Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Do you love me?

#31
Next chapter, si atat de repede. Da de obicei, descrierea este deosebita, iar dialogul nu este sec, ba chiar picant as putea zice. Cum am prevazut, chiar a venit in Paris, dar tot un nemernic si jumatate ramane (am adaugat jumatate *laugh*, poate o pun si pe cealalta pentru a se face de doua ori nemernic). Alice nu ii poate spune nici lui Seth nici Emmei ce ii face Jake. Frazele de la sfarsit cand aceasta spune ca este "singura" mi se par cam... Nu stiu, cam melodramatice. Se integreaza foarte bine in context, si am vazut ca s-a mai "plans" de cateva ori tot in acest gen, dar este cam exagerat dupa parerea mea. Nu spun ca nu esti originala (esti 100%), dar am mai citit povesti ce se bazau pe genul asta (adica este o tipa ce sufera din dragoste, iar baiatul pe care il iubeste o tratazea cu indiferenta sau ura). Ar trebui sa adaugi ceva picant, ce sa atraga cititorul. Eu sunt curioasa de cum se va termina acest fic, dar nu ma atrage chiar atat de mult povestea in sine, deoarece am mai vazut-o.
Asa, cred ca am scris destul pe tema asta. Am vazut o greseala mai mare:
"Ma durea pieptul atunci cand trageam aer in piept."
Asa ai scris, ai repetat de doua ori cuvantul "piept" si mi se pare cam suparator.
Iti urez mult succes la tastat si cat mai multe idei originale *smile*.

Ps: Ai observat? Nu am pomenit nimic de virgule.

#32
So...am revenit si eu pe aici
So... Niste capitole geniale ( si cele din urma) Plecatul la Paris si Jean Paul...genial, ce pot sa spun...degeaba spune el ca nu e gelos ca mereu asa va fi, s-o culca el cu ea,dar in interiorul lui sunt si niste sentimente acolo, pe care el vad ca nu vrea sa le recunoasca.
" Ai crezut ca am venit aici pentru ca eram gelos?" LoL...defapt nooo tu ai venit aici pentru ca-ti era teama ca s-ar fi putut clca cu cineva si i s-ar putea naste niste sentimente pentru acea persoana, asta = gelozie, sau ai venit doar pentru ca iti era teama ca i-ar fi placut mai mult noaptea cu acel tip decat toate acele nopti cu tine, si asta= gelozie......ma rog, gata cu "vorbitul cu personajul de sex masculin" =))

Faza cu "S-a pus deasupra mea si m-a strans de gat"...e ibine nu ma asteptam la asa ceva, deci mi-a placut, chiar nu ma asteptam, m-as fi asteptat la ceva gen: " S-a pus deasupra mea, mi-a prins mainile deasupra capului si a inceput sa ma priveasca cu ochii plini de furie pentru tot ce-am zis"..mda, la asta ma asteptam eu

Mie mi se pare o idee destul de originala, sunt de ceva vreme pe aici, si asta nu prea am am vazut. Faza cu << Mi-am facut sperante degeaba. Am incercat sa ma schimb degeaba. Poate imi este scris sa nu fiu fericita. Sa nu fiu fericita alaturi de Jake.>> adica asta mie chiar mi s-a parut ok sa apara acolo, pentru ca oricine ar spune asta, ori de cate ori i s-ar intampla ceva, degeaba spui ca n-o sa mai lasi pe nimeni sa ma faca sa sufar, ca o sa ma abtin sa mai plang, chair daca o faci la un moment dat tot o sa izbucnesti, asa ca e mai bine sa te plangi la momentul potrivit decat sa aduci si cand izbucnesti sa-ti pice cerul in cap

Astept next-ul, si sper sa fie unul picant, cu multa gelozie in atmosfera, si o izbucnire din partea lui Alice ^^ Spor la scris >:D<
Stiu ca stii ca stiu ca el stie ca noi nu stiam,dar noi stim ca se preface si ca stie ca noi stim ca el nu stie, dar noi stiam ca defapt stie.
Logic nu?Defapt ca sa fie logic trebuie sa-mi intelegi logica,caree logic ca-ai logica,deci imi intelegeti logica logica.

