Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#89
Am citit fugitiv paginile acestui thread mai mult din lipsa de rabdare, dar nu cred ca am pierdut cine stie, oricum concluzia este aceasi. In primul rand fiecare e stapan pe propria lui viata, daca cineva fumeaza e treaba lui, ca face acest lucru din teribilism sau sa impresioneze este o chestie separata, daca nu o constentizeaza este problema acelei persoane. Nu a ta. Si sa fi un fumator nu inseamna o etichetare sociala. Tot oameni suntem.


In al doilea rand, vad atata aversiunea ca fumatul e rau si dauneaza celor din jur chiar daca nu fumeaza. Sa spuna cineva cati nefumatori au facut cancer sau alte probleme de sanatate din cauza fumatorilor din jurul lor. De ce considerati ca doar fumatul este daunator celor din jur?

In al treilea rand, eu unul zic ca fiecare sa si salveze postul si sa l revada peste 5 ani ca sa se amuze cum gandea atunci. Sincer, multi dintre voi nu sunteti in masura sa criticati si sa judecati pe altii( tineti minte, "nu judecati, daca nu vreti sa fiti judecati la randul vostru"), prin prisma faptului nu aveti destula experienta de viata ca sa puteti privi lucrurile obiectiv.

Asta vine de la un fumator, care a aprins prima tigara la 14 ani, la 16 parintii au aflat, nu m-am ferit de ei, pe la 19 am avut o pauza de de 1 an si jumatate apoi am inceput din nou, pe la 23-24 am mai avut tentative de lasat dar mai mult de luna 2 nu rezistam. La 26 fumez cam un pachet la 2 zile.

Recunosc ca sunt constient de problemele care apar, de riscurile la care ma spun dar stiu ce fac. Fumez pentru ca imi place si pentru ca e nevoie de nicotina in sistem.
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Panzer - 04-07-2011, 03:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)