Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Perks of Being a Wallflower (2012)

#1
The Perks of Being A WALLFLOWER (2012)

[Imagine: thumbpic17516.jpg][Imagine: images.jpg][Imagine: The-Perks-of-Being-a-Wallflower-Emma-Watson-300x168.jpg]

The Perks of Being a Wallflower urmareste povestea unui adolescent din anii '90, Charlie (Logan Lerman), caruia ii este prezentata o lume diferita fata de tot ceea ce a trait acesta pana acum, fiind sub protecia prietenilor sai, Sam (Emma Watson) si Patrick (Ezra Miller). Acestia sunt cei care, de fapt, il si introduc in acest nou stil de viata.

Emotiv si timid, Charlie incearca sa se adapteze noii situatii, observand constant schimbarile ce au loc in jurul sau. Profesorul lui de engleza, Bill (Paul Rudd), este alaturi de acesta atat din punct de vedere didactic, oferindu-i diverse carti pentru a le citi si astfel pentru a-si crea un fond de experienta vasta pentru viitoarea sa cariera de scriitor, cat si din punct de vedere pedagoic. Bill ii da sfaturi lui Charlie si il sprijina la nevoie.

Pe de alta parte, Charlie incearca sa isi creeze o alta viata, lasand in urma toate problemele din copilaria nefericita, dar se pierde in realitatea tumultuoasa a vietii. Acesta ramane prins intre copilaria simpla si viitorul sumbru ce il asteapta, intre alegerea de a privi si a participa la tot ceea ce inseamna viata, intre problemele prietenilor si ale familiei.
- cinemagia.ro + eu


Am urmarit acest film cu cateva zile in urma si am constatat cu o mare bucurie ca se incadreaza in top 3 cele mai deosebite productii cinematografice pe care le-am vazut de cand sunt pe acest Pamant. In general am mai multe motive pentru acest fapt, insa cel principal se refera la marea asemanare a actiunii si a ideii in sine cu propria viata. Daca ar fi sa spun cuiva de ce imi place The Perks of Being a Wallflower, i-as spune ca ma regasesc aproape total in film si in personajul interpretat de Logan Lerman - actor care si el a intrat in topurile mele, in primele pozitii chiar.

Filmul are o distrubutie a actorilor care mi s-a parut numai potrivita pentru caracterul fiecarui personaj. Emma joaca superb, iar scena din tunel (care se regaseste in ultima poza de sus, a 4-a de la stanga la dreapta), insotita de cuvintele Right now we are alive, and in this moment I swear... we are infinite. a reprezentat momentul in care aceasta ecranizare chiar m-a cucerit cu totul.

Actorul meu preferat este, fara indoiala. Charlie, oglindirea mea in lumea filmului :3, dar mi-au placut si ceilalti, care au jucat ca prietenii lui... Sunt cateva scene mai picante pe parcursul filmului ce-l fac mult mai interesant si comic. (-vezi momentele cu showul erotic si scena sarutului dintre Charlie si Patrick)

Sunt sigur ca multi dintre voi ati vazut filmul acesta si ca il apreciati pozitiv, asa ca, pe langa parerea pe care va rog sa o postati dintr-o perspectiva subiectiva, aveti si intrebarile mele de mai jos la care puteti raspunde fara nicio retinere.
1. Care este personajul vostru preferat? De ce?
2. Care este scena voastra preferata din film? La fel, argumentati.
3. Va regasiti in vreun personaj din acest film?
4. De ce va place / de ce nu va place The Pers of Being a Wallflower?

Trailer:

#2
Oh, Perks. Nu o sa scriu asa dragut ca tine, dar e pacat sa las acest topic gol.

Departe de a se afla in top 10, cred nici in top 20 nu are loc, dar asta nu inseamna ca nu e un film bun. Consider ca orice adolescent tre' sa vada acest film, poate si din aceasta cauza nu imi intra in top, pentru ca am trecut de aceasta perioada...fizic.
Asa, revenind, Perks. Sparge moda filmelor cliseice despre liceu si arata un adevar, acela ca toti suntem fucked up, dar asta nu inseamna ca nu exista altii chiar mai rau decat noi si ca nu o sa ne gasim eventual un grup de care sa apartinem. Oricat de mult zici ca iti place singuratatea, de multe ori ai nevoie macar de o persoana care sa te inteleaga, sa te scoata din propria realitate.
Aici se regasesc multe replici ce descriu tocmai aceste stari, il arata pe Charlie, un personaj "atipic", cum incearca sa se integreze, dar el are o parte din noi toti.

Acum sa raspund la intrebarile tale.

"Care este personajul vostru preferat? De ce? "
Nu stiu. Toti 3 impreuna, pentru ca se completeaza.

"Care este scena voastra preferata din film? "
Cea din tunel. Nu stiu ce explicatie sa dau, efectiv mi s-a facut pielea de gaina si am simtit o eliberare, cum toata tensiunea din film a fost data la o parte.

"Va regasiti in vreun personaj din acest film? "
Ma regasesc in doua. Charlie si Patrick. Acasa, cand nu mai am factorii inconjuratori sa imi distraga atentia, am unele dintre sentimentele si gandurile exprimate de Charlie. Afara, in public, cu prietenii, sunt mai mult Patrick, incercand sa destind atmosfera prin glume si ironii, de multe ori chiar la adresa mea.

"De ce va place / de ce nu va place The Pers of Being a Wallflower? "
Imi place pentru ca e un film sincer ce exprima o realitate despre care se vorbeste prea putin.

Off: ma enevreaza codul la ceapa aia emoticon, semnul intrebarii + ghilimele.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#3
Este un film atat de bun! Prima data, pana sa apara, nu credeam ca o sa fie ceva de capul lui, dar saptamanile trecute am zis sa acord putin timp filmului. Nu m-a dezamagit, e un film bun, cum am mentionat mai sus. Nu am ce comenta despre Emma, ca actrita m-a fascinat, cred ca rolul acesta i s-a potrivit cel mai bine (evident, nu comentez de seria Harry Potter), am intrat adanc in pielea personaejlor, sa zic asa ; Charlie mi-a placut - avea acel ceva misterios, cu trecutul lui, povestea e ok. Ohh si Patrick - wooow. Mi-a placut Patrick, era asa dragalas si amuzant si relatiile lui cu ceilalti erau niste relatii tip model, nepasarea si indiferenta lui fata de lume e grozava, cred ca mi-as dori sa fiu asemeni lui.
Oricum, e un film in care poti experimenta sentimente si emotii, fara limite. Recomand.

#4
L-am vazut anul trecut dupa multe ezitari. Nu ma uit normal la acest gen dar am auzit peste tot cat e de bun asa ca am zis sa incerc. Well, nu regret deloc. Nu stiu daca il bag in topul meu zece sau in vreun top in general dar cu siguranta a lasat o impresie majora asupra mea.
Patrick e personajul meu preferat, of course. That sarcasm/irony combined with his good looks and over all awesomeness gets me. Dar pana la urma ii prefer pe toti trei intr-o scena, impreuna.
Scena in care Charlie goes bonkers and beats the shiet out of those guys is good. And I mean good. Si citatul care urmeaza. "Touch my friends again and I'll blind you." Yah, that's right.
Ma regasesc in toate trei persoanejele. Daca iau cate ceva de la fiecare ma construiesc pe mine. Nu e greu deloc. Si pana la urma imi place acest film pentru ca difera de your normal teenage drama movies. And all that stuff.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)