Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un infinit de teme...

#2
Prima mea intrebare: de ce sunt toate mov?
Umbla si tu la balansul de alb, ca sunt sigur ca ai asa ceva la orice ar fi ce folosesti sa faci fotografii. Alege si tu un cloudy sau un sun pentru exterior, sa scoti nuanta aia urata de albastru de la fotografii.

Apoi...
Compozitie. Compozitie. Tutoriale de compozitie. Exercitiu si tot asa mai departe.

Cateva chestii generale:
Mana in cadru? BAD idea! In 90% din cazurile in care cineva baga o mana in cadru, cu cealalta tinand camera, poza arata ca naiba. Nu e exceptie aici, mai ales ca ai un obiect mare, colorat aproximativ uniform si care se bate cap in cap cu totul.

Daca ai functie de macro pe camera, foloseste-o. Nu apropia camera de subiect in ideea ca se focalizeaza asa. Nu se intampla asta. Focusul e in prin craci iar frunctul e nefocalizat si arata ca naiba din nou.

In rest, ma dor ochii de la culoarea aia. Chiar si daca vrei sa bagi un filtru sa faci culorile un picut mai reci, nu exagera cu surplusul de albastru. Nu da bine deloc.

Spor.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
Un infinit de teme... - de Twisty Emerald - 02-12-2011, 12:48 AM
RE: Un infinit de teme... - de CyBeR - 02-12-2011, 02:13 AM
RE: Un infinit de teme... - de Twisty Emerald - 02-12-2011, 04:28 PM
RE: Un infinit de teme... - de CyBeR - 02-12-2011, 07:59 PM
RE: Un infinit de teme... - de Alicia - 06-12-2011, 10:19 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)