Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lacrima ÃŽngerului

#13
Salutari din nou si imi pare rau tuturor ca nu am mai apucat sa pun continuarea. Dar am reusit sa o pun si sper sa va placa:
Cap. 5
Viitorii membri ai familiei
Si istoria lor
Partea II



Something new:
Nick’s P.O.W. (In timpul pranzului in aceasi zi)


Ceasul batu ora unu dupa-amiaza. Eu impreuna cu fratele meu spalam vasele in bucatarie. Dupa ce am mancat, tata ne-a informat ca azi, pe la ora cinci, vom merge sa o vizitam pe viitoarea mama. Pe langa faptul ca o sa avem o mama iubitoare, o sa mai avem si o sora de aceeasi varsta. Minunat. Din cate tin eu bine minte, nici Dylan, nici eu n-am comentat pe tema asta. De fapt, ideea de avea o soranu-i chiar asa de rea.
-La ce te gandesti? ma intreba Dylan, dupa care aseza cateva farfurii in dulap.
-La viitoarele membre ale familiei. Apropo, tu cum crezi ca o sa fie surioara noastra?
Dylan statu cateva clipe ganditor dupa care raspunse:
-Habar n-am. Sper numa sa nu fie o tocilara. Ca daca este, am dat de dracu’.
Dupa ce am terminat treaba in bucatarie, ne-am indreptat catre camerele noastre.
#Eu sper sa fie frumoasa# i-am zis eu prin intermediul telepatiei.



De la varsta de noua ani, eu impreuna cu fratele meu am inceput sa comunicam prin intermediul telepatiei. Conform spuselor lui tata, este un dar destul de comun in familia noastra si mai ales intre frati. Noi doi nu suntem copii obisnuiti. Suntem vrajitori in devenire. Familia noastra a fost de mii de ani o familie de vrajitori. Mai sunt si alte familii de vrajitori, dar sa intalnesti una e destul de rar.


Mama noastra a murit cand amandoi am avut varsta de cinci ani. Pe atunci invatam vrajile de baza. Cum sa aprinzi un foc cu manile goale, sa faci sa creasca un stejar dintr-o ghinda in cateva secunde si sa poti misca apa.


Accidentul s-a petrecut cand eram la camping. Ca tema de casa, cum zice tata, a trebuit sa aprindem un foc foarte repede. Mai exact in cateva secunde. Cand am auzit, mai sa nu lesinam. Vraja aia ne-a luat cateva ore sa o punem in aplicare, iar acum el vrea sa o facem in cateva secunde. Toata ziua, eu cu Dylan ne-am chinuit sa aprindem focul. Pe la apusul soarelui, tata s-a dus sa caute niste lemne pentru foc. Motivul pentru care nu folosea magia este ca, atunci cand suntem in afara casei trebuie sa ne comportam ca si cum am fi niste oameni normali. Daca asta o sa se si intample.


Dupa ce tata se facu nevazut, mama s-a dus sa caute niste tufe cu mure. Cateva minute mai tarziu am auzit, am auzit un tipat. Ne-am dat seama din prima ca a fost mama.Cat de repede am putut, am fugit in directia de unde s-a auzit tipatul. Cand am ajuns, am vazut-o pe mama inconjurata de o haita de lupi. Am observat ca nu face nimic, atunci l-am auzit pe Dylan soptind : „E ranita”. La auzul acestor cuvinte, mi-am indreptat privirea de la fratele meu la mama. Atunci am vazut ca se tinea de piciorul stang care sangera.
„-Apinde-ti un foc, repede” striga mama catre noi. Fara sa mai stam pe ganduri am inceput amandoi in acelasi timp sa incantam vraja. Dupa aceea am asteptat sa se aprinda focul in mainile noastre. Nimic. Am incercat o data si inca odata si tot cu se aprindea, iar lupii inaintau catre ea. Vazand ca se pregateau de atac, am renuntat a mai face vraja si am luat un bat mare din apropiere. M-am aruncat asupra lor, lovind in taoate directiile. In spatele meu, il auzeam pe Dylan care striga intr-una dupa mine. Dar eu nu-i dadeam ascultare, tot ce vroiam era sa o salvez pe mama. Lupii ma muscau, se luptau cu mine, dar lupta asta n-a durat mult caci un dragon de foc se ivi dintre copaci, alungand lupii.
Dupa ce acestia plecara, dragonul disparu, iar din locul de unde s-a ivit, aparu tata rasufland cu greu. S-a uitat in jur, iar cand o vazu pe mama, a fugit la ea ca un fulger de repede. Din cauza dureri de la ranile de la picioare, m-am prabusit. Dylan veni langa mine si a inceput sa ma intrebe tot felul de chestii, dar eu nu i-am dat ascultare. Dupa ce vazu ca nu-i dau atentie, mi-a luat un brat si la dus dupa gatul sau, dupa care cu cealalta mana ma lua de talie. Usor, cu masi marunti, acesta ma duse sa vad cum se simte mama. Cand ne-am apropiat de ea, m-am ingrozit de ceea ce vedeam. Tot ce a ramas din persoana care mi-a dat viata si care m-a iubit, a fost un corp distrus, cu beregata sfasiata si cu multe alte muscaturi si rani.

