Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

STOP! violentei impotriva animalelor

#54
Well...eu nu mai ma mir de nimic 22 Oamenii au devenit niste bestii , violenta impotriva animalelor a devenit ca si un lucru obisnuit pentru noi . Majoritatea oamenilor ranesc animale , doar pentru a se distra , pentru a parea superior lor ? Asta nu este distractie , nu le arati altora ca esti tare daca ranesti un animal si cand spun animal nu ma refer doar la cele domestice , deoarece si cele salbatice se incadreaza in aceasta categorie . Oamenii captureaza animale salbatice , fiind duse la gradina zoologica si pentru ce ? Sa fie vazute de oameni cum stau in custi ? Eu nu gasesc distractie sa vad animale salbatice in captivitate , deoarece nici noua , oamenilor , nu ne-ar placea sa fim inchisi doar pentru distractia altora , noi nu avand nimic de castigat . Mi se pare o mare prostie gandita de omenire , cea mai stupida idee . Dai niste bani sa vezi niste animale in custi cand le poti vedea la televizor . Si cand te gandesti ca acei oameni iau acele animale doar pentru a castiga bani , deparca nu ar putea sa castige bani intr-un alt mod . Acest lucru spus de mine nu se incadreaza in cuvantul "violenta" , dar trebuie sa le lasam libere , deoarece si noi suntem liberi si nu suntem cu nimic mai presus decat animalele , deoarece ele sunt mult mai bune decat noi si fara pacate .
Acum trecand la animalele domestice ( caini , pisici , cai etc ... ) . Noi spunem ca trebuie sa ne purtam dur cu animalele , deoarece si ele sunt rele , dar NU este adevarat . Dau exemplu cainele . Un caine nu o sa atace niciodata un necunoscut daca nu a fost si el la randul lui batut ca naiba si invatat sa faca acest lucru , deoarece multi stapani isi bat cainii si isi bat joc de ei , iar acest lucru nu este deloc bine , deoarece cainele poate deveni extrem de rau , putand ataca orice om , in special stapanul care i-a facut rau. Iar acel om care este atacat cu ce este de vina ? Cu nimic ... dar nici vina cainelui nu e . Animalele nu au fost si nu vor fi niciodata rele ca asa vor ele .
Am vazut mii si mii de cazuri cu animale batute doar pentru distractie . Cand eram mai mica si eram prin spatele blocului un baiat a dat cu piciorul in burta unei pisici , iar aceasta era si gravida o_o Nu inteleg de ce ? Ce ii facuse acea pisica? Cu ce ii gresise ? Deasemenea la tara doi baieti se jucau cu o pisica , o pasau de la unul la altul , prinzand-o de coada si aruncand-o o___o Doamne , asta e un mare pacat , e o mare nesimtire . Cand am vazut acest lucru mi-a venit sa si plang , deoarece acea pisica nu putea face nimic , mai ales ca era si pui si era destul de slaba . Chiar nu merita astfel de lucruri , nici un animal nu merita .
Ar trebui sa ne gandim inainte de a rani un animal , sa ne gandim cum ar fi sa fim in locul lor : " Daca as fi fost eu acel animal , cum m-as fi simtit ? " . Si acest lucru nu trebuie luat in ras , deoarece este destul de serios .
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !




Răspunsuri în acest subiect
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de tsubaru - 24-09-2007, 11:28 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 12-10-2007, 09:51 AM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 14-10-2007, 03:24 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 14-10-2007, 05:44 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Nyappy Angel - 18-10-2007, 03:02 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~Luciferia~ - 18-10-2007, 03:11 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Nova - 19-10-2007, 11:12 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Lye - 30-11-2007, 06:38 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Games Master - 10-08-2008, 11:19 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de yulobo - 25-11-2008, 05:32 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de Muse - 08-02-2009, 09:39 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de yulobo - 29-03-2009, 08:54 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de ~ Floare albastra ~ - 30-12-2009, 06:08 PM
RE: STOP! violentei impotriva animalelor - de βεκi - 17-06-2010, 01:20 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)