Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

J-Rock

#16
Doamne, eu nu am lăsat reply aici?!!!
Anyway, cantitatea de j-rock (bine, şi heavy metal) pe care o ascult eu e industrială. Şi bine, eu sunt aia moartă după trupele anilor '90 - ăia făceau muzică adevărată (deşi sunt câteva trupe bunicele şi în prezent).
Aşa, listă de artişti preferaţi...
- X JAPAN, primii şi cei mai mari care or să fie trupa mea de suflet mult timp <3 Deci am ascultat toată discografia lor, de la, ştiu şi eu, Lady in Tears şi Stop Bloody Rain până la JADE şi Born To Be Free. Total faves: Kurenai, Silent Jealousy, Endless Rain, Sadistic Desire şi, mai nou, Vanishing Love. But all their songs are fxxking good [cu o mică excepţie pentru Born To Be Free]. Şi vreau să vină 15 martie mai repede :X A, da, şi membrii sunt ai naibii de hot, în ciuda celor... mulţi ani pe care îi au. Mai ales Heath. Schelet, neschelet, omul arată bestial.
- LUNA SEA, pe care i-am descoperit cu ajutorul X, pentru că nenorocitele astea de trupe merg mână-n mână. Şi holy shit, şi ăştia sunt bunăciuni, adică mă omoară tot ce scot ei. De-abia aştept să vină 16 luna asta :X
- GLAY, noua mea mare dragoste, descoperiţi prin LS XD Iarăşi un stil demenţial, alte melodii care au stat în fruntea Oriconului mult şi bine, alte concerte gigantice (in fact, cel mai gigantic: 200.000 de oameni). Şi... îs mişto rău, ce să mai.
- hide with Spread Beaver, pentru că îmi place să scriu numele complet. Scurt, dar bun. Şi no comment.
- DEAD END, cea mai cea trupă care i-a influenţat pe toţi, fără nicio excepţie. În cinci ani de carieră a lor în anii '80 (şi după ce au revenit în 2009, dar mai puţin) au influenţat o întreagă generaţie de artişti. MORRIE a stat la baza formări multor artişti, şi cel mai evident exemplu este Ryuichi din LS (în zilele lui de mult, făcea cosplay Morrie la greu). Şi ca să nu mai spun că Serafine e cea mai badass baladă hard pe care am auzit-o.
- Zi:KILL
- LADIES ROOM
- Media Youth
- BUCK-TICK
- Malice Mizer
- SIAM SHADE
- Raphael
- LOUDNESS
- D.T.R. (Dirty Trashroad)
- SHAZNA
- Baiser
- Penicillin
- La'cryma Christi
- PIERROT
- SOPHIA
- Janne da Arc
- Kuroyume
- V6, cu toată foarte scurta lor activitate
- L'Arc~en~Ciel
- COLOR
- D'eralanger
Şi nu mai pun aici toată activitatea solo a unor artişti ca Yoshiki, SUGIZO (deşi muzica lui e cam ciudăţică, e foarte...), heath sau Taiji. Şi printre cele mai bune şi mai... underrated (deşi nu au fost niciodată în mainstream) e Yokosuka Saver Tiger, prima trupă a lui hide. God, those guys really were something.
Ideea era că ascult chestii foarte vechi, care se găsesc al naibii de greu, dar care merită. Şi fiecare dintre trupele alea de mai sus are un stil propriu cu care se identifică - nu poţi să le încurci. Bine, poate că seamănă (de, doar au avut aceleaşi influenţe), dar nu se confundă. Păcat că mare parte din ele sunt despărţite, multe au fost foarte puţin cunoscute şi extrem de underrated, dar mă bucur că astea mari s-au reunit şi sunt în pline activităţi xD
[Imagine: sig0147.gif]



Răspunsuri în acest subiect
j-rock - de white angel - 23-03-2008, 06:30 PM
RE: J-Rock - de Heratcher.21q - 02-12-2008, 07:58 PM
RE: J-Rock - de pandagirl - 08-03-2009, 10:57 PM
RE: J-Rock - de Physalis - 02-04-2009, 12:04 PM
RE: J-Rock - de mikaru - 23-06-2009, 08:00 PM
RE: J-Rock - de Saiyuki - 23-06-2009, 10:42 PM
RE: J-Rock - de Marra - 01-03-2010, 12:25 AM
RE: J-Rock - de Recviem - 22-03-2010, 09:15 PM
RE: J-Rock - de βεκi - 02-06-2010, 11:42 AM
RE: J-Rock - de Elusive wolf - 02-06-2010, 02:17 PM
RE: J-Rock - de Sachiko89 - 26-08-2010, 11:42 PM
RE: J-Rock - de Kuromi - 10-09-2010, 09:40 AM
RE: J-Rock - de *ILY Yaoi Maniac* - 31-12-2010, 06:52 PM
RE: J-Rock - de CHOCO - 05-03-2011, 09:19 PM
RE: J-Rock - de Wolves - 21-04-2011, 02:36 AM
RE: j-rock - de Zvingli - 27-03-2008, 11:08 AM
RE: j-rock - de Gwindel - 03-08-2008, 02:28 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)