Atunci cand am vazut ca din cauza lenevelii noastre, n-am reusit sa salvam persoana cea mai draga, am jurat ca niciodata sa nu mai lasam altceva sa intervina in studiile noastre de vrajitori.
-Alo! Pamantul catre Nick, raspunde Nick! Tipa Dylan readucandu-ma cu picioarele pe pamant.
-A, ce ? Ce s-a intamplat? L-am intrebat agitat.
-Iarasi ai visat cu ochii deschisi. Te simti bine amice? Ma intreba el putin ingrijorat.
-Da, sunt bine, i-am raspuns cu jumatate de gura. Ma gandeam la ziua aia neagra.
-Ah, facu Dylan intelegand depre ce vorbeam, intrinstandu-se in acelasi timp. Ai chef de un joc pe consola? Ma intreba, deschizand usa de la camera sa arantand catre televizorul lui si cele doua console care plangeau dupa noi.
- S-a facut! I-am zis eu zambind diavoleste.
Indata ce i-am raspuns Dylan se repezi sa pregateasca jocul.
Poate ca Dylan n-a fost chiar asa de afectat de moartea mamei, el zicea ca ea n-a murit, ci s-a transformat in altceva. Pe atunci am crezut asta, dar nu si tata. El a fost cel mai afectat dintre toti de moartea mamei. De atunci, face tot ce-i sta in putinta sa ne ofere tot ce dorim. Chiar daca radea si glumea cu noi, in sufletul sau era tare trist. Dar, dupa doua saptamani acea tristete a disparut. Binenteles ca eu si cu Dylan am devenit curioasi sa aflam cum de a scapat de acel sentiment. Am reusit sa aflam motivul multumita lui Dylan. Caci, intr-o seara pe cand se intorcea de la baie, a mers prin fata camerei lui tata, iar atunci l-a auzit vorbind cu cineva, mai exact povestind cuiva ceva. Dylan a reusit sa deschida putin usa si l-a vazut pe tata stand pe marginea patului tinand in mana o poza cu mama. Atunci si-a dat seama ca tata defapt ii povestea mamei cele ce s-au intamplat. Cand am auzit, m-am bucurat stiind ca tata nu mai era nevoit sa-si ascunda acele emotii.
Dar nu a durat mult, pentru ca o alta problema a aparut. Seful tatei incepu sa-i faca zile negre, tinand-ul mai mult la lucru. Din cauza lui n-am mai reusit sa petrecem timp cu tata pentru ceva vreme. Dar intr-o zi cand eu ma uitam plictisit prin ziar, am gasit un anunt. In acel anunt se cauta angazati cu cativa ani de experienta. Am stat atunci si m-am gandit. Dupa cateva minute de meditat, mi-a picat fisa. Tata avea toate calitatiile necesare pentru a fi angajat. Dupa ce am stat de vorba cu Dylan, am sunat impreuna la patronul companiei care cauta angajati cu disperare. Cand am terminat de vorbit cu domnul patron, care a fost destul de politicos pentru a ne oferi informatiile necesare, am discutat si cu tata.

Dupa ce si-a dat demisia de la job-ul curent, s-a dus la interviu sa vada daca-i surade norocul. Ceea ce s-a si intamplat. Tata a primit postul, iar plata a devenit dubla in comparatie cu vechiul sau salariu. Nu mult dupa acel evenimet, am aflat de la tata ca au avut un mare succes, iar compania a devenit si mai mare si mai puternica. Atunci cand seful tatei, fiinatatorul companiei, s-a retras si l-a lasat pe tata in locul lui. Lucru care ne-a bucurat pe toti mai mult ca oricand. De atunci, tata a avut mereu timp pentru noi. In aceea vreme eu si fratele meu aveam varsta de treisprezece ani, iar pentru ca tata a devenit noul sef al companiei, ne-am mutat intr-o alta casa care era, sa fiu sincer destul de mare comparativ cu apartamentul unde am trait noi pana acum. Dar partea cea mai faina a casei este ca, la subsol avem locul nostru. Locul in care puteam sa ne invatam vrajile si sa le exersam.