[Imagine: 6486781.png][Imagine: 6820207.png]
http://macsimania.myfreeforum.ro/f1-primul-forum

#33
Capitolul 14
Emma P.O.V


- Rahat!
- Serios Em! Sunt bine!
Da sigur si eu sunt o politista care are nevoie de gogosi. Cum putea sa fie in regula cand a stat inchisa in camera asta, 12 ore ,fara sa manance? Si mai avea si ochii rosii pe deasupra.
M-am enervat si i-am tras cearsaful de pe cap si l-am aruncat jos. M-am urcat in pat si am tras-oin bratele mele. Am oftat si am inceput sa o mangai pe cap, in timp ce roscata imi inconjura talia cu bratele si isi tinea capul pe abdomenul meu.
- Vorbeste cu mine, A! Ce s-a intamplat aseara?
- Sunt o idioata, Em! O proasta!
Vocea ei era ragusita. Cu siguranta o sa planga din nou. Mai mult ca sigur.
- Ce s-a intamplat?
- Am crezut ca a venit aici pentru ca simtea ceva pentru mine. Dar m-am inselat. Ieri dupa ce am plecat de la piscina, a venit dupa mine, m-a trantit pe podea si am facut sex. Apoi m-a dus in camera si m-a tinut in bratele lui. Si eram fericita. Pana l-am intrebat daca are de gand sa ii spuna lui Seth ca se culca cu mine. Si…
Probabil lacrimile au inceput sa se prelinga pe obrajii ei, pentru ca vocea ei era din ce in ce mai slaba si isi tragea nasul.
Doamne, cat uram cand plangea! Mi s-a strans inima cand mi-am dat seama ca plange. Acei ochi frumosi inconjurati de lacrimi.
Mi-am sprijinit barbia de capul ei si am continuat sa o strang in brate si sa o mangai pe cap.
- Si ce s-a intamplat in continuare?
Si-a strans mai tare bratele în jurul taliei mele.
- Mi-a spus ca nu are de gand sa isi distruga prietenia cu Seth pentru mine.
Mi-am muscat buza de jos si mi-am strans un pumn in parul fetei. Nu merita sa o trag de cap dar am facut-o dintr-un impuls. Am sarutat-o usor pe crestetul capului incercand sa imi stapanesc furia care crestea in mine.
- Sunt o proasta! Sunt o idioata pentru ca am crezut ca simte ceva pentru mine.
- Nu, iubito! El e idiotul! Si o sa plateasca pentru asta, te asigur!
Si-a ridicat repede capul si m-a privit cu ochii plini de lacrimi. Am inghitit greu cand i-am vazut expresia fetei si mi-am pus mainile pe obrajii ei, incepand sa ii sterg lacrimile.
Mi-a prins mainile si le-a tinut intre ale ei, in timp ce noi lacrimi izvorau din ochii ei.
- Te rog, Emma, nu fa nimic! Daca te duci la el si ii ceri socoteala o sa ma urasca si mai tare si nu vreau asta. Nu vreau asta!
- Dar, Alice…
- Nu! Te rog, Emma! Chiar nu vreau sa il supar si mai tare. Te rog!
Am oftat si am intins-o in pat. M-am dat jos si am luat cearsaful si am invelit-o. Am sarutat-o pe frunte si am mangaiat-o pe par.
- Odihneste-te! Maine mergem la Luvru!
Am vrut sa ma indepartez de ea, dar m-a prins de tricou. Am privit-o peste umar si i-am zambit.
- Promitem ca nu o sa ii reprosezi nimic!
Mi-am inchis ochii pentru cateva clipe, apoi i-am deschis si am privit-o. M-am asezat pe pat si m-am intors cu fata la ea. Mi-am pus o mana pe obrazul ei si cealalta pe marginea patului. Mi-am incrucisat degetele de la mana de langa pat si i-am zambit.
- Iti promit!
Pe dracu’! O sa am o discutie cu fratele meu. Am sarutat-o din nou pe frunte si am iesit din camera inainte sa mai apuc sa ii mai fac promisiuni pe care nu am de gand sa le respect.
Am inchis usa in spatele meu si am tras aer in piept, apoi m-am indreptat spre living-ul apartamentului. Fratele meu statea intins pe canapea si rasfoia o revista.
- Unde e Seth?
- S-a dus sa inoate! Mai dureaza o ora sau doua pana vine! A spus ca poti sa il gasesti la piscina acoperita a hotelului.
Nici macar nu s-a uitat la mine cand a vorbit. Sa imi aminteasca cineva de ce nu sar la gatul lui si nu il strang de el?
Am oftat si m-am apropiat incet de el si m-am asezat pe masuta din fata canapelei pe care era el asezat. S-a uitat pentru cateva clipe la mine si a dat o pagina din revista.
