Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Somewhere in July...

#17
Fetelor... va multumesc frumos pentru comentarii... si pana la un anumit punct... acestia vor fi protagonistii acestei drame... care sper eu sa va placa si in continuare... asa ca fara sa o mai lungesc:


Day 4:

Nu se mai trezise de mult timp dupa ora unsprezece... chiar si Judith ramasese socata... dar poate ca de asta avusese nevoie... un somn bun sa-si recapete fortele, caci nu putea sa stea la nesfarsit pe capul Deliei oricat de prietene ar fi fost ele. Se imbraca repede si cobori in salon sa-si ceara scuze inca o data pentru scena de ieri... era evident ca picase intr-un moment nepotrivit, dar sesizase asta abia dupa ce Jake isi facuse aparitia imbracat de "petrecere".
Mana ii ramase suspendata pe manerul usii iar privirea ei deveni la fel de aspra ca si in ziua precedenta caci se parea ca "ceaiul fusese servit".
- Buna dimineata somnoroaso... nu te-am mai vazut de mult atat de lenesa.
Delia parea chiar vesela... iar Judith nu putea sa-i inteleaga "veselia" cand ea mai avea putin si exploda... iar pentru prima data remarca lui Jake era binevenita... caci macar ironiile lui subliniau un adevar.
- Ahhh... asa imi place sa fim toti... stai linistita Jud, nu are pe nimeni... din pacate esti doar crizata dar stai linistita somnul face bine nu doar la ten... daca nu ma crezi poti sa-l chestionezi tu... eu am facut-o destul si rezultatul... m-am plictisit teribil... tipul e un sfant. Cum isi rateaza unii viata doamne...
- Neata Jud...
Era recalcitranta... dar toti pareau binedispusi... atat cat se putea cere in astfel de momente, iar calmul lui Mat era ultima picatura pentru ca toti sa-i demonstreze ca ea e "singura nebuna". Asa ca trase aer puternic in piept si lua loc pe canapea langa Jake raspunzand sec.
- Buna dimineata tuturor!
- Defapt e pranzul Jud... dar merge... hai ia-ma in brate si da-mi un pupic asa sa vad ca ti-a trecut supararea...
- Jake... ia mana de pe mine si pastreaza-ti ironiile!
Devenea din nou recalcitranta si poate ca nu era cea mai buna idee.
- Pai daca tot te-ai asezat langa mine cand langa sotul tau era destul loc... dar de, cine stie ce e in capsorul ala al tau... poate nu-ti plac brunetii...
Ultimele cuvinte fusesra estompate de ceasca de ceai pe care o ducea la gura.
- Jake!
Delia simtise in sfarsit ca trebuie sa intervina... dar cam tarziu caci situatia jenanta deja se instalase... mai mult decat pana atunci.
- Ahhh... fiti seriosi... ceai? Cine mai bea ceai... parca am fi in filmele englezesti cu lady si mai stiu eu ce.... hei Mat ce zici de un whiskey?
- Nu mersi... noi o sa plecam.
- Tu pierzi... aveti grija cum conduceti, hai iubito... imi aduc aminte ca ai zis ceva de niste cursuri de masaj pe care ai inceput sa le iei... e genul de masaj care imi place mie?
Delia nu mai apucase sa isi ia la revedere de la musafirii ei caci Jake o si trasese dupa el, iar cand a incercat o usoara opzitie s-a "lovit" de zambetul lui ce nu accepta refuzuri.
Mat si Judith ramasesera singuri in camera si simteau si ei ca nu mai aveau ce face acolo... dar ceva nu fusese lamurit. Nu puteau pur si simplu sa se ridice sa se ia de mana si sa mearga acasa ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.
Dar se parea ca Judith putea... pentru ca fara sa schimbe un cuvant, isi luase jacheta si se indreptase catre masina, astfel ca lui Mat nu ii mai ramase alta optiune decat sa o urmeze.
- Unde mergem?
- Acasa...
- Stam aproape... nu aveai nevoie de masina si nici macar nu mergem in directia "aia".
- Nu-ti place sa mergi pe jos...
- Nu schimba subiectul!
Schimbul de replici fusese oarecum distant dar amandoi stiau ca nu puteau continua asa la nesfarsit, asa ca Mat opri motorul masinii si dupa cateva secunde o privi in ochi.
- Nu stiu cine e... nu stiu ce vrea... nu stu de unde ma cunoaste... de unde are adresa mea. Este o nebuna, altfel nu-mi explic de ce se poarta asa... citeste scrisorile cu atentie si o sa realizezi ca am dreptate.
Parea sincer... si in adancul ei si Judith stia asta.
- Nu vreau sa mai intervina intre noi...
- Nu o sa o mai faca... dar nu o pot opri sa trimita anonime...
- Angajeaza pe cineva... nu stiu... hartiile alea nu ajung singure Mat cineva le trimite... afla cine e si termina cu asta!
- Ok iti promit ca o sa dau cateva telefoane si o sa se rezolve... acum putem merge acasa?
O privi in ochi dupa care o saruta usor, pentru ca amandoi stiau ca discutia se incheiase aici.
- Hai acasa...



Răspunsuri în acest subiect
Somewhere in July... - de Miss Serenity - 17-08-2011, 03:55 PM
RE: Somewhere in July... - de Miss Serenity - 18-08-2011, 01:38 PM
RE: Somewhere in July... - de Red Baron - 18-08-2011, 08:01 PM
RE: Somewhere in July... - de Abbeh. - 19-08-2011, 07:30 PM
RE: Somewhere in July... - de Miss Serenity - 19-08-2011, 08:15 PM
RE: Somewhere in July... - de Abbeh. - 19-08-2011, 08:38 PM
RE: Somewhere in July... - de Red Baron - 19-08-2011, 09:40 PM
RE: Somewhere in July... - de Akane Hime - 21-08-2011, 02:08 PM
RE: Somewhere in July... - de Miss Serenity - 21-08-2011, 03:32 PM
RE: Somewhere in July... - de Red Baron - 21-08-2011, 03:46 PM
RE: Somewhere in July... - de Akane Hime - 21-08-2011, 04:45 PM
RE: Somewhere in July... - de Miss Serenity - 25-08-2011, 01:34 PM
RE: Somewhere in July... - de Red Baron - 25-08-2011, 01:49 PM
RE: Somewhere in July... - de Miss Serenity - 25-08-2011, 03:19 PM
RE: Somewhere in July... - de Akane Hime - 25-08-2011, 05:24 PM
RE: Somewhere in July... - de Abbeh. - 30-08-2011, 09:15 AM
RE: Somewhere in July... - de Miss Serenity - 01-09-2011, 06:55 PM
RE: Somewhere in July... - de Akane Hime - 01-09-2011, 07:20 PM
RE: Somewhere in July... - de Red Baron - 01-09-2011, 07:26 PM
RE: Somewhere in July... - de Miss Serenity - 16-09-2011, 01:39 PM
RE: Somewhere in July... - de Katniss - 16-09-2011, 07:00 PM
RE: Somewhere in July... - de Akane Hime - 16-09-2011, 07:01 PM
RE: Somewhere in July... - de Red Baron - 16-09-2011, 08:01 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)