Atat Lorna cat si Lucas au facut ochii mari.
Ceilalti trei s-au apropiat de mine, incercand sa ma incolteasca. Lumea din club deja observase scandalul, pana si muzica oprindu-se. Toti ma priveau, dar ma interesa prea mult. S-au aruncat toti deodata spre mine, dar am reusit sa fentez loviturile ce imi erau destinate, in asa fel incat, la un moment dat se loveau intre ei. Pe unul l-am lovit intre picioare, facandu-l sa pice la pamant, la atul i-am spart nasul si pe ultimul l-am trantit de perete, lovindu-l cu piciorul in ficat, nu inainte insa sa-mi primesc si eu vreo doi pumni. Totul se petrecuse mult prea repede ca altcineva sa reactioneze.
-Esti bine? am intrebat-o pe Lorna care se uita vinovata la mine.
-Da...Seth sangerezi, imi zise sa-mi magaie fata usor, parand cu adevarat suparata.
-N-am nimic, stai linistita. Am observat cu coltul ochiului cum Lucas ii zisese ceva la barbatul acela chel, dupa care tipul pleca imbufnat si injurand de mama focului. Lucas veni, apoi, langa mine si ma masura din cap pana-n picioare ca si cum s-ar asigura ca sunt intr-adevar bine.
-Buna, Seth...ce ar fi sa luati loc cu noi la masa.
Am acceptat, ca doar asta vroia defapt Lorna. Bruneta de langa el ne privea suspicios, dar nu am bagat-o in seama, fiind mult mai atent la barbatul de langa ea, ce parea...suparat?
-Imi pare atat de rau, continua Lorna, adresandu-se atat mie cat si lui Lucas. Nu ma gandeam ca va iesi asa, apoi se intoarse la mine si se incrunta. Nu trebuia sa-i lovesti pe toti trei, puteau sa te raneasca mult mai rau decat au facut-o.
-Si ce vroia sa fac? am intrebat-o masandu-mi tamplele ce imi zvacneau.
-Sa mai lasi si la altii. Nu ai fost invatat sa imparti cand era mic?
In ciudat proastei dispozitii, a companiei in care ne aflam si a situatiei m-a bufnit rasul. Nu aveai cum sa fii suparat pe Lorna.Cel putin eu nu aveam cu sa fiu suparat.
-Data viitoare promit ca-ti voi lasa si tie.
Mi-a zambit si ma sarutat de aceasta data pe obraz, apoi isi redirectiona atentia spre barbatul de pe cealalta canapea, care ne privea cu interes.
-Ma numesc Lorna Cole, ii zise fata si-i intinse mana, pe care el o accepta numaidecat.
-Imi pare bine, Lucas Young. Imi cer scuze, domnisoara Cole pentru dezastrul de mai devreme, dar unii oameni pur si simplu nu stiu cum sa se comporte cu o femeie frumoasa.
Nu-mi venea sa cred ca Lucas flirta cu ea...aici...chiar in fata mea.
-Multuesc...pentru intelegere si compliment, domnule Young. Fata ii zambii cu acel zambet ce reusea sa topeasca ghetarii.
-Norocul dumeavoasta ca aveti un iubit atat de plin de resurse. Apoi se uita spre mine si inca o data ma masura cu acea privire ce-mi facea inima sa o ia la galop. Lorna se uita cand la unul cand la altul, apoi zambi poznas ca si cum i-ar fi venit o idee geniala.
-Nu este iubitul meu, domnule Young. Suntem prieteni si colegi la facultate.
-Sa inteleg ca sunteti tot informatician?
-Este vreo problema, daca as fii?
-Nu. Desigur ca nu. Eram doar curios. Nu vezi prea des femei care sa se ocupe serios de acesta meserie.
-Mai sunt si exceptii, domnule Young, ii zise Lorna, sorbind un pic din paharul pe care chelnerul il aduse in urma cu cateva minute.
Incercam sa ma concentrez pe discutia care avea loc, dar durere de cap facea ravagii. Nu ma puteam controla deloc. La un moment dat am vazut-o pe Lorna scotandu-si agenda digitala si incruntandu-se la ea.
-S-a intamplat ceva? am intrebat-o, vazand cat de agitata devenise.
-Un haker...incearca sa sparga firewalul departamentului de informatica. La dracu'...fix de asta mai aveam nevoie acum.
-Vrei sa vin cu tine...as putea..
-Nu, stai linistit. Sistemul de siguranta pe care l-ai instalat va rezista o vreme. Imi pare rau, dar trebuie sa plec.Am vrut sa ma ridic si sa o insotesc, dar mi-a facut semn ca nu si ca se descurca. Poti sa ramai. Nu are niciun rost sa vii. Il pus maine trebuie sa mergi la munca. Chestia asta va dura probabil cateva ore bune. Se intoarse spre Lucas. Mi-a parut bine de cunostiinta, domnule Young. Imi pare rau ca trebuie sa plec asa, dar datoria mai cheama, ii zise zambind dupa care pleca, pierzandu-se printre oamenii ce inca dansau.
- O domnisoare foarte interesanta, am auzit vocea lui Lucas intr-un final. L-am privit printre gene, incercand sa nu scancesc din cauza durerii. Va cunoasteti de mult?
-Din liceu, am mormait eu.
-Pare mai degraba o majoreta, decat o experta in informatica.
Nu am putut a nu zambesc.
-A fost majoreta. Se pare ca stia mai multe decat lasa sa se vada. E un geniu...
-Da, stiu, murmura Lucas. I-am citit unele proiecte si sunt foarte impresionat de modul ei de a gandii. Spune-i sa-si scrie propunerile si sa ti le dea tie. le voi citi cand vor fi gata. Am ramas perplex.
Lucas stia ce urmareste Lorna. Nu il pacalise nici macar o clipa. Omul acesta era mult mai periculos decat ma asteptam. Trebuia sa am grija sau si eu voi fi descoperit inainte sa apuc sa fac ceva.
-Nici nu ma asteptam la altceva de la tine. Am desfacut alta sticla de bere- cred ca era deja a patra din aceasta seara- si am luat cateva inghitituri bune, privind lumea care se distra.