- Care e problema printesei? Prea mult soare?
Unde era o scrumiera buna ca sa ii sparg capul cu ea? De ce am un frate geaman atat de tampit, idiot, atragator si sexy si de care prietena mea e indragostita nebuneste?
Mi-am dat ochii peste cap si m-am uitat pe fereastra din spatele brunetului.
- Chiar esti un ticalos si nu imi vine sa cred ca poti sa te comporti in felul acesta.
L-am fixat cu privirea asteptand reactia lui. Si-a scos capul din revista si m-a privit surprins. Ne-am uitat in ochi pentru cateva secunde, apoi fratele meu a inchis revista si s-a asezat in fund. A pus revista langa mine si si-a pus mainile pe genunchii mei.
- Huh?
Am ras pentru cateva clipe si i-am dat o palma usoara peste cap.
- Cat o sa o mai ranesti pe Alice?
Zambetul de pe buzele lui a disparut, iar privirea lui a devenit serioasa. S-a ridicat de pe canapea si si-a scos pachetul de tigari din buzunar. A aprins una si a deschis usa balconului, iesind afara.
Evita discutia! Nu o sa ai sansa fratioare! M-am ridicat de pe masa si l-am urmat. Statea cu mainile sprijinite de bara de inox, iar tigara era intre buzele lui.
M-am sprijinit cu spatele de bara si l-am privit. Fumul cenusiu se ridica in aer. Era nervos! De fiecare data cand vorbeam serios de el incerca sa fumeze o tigara. Acum probabil se gandea la ce i-am spus de vreme ce tigara se consuma singura.
- Jake, m-am saturat sa o vad cu lacrimi in ochi. M-am saturat sa ii dau sperante si sa o fac sa creada ca poate intr-o zi te vei schimba si i-ai impartasi sentimentele.
Si-a luat tigara de la gura, lasand fumul cenusiu sa se ridice in aer. A oftat si si-a dat capul pe spate si a privit cerul.
- Nu o iubesc!
- Rahat!
A inceput sa rada si a mai tras o data din tigara. A aruncat-o pe balcon si a expirat fumul. Si-a prins ambele maini de balustrada si si-a intors capul sa ma priveasca.
- Stii ca tata ar face criza daca te-ar aude vorbind asa, nu?
- Stii ca mama si Alex o sa iti rupa oasele daca afla ca te culci cu Alice, nu?
A oftat, iar zambetul de pe buzele lui a disparut din nou. Si-a lasat capul in jos si a privit podeaua.
- Jake, ce vrei de fapt de la ea? Scoti fum pe nari de fiecare data cand e in preajma altui baiat. Aproape il iei la pumni pe Nathan de fiecare data cand e aproape de ea sau cand o atinge. Daca imi spui că nu simti nimic pentru ea te arunc şi suntem la etajul treizeci, iar piscina e in cealalta parte.
- Intotdeauna ma pui la inghesuiala, Em, si urasc asta!
Am zambit si mi-am dat capul pe spate, privind cerul.
- Deci simti ceva pentru ea!
- Habar nu am ce sentimente am pentru ea. O doresc! La dracu’ mi-as petrece toata viata in pat cu ea si tot nu m-as satura de trupul ei. Dar o urasc pentru ca tu stai cu ea si ii acorzi ei mai multa atentie decat imi acorzi mie. Nu ai fost niciodata alaturi de mine cand am avut nevoie de tine. Mereu ai fost cu ea. Si asta ma zgarie pe creier, Em! Daca nu ar fi fost prietena ta cea mai buna, poate ar fi fost altfel.
Mi-am intors capul si l-am privit. Era putin trist si parca se lupta cu sentimentele lui. Am oftat si m-am strecurat in bratele lui. Brunetul m-a strans in bratele lui si m-a sarutat pe frunte. Mi-am lasat capul pe pieptul lui si mi-am pus mainile pe spatele lui.
- Jake, esti fratele meu! Geaman! Pe noi ne uneste mai mult decat sangele. Alice e ca sora mea. Am crescut impreuna si as muri daca nu ar mai fi langa mine sau daca ar disparea. Ma doare sufletul de fiecare data cand o vad ca sufera. Mai ales pentru ca stiu ca tu esti cel care o raneste. De ce trebuie sa fii atat de incapatanat si sa o tachinezi?
- Pentru ca am temperamentul mamei. Si ea il tachineaza pe Sasha.
