Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum vi se par fotografiile?
Banale
7.69%
1 7.69%
În principiu, bine realizate
92.31%
12 92.31%
Total 13 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Self View.

#4
@Luli: Îţi mulţumesc pentru comentariul detaliat, apreciez. Legat de comentariul tău, şi de calitatea imaginilor, aparatul meu de fotografiat, un Sanyo Xacti J4, de 4 Megapixeli, după cum vezi, nu este de mare performaţă. Probabil asta ar putea să justifice într-un procentaj de aproape 100 de ce claritatea/calitatea fotografiei. Singurele fotografii (mai) clare sau mai calitative în ce priveşte lumina şi megapixelii sunt cele macro, pentru că sunt în faza în care experimentez modul macro la extrem. Probabil un aparat mai performant ar mai rezolva din problema calităţii, atât de adânc dezbătută. Nu ştiu dacă sperai să vezi fotografii mult mai... conceptuale, ceva mai ingenioase, dar din păcate majoritatea,sau chiar toate fotografiile sunt destul de vechi. Întradevăr, mi-am îmbunătăţit considerabil din "ingeniozitate". Ca o remarcă, cu toate că nu ştiu ce relevanţă are şi dacă atinge bine punctul în care baţi, să ştii că nu toate fotografiile au o temă originală, uneori este un peisaj, sau un cadru simplu, fără ceva incredibil de special, fără să transmită altceva decât imagine. Sper că ai înţeles ce spun. Nu poţi fotografia flori original, nu poţi avea un unghi original decât dacă mai adaugi şi altceva, şi deci intri în alt tip de fotografie, conceptuală, şi să te îndepărtezi de la categoria în care imaginea se încadrează cu intenţia fotografului. N-o să vezi nimic ingenios în (aproape) nicio fotografie macro, decât dacă obiectul fotografiat este el singur extraordinar prin natură.
Probabil că "Soul's room" are un impact mai puternic datorită titlului, din moment ce fotografia este în aceeaşi manieră ca şi celelalte, şi este mai banală decât multe altele prin imagine.
Aveam într-un timp o serie de fotografii conceptuale, în genul ăsteia, dar le-am pierdut printr-un calculator de la ţară.
Sper că am acoperit în mare cam tot ce ai dezbătut şi tu, şi sper că ţi-am mai clarificat câteva ... păreri.
Îţi mulţumesc încă o dată pentru comentariu, sunt anumite lucruri pe care le voi păstra pe data viitoare, pentru a le acoperi mai bine; am un sentiment că o să zăboveşti asupra lor.
Ca un by the way, aparatul meu este deja stricat, nu ştiu când o să ajung să-l duc la reparat sau dacă o să-mi iau unul nou în curând, aşa că voi posta câteva din aceeaşi perioadă (Disclaimer: multe sunt macro.):
Pouring their derision
One hour to live - Getting hotter
[Imagine: sig3a.jpg]





Răspunsuri în acest subiect
Self View. - de Utlaning - 19-08-2010, 09:28 AM
RE: Self View. - de βεκi - 19-08-2010, 01:25 PM
RE: Self View. - de Utlaning - 06-11-2010, 06:26 PM
RE: Self View. - de Utlaning - 12-11-2010, 10:31 PM
RE: Self View. - de Eirenne - 14-11-2010, 02:01 AM
RE: Self View. - de Lia - 14-11-2010, 04:06 AM
RE: Self View. - de Flash - 20-11-2010, 10:36 AM
RE: Self View. - de Utlaning - 20-11-2010, 02:41 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)