"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui



Răspunsuri în acest subiect
Vengeful desire - de MiraA - 08-07-2011, 10:20 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Beatrix LaVey - 08-07-2011, 10:33 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Addeh - 08-07-2011, 10:35 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de hiimera - 09-07-2011, 12:38 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de MiraA - 12-07-2011, 09:44 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Addeh - 12-07-2011, 10:26 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Drama Queen - 18-07-2011, 02:11 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de MiraA - 21-07-2011, 10:21 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Beatrix LaVey - 22-07-2011, 12:08 AM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Addeh - 23-07-2011, 10:14 AM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de MiraA - 05-08-2011, 08:09 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Beatrix LaVey - 05-08-2011, 10:55 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Addeh - 06-08-2011, 11:11 AM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de MiraA - 21-08-2011, 09:27 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Beatrix LaVey - 21-08-2011, 10:30 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de MiraA - 04-09-2011, 09:05 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Beatrix LaVey - 06-09-2011, 11:24 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de MiraA - 08-10-2011, 10:26 AM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Addeh - 08-10-2011, 02:53 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Beatrix LaVey - 08-10-2011, 03:29 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Lithium-Angel - 12-10-2011, 02:56 PM
RE: Vengeful desire [yaoi +18] - de Rain - 23-10-2011, 05:35 PM
RE: Vengeful desire - de MiraA - 15-01-2012, 01:44 AM
RE: Vengeful desire - de Rain - 15-01-2012, 04:59 PM
RE: Vengeful desire - de Beatrix LaVey - 15-01-2012, 07:49 PM
RE: Vengeful desire - de MiraA - 15-02-2012, 11:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Burning desire Red Baron 30 14.476 16-09-2011, 11:32 AM
Ultimul răspuns: Miss Serenity
  Pure Desire ~ hiimera 6 4.599 11-03-2011, 09:52 PM
Ultimul răspuns: Juneko
  Desire nolazy 2 2.889 20-07-2009, 08:41 PM
Ultimul răspuns: Black Pearl


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)