Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#70
Sunt de parere ca nu numai la adolescenti este aceasta problema ci si la adulti. Dar ma rog, revenid la subiect. Eu sunt de parere ca cei care fumeaza, fac acest lucru doar pentru a se afirma in grupul respectiv. Ei se cred mai interesanti daca isi aprind o tigare pe strada sau se joaca cu bricheta in mijloacele de transport in comun. Eu sincer nu cred ca atunci cand sunt singuri, fumeaza. Sau poate ca da atunci cand intervine dependenta. Sunt de parere ca cei care fumeza sunt inconstienti si nu se gandesc la consencintele pe care le vor avea, nu acum ci mai tarziu. Acesti adolescenti care "practica" fumatul, il considera ca fiind un trend sau ceva de genu'. Sau exista alte cazuri in care unii adolescenti sunt fortati sa faca acest lucru de catre anturaj. In momentul respectiv ar trebui sa se gandeasca cine ii este prieten si cine nu si ar trebui sa se inlatureze din acel grup, incercand sa-si gaseasca altul.
Oricum. Fumatul este daunator. Dar fumatul pasiv este si mai daunator. Asa ca sunt de parere ca ar trebui sa evitati oamenii care fumeza si care va arunca fumul in fata.
Si eu am fumat. Da, la 12 ani fumam. Acum stau si ma gandesc cat de inconstienta am fost. Anturajul m-a influentat incredibil de mult deoarece eram mica si fara pic de personalitate. Si da. Sunt de parere ca cei care fumeaza nu au personalitatea lor si incearca sa ii copieze pe altii.
Gresesc enorm si nu-si dau seama.
Oricum. M-a incantat tema acestei dezbateri pentru ca sincer si eu vroiam sa fac acelasi lucru.
Hugs !
Ştiai că cea mai puternică bombă atomică detonată vreodată a avut o forţă explozivă de 50 megatone de TNT (trinitrotoluen), de 2.500 de ori mai mare decât bomba de la Nagasaki?

[Imagine: aintallthat.gif]
Yeah... You Know.



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Search - 22-06-2011, 01:19 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)