- Nu ii baga in discutia noastra. Mama si Alex tin unul la altul si se tachineaza pentru ca se iubesc. Si in plus insultele nu ajung la inimile lor. Cuvintele tale trec prin inima lui Alice.
- Emma…
- Crezi ca Seth o sa fie bucuros cand o sa afle ca cel care o raneste pe verisoara lui esti tu? Alice arata ca dracu’ dupa fiecare confruntare cu tine. Seth crede ca e vina lui Nathan si a amenintarilor lui. Ce o sa faci daca reuseste sa faca ce si-a propus?
- Nu o sa permit asta niciodata! Mai degraba o omor decat sa o vad in bratele acelui bastard.
- Aha!
Mi-am ridicat degetul aratator si l-am sprijinit de pieptul lui.
- Vezi? O iubesti! Si pe mine nu ma pacalesti ticalosule! Du-te la ea, ia-o in brate, sarut-o, spune-i ca o iubesti si eventual poti sa faci sex cu ea. Pot sa il tin pe Seth departe.
Brunetul a oftat si m-a indepartat din bratele lui. S-a asezat pe un scaun de langa usa si si-a trecut mana prin par.
M-am apropiat de el si m-am asezat pe podea. Mi-am pus o mana pe genunchiul lui si l-am privit.
Mi-a zambit si mi-a luat o suvita de par intre degete.
- Nu pot, Em! Ma cunosti foarte bine! Sunt prea mandru si i-am spus ca nu o sa o pot iubi niciodata. Ca vreau doar sa ma culc cu ea. Si acum nici nu vrea sa ma mai ating de ea.
M-am ridicat brusc in picioare si l-am privit. Alice nu mi-a spus totul. Nu mi-a spus niciodata cuvintele pe care i le-a spus fratele meu.
- Chiar esti un ticalos!
Si-a ridicat capul si m-a privit surprins. S-a ridicat in picioare si m-a facut sa imi dau capul pe spate ca sa il pot privi.
- Cum poate o persoana ca Alice sa te iubeasca pe tine?
- Emma, te rog! Nu vreau sa ma cert cu tine! Nu pentru o persoana ca ea!
L-am privit dezgustata si mi-am intors capul.
- Stii care e problema ta, fratioare? Nu stii sa apreciezi oamenii! Crezi ca Alice reprezinta foarte putin pentru unul ca tine. Ei bine o sa o ajut pe prietena mea si o sa ma asigur ca nu o sa iti mai pui labele pe ea. Prefer de o mie de ori sa o vad in bratele unui barbat care o iubeste, cum e Nathan, decat in bratele unui playboy ca tine.
Inainte sa spuna ceva un tipat ne-a atras atentia amandurora.
- Emma! Seth! Emma!
Inainte sa fac un pas, Jake mi-a luat-o inainte si deja se indrepta spre camera lui Alice. Inima mea a inceput sa bata ca o nebuna si un sentiment de panica a pus stapanire pe corpul meu. Am iesit de pe balcon si m-am apropiat cu pasi repezi de camera prietenii mele.
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#34
New chapter, in sfarsit! Deja nu mai aveam rabdare! Cum o fi, Jake este un nemernic mult prea mandru, iar Emma o prietena desavarsita. Renunta la fratele ei pentru Alice, si pentru asta imi place de ea. As putea spune ca este unul din cele mai in regula personaje, toate celelalte avand cate un defect ce nu imi displace (le-am enumerat in celelalte comentarii, acum nu am dispozitia necesara sa o mai fac).
Descrierea este buna, dialogul este ok (cam multicel pe alocuri, dar ok, chiar picant uneori), iar actiunea nu este grabita.
Ai avut o greseala (urmatoarea enumerata) si ti-au lipsit cateva virgule (o data, parca, inainte de ‚dar’ si de doua-trei ori pe la dialog).
‚M-am urcat in pat si am tras-oin bratele mele’
‚M-am urcat in pat si am tras-o in bratele mele’
Ai repetat de multe ori ‚ei’ (pe la inceput, cand discuta cu Alice), ‚lui’ (in discutia cu Jake), ‚meu’, etc. Toti le folosesc, dar devin suparatoare cateodata. O alta repetitie a fost cuvantul ‚revista’ intr-un paragraf.
La sfarsit ai adaugat ceva picant, cu adevarat picant! Adica serios, ce ar fi atat de important incat roscata sa zbiere asa? Chiar m-ai facut curioasa, si astept cu sufletul la gura ce se va intampla in continuare.
Sper sa vii next-ul cat mai repede si sa il faci cat mai frumos.