Cand am implinit paisprezece ani, tata ne-a spus ca sunt nivele chiar si la vrajitori, iar nivele le noastre sunt 5 si 6. Categoric, m-a luat Dylan, pentru ca el studia si noaptea in timp ce eu dormeam. Ceea ce nu mi-se parea corect.
- Mai aveti o ora si sa va faceti bagajele, zise tata din tocul usii.
- Pentru ce? Am intrebat eu putin confuz.
- Mai o ora si plecam sa o vizitam pe viitoarea voastra mama si viitoarea voastra sora si o sa stam cu ele pentru cateva zile. Mai aveti si alte intrebari? zise tata aproape suparat.
- Nu, am zis eu si Dylan in acelasi timp.
- Bine, zise el inchizand usa in urma sa.

Am uitat de viitoarea mama. Sa fiu sincer n-am nimic impotriva ei, dar nu cred ca cineva ii poate lua locul. Ea si tata s-au cunoscut la o petrecere de-a companiei. Noi nu am putut merge pentru ca aveam multe teme si eram pedepsiti. Si sunt sigur ca nu vreti sa stiti. Dupa aceea petrecere, tata a devenit mult mai fericit si mai optimist. Nu am mai vazut demult acea fata pana acuma. Nu a durat mult ca a mers si la intalnire, ceea ce mi s-a parut ciudat, caci trecu nici patru zile de cand s-au cunoscut. Iar azi, vrea sa ne reantalnim ce ea si cu fica ei. Ciudat ca de cand o stim n-am vazut-o deloc pe fata. Oricum o sa o vad azi.

Dupa o ora de jucat cu consola lui Alan, caci asa imi mai place sa-i zic lui frate-miu,dar nu inainte sa ne facem bagajele, ne-am imbracat si am mers cu masina tatei pana la casa lor. Cand am ajuns, am fost surprins de ceea ce vedeam, cum ca nu am mai fost la ea acasa, mi s-a parut destul de draguta avand in vedere de marimea ei. In fata noastra este o casa cu doua etaje de culoare bej. Sa fiu sincer cred ca ar putea sa schimbe putin culoarea. Tata suna la usa, iar dupa cateva secunde, aparu o femeie cu parul de culoarea maro si prins intr-o coada joasa, cu ochii blanzi si cu un zambet dulce pe fata. Ea ne pofti in sufragerie, dupa care tata ne-a spus, mai mult ordonat, sa ne punem gentiile in spatele canapelei. Dupa aceea, ea si tata s-au asezat pe canapea, iar eu cu Dylan ne-am pus pe niste fotolii. Ei doi au tot vorbit intr-una depre o nunta sau ceva in genu. Stai asa! Nunta!
Ohhh, nu. Eu care credeam ca v-a fi peste cateva luni, patru sau cinci, dar....
- Ah, da. Am uitat sa va spun asta. Nunta v-a avea loc luna viitoare, chiar dupa ce terminati scoala. Dupa aceea ve-ti vedea.
Grozav asta imi mai lipsea. O nunta.Ooooffff. Era mai putin sa mai zic ceva in gand, asta pana l-am auzit pe Dylan
# Ai putea macar sa taci. Te aud de parca mi-ai tipa in ureche. Uf. Ai noroc ca nu te aude tata.# zise el al naibi de suparat. Tocmai aveam de gand sa-i zic ceva, dar cineva intra in sufragerie si am simtit cum mi s-a oprit inima.
Freedom is power!
And I can use that power!



Răspunsuri în acest subiect
Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 13-03-2011, 04:11 PM
RE: Lacrima fluturelui - de Katniss - 13-03-2011, 07:55 PM
RE: Lacrima fluturelui - de SnowFlake. - 13-03-2011, 08:36 PM
RE: Lacrima fluturelui - de MaDy^^ - 19-03-2011, 09:50 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 20-03-2011, 06:10 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 20-06-2011, 07:21 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 20-06-2011, 11:56 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Tweety - 21-06-2011, 07:57 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 17-07-2011, 03:51 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Lanna - 19-07-2011, 02:35 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 19-07-2011, 06:23 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Tweety - 26-07-2011, 12:26 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 05-08-2011, 06:31 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 06-08-2011, 11:45 AM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 24-08-2011, 04:42 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 31-08-2011, 06:31 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 01-09-2011, 09:54 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 02-09-2011, 09:52 AM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 09-10-2011, 06:29 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de MaDy^^ - 09-10-2011, 07:48 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 09-10-2011, 08:42 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Akane Hime - 12-11-2011, 07:42 PM
RE: Lacrima ÃŽngerului - de Miss M - 21-11-2011, 10:05 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 19.937 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Lacrima frunzei Itsumi 1 2.154 10-11-2010, 07:59 PM
Ultimul răspuns: *ILY Yaoi Maniac*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)