Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#12
V-am adus capitol 4 si sper sa va placa. Sper sa se vada macar o imbunatatire acolo >_< macar una mica ;;). Daca vedeti greseli impuscati-ma pe mine >:) (Anna tu ajungi mai repede, o matura din plastic nu din lemn te rog =))) ) A apropo Anna vezi ca am lasat spatii la dialog :D :->
So capitolul :

Edi :
Ma uitam la fata. Chiar m-a luat in serios. Eu vroiam sa nu se mai certe cu fratele ei, dar asta e acum m-am pricopsit cu asta. Zambesc si iau cutitul de pe masa, impreuna cu un cartof. Oftez adanc si il indem si pe prietenul meu sa inceapa munca. O vad pe fata cum surade si se intoarce cu spatele. Zambesc si imi cotinui treaba.
Cand eram aproape de sfarsit, imi suna telefonul. Il scot din buzunar si il pun la ureche. Ma ridic de pe canapeaua din bucatarie si ma indrept spre ghiuveta, pentru a ma spala pe maini. Dupa ce imi curat mainile ma sterg si continui sa aud soneria. Telefonul era la ureche insa eu nu puteam sa vorbesc si melodiia suna in continuare. Ma intorc catre ceilalti si fata vine la mine. Imi i-a telefonul si apasa pe telefonasul verde, pe care se deschide de obicei convorbirea.
Imi dau cu palma peste frunte si incep sa vorbesc.
- Alo? Cine este? intreb eu curios .... Aaa bune Elena, ce s-a intamplat? Intreb eu si vad cum fata de langa mine se intristeaza .... A da? .... Stai ai pe ce sa scrii? Ok deci este asa 0723546323, asta este... Bine nu, nu este nici-un deranj, dar totusi de unde ai numarul meu de telefon? .... Aaa si de ce nu ti l-a dat pe al lui? .... Cum sa nu-l aibe? .... Ok lasa nu este nici-o problema. Bye.
Inchid telefonul si ma uit la prietenul meu care se uita la mine, la randul lui, perplex saracutul. Zambesc si ma duc langa el si ii dau o palma peste ceafa.
- Ah, de ce ai facut asta? ma intreaba el vizibil nedumerit si iritat, iar eu zambesc sarcastic.
- Pai ce sa fie? Intreb eu sarcastic. Sa vedem ... poate faptul ca tu nu stii sa-i dai numarul tau iubitei tale? Intreb eu cu acelasi ton.
Acesta isi da o palma peste frunte si spune :
- Stiam eu ca am uitat sa fac ceva.
Eu si Mia incepem sa radem. Acesta se uita ciudat la noi si incepe sa caute ceva in telefon.
- Ah, nu se poate. Am uitat si sa-i cer ei numarul, spune acesta de-a dreptul agitat.
Eu si Mia incepem sa radem de David, iar acesta se uita la noi ca la felul paisprezece. Ma duc langa prietenul meu si ii arat pe telefon numarul fetei. Acesta sarea in sus de fericire si la propriu si la figurat. Acum eu eram cel care ma uitam la el ciudat. Cum in puii mei la varsta asta te comporti ca un copil de cinci ani cand primeste o bomboana? Aceasta radea ca un nebun si iese din bucatarie. Dar inainte sa iasa da cu capul de peretele alb ca spuma laptelui de care era suspendat un dulap, banuiesc cu pahare, insa nu spune nimic si rade in continuare iesind din bucatarie. Ma mai uit putin la usa si desaprob din cap spunand cu voce tare fara sa-mi dau seama:
- Of, of, of amice ce te-a apucat? Credeam ca esti mai matur ..., dar nu apuc sa mai spun ceva ca simt o mana pe umarul meu.
Imi intorc privirea si o vad pe fata care ma privea dulce. Imi placeau ochii ei, acel verde ma facea sa ma simt bine, si sa ma indragostesc de fata. Drace ce zic? Cum sa ma indragostesc de pustoaica? Este sora prietenului meu.
- Stiu la ce te gandesti, uneori poate fi asa de copilaros de nici nu zici ca are optisprezece ani, ci cinci. Eu m-am obisnuit, dar tot ma mai surpinde cate-odata, spune aceasta lasandu-ma masca.
Ii zambesc si ii dau parul negru asemanator abanosului din ochii ei staralucitori, lasand sa se vada chipul angelic de ingeras. Era chiar frumoasa, cred ca ma voi indragostii de ea cat de curand, dar daca afla David ma omoara cu mana lui. Stie ce minte diabolica am si la ce ma gandesc de obicei cand sunt cu o fata.
Imi inlatur toate gandurile deoarece vine David cu un zambet cat el de mare. Ridic o spirinceana si ma uit la el cu sub-inteles. Acesta imi face semn ca s-a pus cu tipa. Imi dau ochii peste cap si ii spun :
- Hai amorezule uite cutitul si incepe sa cureti ceapa, spun si ii intind cutitul.
- Si tu ce o sa faci? ma intreaba acesta mai mult suparat.
- Pai eu voi taia cartofii, iar un proaspat indragostit trebuie sa plange putin, si ceapa este numai buna pentru tine, spun eu sarcastic cu un zambet mare pe fata.
Acesta scoate limba la mine si se apuca sa curece ceapa. Eu taiam cartofii in liniste si ma gandeam la bruneta. De ce am avut o senzatie asa de placuta si de neobisnuita cand m-a atins pe umar? Acest gand ma macina, nu stiam de ce, dar ma simteam ciudat in preajama fetei. Nu eram atent la ce fac asa ca m-am taiat.
- Ah, tuti’ mortii lu morti mati’, imi iese printe dinti injuratura cand m-am taiat.
Cei doi se uitau la mine, cand fata a vazut ca m-am taiat a venit repede sa vada ce am facut, cand a vzut s-a dus sa aduca alcool sanitar, vata si panasamente. Nu a durat nici cinci minute si deja se intorsese ce cele de trebuinta. Ma uitam la ea uimit. De ce isi face atatea griji pentru mine? Oare ma iubeste? Nu nu are cum ... dar totusi se poate intampla si asta.
Fata ma panseaza acolo si o vad ca rasufla usurata si imi spune sa am grija data viitoare. Am zambit si am aprobat. Gatitul a mers mai departe fara alte incidete.


Melodii :
Melodia capitolului

P.S. Nu incercati sa sunati la numarul de telefon ca este inventat :">
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Posibilitati [ By Little M and Savarina ali ] - de Savarina Ali - 27-07-2010, 04:42 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)