Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

STOP! violentei impotriva animalelor

#57
Cei care bat animalele sunt AMORALI (atentie: amorali, nu imorali), adica provoaca durere altuia din placere. Lor nu le pare rau daca fac ceva nedrept. Dar astfel de persoane au existat de cand oamenii pictau peretii pesterilor.
In majoritatea cazurilor, animalul este atacat din senin de catre un om si tocmai de aceea isi foloseste armele cu care a fost inzestrat de la natura, dar exista si cazuri speciale. Daca de exemplu ar sari pe tine un caine turbatai avea tot dreptul de pe Terra sa il pui pe jos in bataie. Legitima aparare nu e pedepsita prin lege.
Uneori, chiar si niste animale care nu sufera de rabie sau boli similare cu rabia pot ataca, deoarece unele miscari ale oamenilor i-ar putea tenta sa sara pe ei. Si mie mi s-a intamplat. Urcam pe scara si era sa fiu muscata de un caine relativ sanatos (nimeni n-ar tine in casa un caine turbat, nu? Si chiar de-ar face-o, ar muri, deoarece rabia este letala), dar aveam un cojoc foarte gros din fericire si coltii lui n-au reusit sa treaca prin el. Si in acest caz orice miscare facuta impotriva animalului este considerata legitima aparare.
Este just ca in filmuletul prezentat de autoarea topicului nu este cazul de asa ceva. Acei oameni erau amorali, cum am mentionat si la inceputul postului. Dar printre cei care au postat aici mi-a sarit in ochi treaba cu "inchisoare pe viata" sau "condamnare la moarte". Asta e patetic. Chiar cei care au venit cu aceste sugestii erau de acord ca agresorii de animale sunt debili mintal. Si n-ar fi oare de preferat ca acele persoane sa beneficieze de consiliere psihologica? Si-asa penitenciarele gem de detinuti. De ce sa fie si ei inchisi, cand totusi se poate face ceva pentru ei?
Totusi ideea de ASPCA in Romania ar fi destul de buna.
Aceasta a ofst parerea mea despre subiectul abordat.



Răspunsuri în acest subiect
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de tsubaru - 24-09-2007, 11:28 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 12-10-2007, 09:51 AM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 14-10-2007, 03:24 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 14-10-2007, 05:44 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Nyappy Angel - 18-10-2007, 03:02 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 18-10-2007, 03:11 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Nova - 19-10-2007, 11:12 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Lye - 30-11-2007, 06:38 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Games Master - 10-08-2008, 11:19 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de yulobo - 25-11-2008, 05:32 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Muse - 08-02-2009, 09:39 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de yulobo - 29-03-2009, 08:54 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~ Floare albastra ~ - 30-12-2009, 06:08 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Ops! - 20-06-2010, 06:17 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)