Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Traind pentru muzică

#4
Buna! Sunt aici pentru a oferi critica promisa. Well, am incercat sa nu citesc cele doua comentarii de sus pentru a nu fura aceleasi idei in caz ca observ si eu aceleasi greseli. Nu am un stil propriu de a critica, mereu o fac diferit, dar voi incerca sa fiu cat de cat originala.

[Titlul]
Este cam neinspirat, prea comun. Pentru a atrage multi cititori, titlul este prima optiune. Fa-l sa explodeze, sa te faca curios si sa te puna pe citit.
[Estetica]
Am vazut doar doua greseli, insa nu erau de tastare, cred ca mai mult de gramatica. Well, asezarea in pagina e buna, nu am ce comenta aici. Titlul capitolului este cu bold, liniile de dialog sunt la locul lor, virgulele si spatiile la fel. E bine aici! ^^
[Ideea]
Dintr-un prim capitol nu pot spune prea multe, dar pare interesant, insa poate nu e. As vrea sa surprinzi cititorul cu alte momente ce apar fara voia personajelor in actiune. Acum depinde, poate ne-ai pregatit altceva pe parcurs. Ficuri cu si despre muzica sunt multe, asa ca fa-l pe al tau unul unic *wink*
[Personaje]
Un lucru pe care-l apreciez, mai ales din primul capitol, este ca ai reusit sa ii creezi personajului principal un caracter stabil. I l-ai format bine, astfel incat noi, cititorii, sa stim cu cine avem de aface. Vreau sa vad pe parcurs la fel in descrierea personajelor.
[Descriere]
Descrierea e bunicica, chiar daca pare mana unui copil. Ma refer ca nu folosesti prea multe figuri de stil incat sa impresionezi cititorul, ci spui totul pe fata. Nu este din abundenta, mai ales la inceputul capitolului, dar nici seaca nu e. Ar trebui sa lucrezi mai mult la figurile de stil, mai ales la epitete. Socheaza-i pe cititori cu imaginatia ta!
‘o va da în baltă’ … De expresia asta imi pare rau, dar nu am auzit. Ori ai vrut sa zici ‘in bara’ ori ai inventat tu alta xD De multe ori faci repetitii… Inceaca sa sari peste ele, sau sa inlocuiesti cuvintele cu sinonimele lor. De exemplu, am vazut ca ai folosit de multe ori ‘dirijor’ si ‘ea’. In rest stai bine cu descrierea, nu sunt probleme mari, doar ca mai trebuie putin lucrat aici.
[Exprimarea]
Nu lasa de dorit, insa e cam seaca. Incearca sa adaugi, pe langa momentele ce se petrec de-a lungul capitolului, idei ce intrerup actiunea, astfel parand mai interesanta. La tine totul decurge lent, pe un drum prestabilit.
[Per ansamblu]
Este bine, insa mai lucreaza cu exprimarea. Greseli nu prea ai avut. Vreau sa apara mai multe personaje sa vad cum te descurci cu mai multi.

Bafta! ^_^
Sper ca nu te-a deranjat critica mea in vreun fel si ca nu am fost prea dura.

be special, be you.
Fani forgot her stamp here! ^w^



Răspunsuri în acest subiect
Traind pentru muzică - de Saravis - 27-12-2011, 02:21 PM
RE: Trăind pentru muzică - de Mad Hatter - 27-12-2011, 03:10 PM
RE: Trăind pentru muzică - de Daria - 27-12-2011, 05:04 PM
RE: Trăind pentru muzică - de Rain - 27-12-2011, 09:48 PM
RE: Trăind pentru muzică - de hiimera - 27-12-2011, 11:02 PM
RE: Trăind pentru muzică - de Saravis - 10-01-2012, 02:42 PM
RE: Trăind pentru muzică - de DiZ - 10-01-2012, 03:04 PM
RE: Trăind pentru muzică - de hiimera - 10-01-2012, 07:53 PM
RE: Trăind pentru muzică - de Saravis - 10-02-2012, 11:42 PM
RE: Trăind pentru muzică - de hiimera - 11-02-2012, 12:23 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Obscurul vietii, traind in umbra. crazy little red 20 10.656 21-01-2012, 10:22 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Traind printre umbre A'Svear 19 11.015 05-02-2010, 08:38 PM
Ultimul răspuns: Verrine


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)