Ps.: Ma poti anunta cand il pui printr-un mic mesaj privat *puppy eyes*?

#35
O.O....noo deci ma dezgusti!! te urasc!! cum s-a putut termina asa repedeee? deci te urasc [-(

stiam eu, stiam ca e pre mandru si prea orgolios... da totusi, o iubeste =p~ mandria asta, ce face din om... si intr-un fel are si Alice o vina...adica mai acu ceva timp o sa-l fac sa se indragosteasca de mine, bla, bla, bla si acuma sa nu te mai vad!! esti un nenorocit... renunta prea usor...daca as fi in lcul ei l-as inebuni, l-as face sa fiarba cand ma vede ca discut cu alti baieti, l-as face s-o ia razna cand ma sarut cu altcineva chiar in fata lui si m-ai ales l-as omora cand el vrea ceva de la mine si eu nu-i ofer... >:) asa sunt eu, mai rea :))
chair mi-a placut capitolul si deabia astept sa vad ce se intampla, am senzatia ca e Nathan >:) ce mi-ar place sa vad in capitolul urmator o scena violeta >:) si dupa ea nus unde sa fie si sa stea singura si zgribulita si el sa vina sa-i puna o jacheta pe umeri si sa o intrebe daca e bine...ea ii spune ceva gen nu te pot intelege, esti cimplicat aci nu suporti sa ma vezi in bratele unui alt baiat si aci esti rece...ea sa se ridice si sa plece el s-o prinda si sa o saruta....si sai spuna dupa nici eu nu stiu, dar nu pot, pur si simplu nu pot si ea sa-i dea o palma si..... ia gata nu-ti mai dau eu ideile mele :)))

hai ca am pus un carnat de coment :)) BIG LIKE
astept next si sa fie cat mai repede

EDIT Daria: Dom'soara, te rog frumos sa treci pe la regulament si sa mai lasi putin de o parte trenuletul de emoticoane.
Stiu ca stii ca stiu ca el stie ca noi nu stiam,dar noi stim ca se preface si ca stie ca noi stim ca el nu stie, dar noi stiam ca defapt stie.
Logic nu?Defapt ca sa fie logic trebuie sa-mi intelegi logica,caree logic ca-ai logica,deci imi intelegeti logica logica.

[Imagine: 6486781.png][Imagine: 6820207.png]
http://macsimania.myfreeforum.ro/f1-primul-forum

#36
Capitolul 15


Stateam cu spatele lipit de dulap si priveam ingrozita cutia deschisa de pe patul meu. Tremuram ca varga, iar lacrimile se prelingeau pe obrajii mei. Imi tineam ambele maini la buze, in timp ce o strigam pe prietena mea.
Usa s-a deschis brusc si m-am aruncat in bratele primei persoane care a intrat in camera. M-a strans in brate si a inceput sa imi sopteasca numele. Mi-am ridicat capul de pe pieptul persoanei si am privit-o. Jake era cel care ma strangea in bratele lui si imi soptea numele. Ochii nostri s-au intalnit si ne-am privit pentru cateva clipe care pareau o eternitate.
- Alice?
Mi-am intors capul si am vazut-o pe sora lui. L-am impins de langa mine si am luat-o pe bruneta in brate. Aceasta si-a pus mainile pe spatele meu si a inceput sa ma mangaie. Mi-am lasat capul pe umarul ei si am inceput sa plang.
- Ce dracu’! Ce cauta asta aici?
Mi-am ridicat capul si l-am privit pe brunet printre perdeaua de lacrimi. Tinea in mana cutia de lemn in care se afla sarpele mort. Am inceput sa tremur si mai tare si am strans-o puternic pe bruneta.
Baiatul a pus animalul la loc cu un dezgust pe chipul lui, apoi a inchis cutia si a tinut-o in mana. S-a intors cu fata la mine si la sora lui si m-a privit ingrijorat.
- Ce s-a intamplat, Alice?
- Scoate-ma de aici, Emma! Te rog!
Fata a aprobat din cap si m-a intors cu spatele la ea. Inainte sa apuc sa fac un pas, am fost luata pe sus si apropiata de usa. Mi-am intors privirea si am observat ca ma aflam in bratele brunetului. Am oftat si mi-am lipit capul de pieptul lui in timp ce el ma scotea din camera. Inima ii batea cu putere si cred ca era agitat. Mi-am ridicat pentru o clipa ochii si l-am analizat. Parea destul de ingrijorat. Dar era numai teatru!
Nu te lasa pacalita, Alice! Nu vrea decat sa te amageasca si sa te bage in patul lui. Mai bine ai incerca sa il uiti, Alice! Niciodata nu o sa auzi cuvintele ’ te iubesc ’ din gura lui. Niciodata nu o sa poti sa iti intemeiezi o familie cu el. Niciodata!
M-a lasat pe canapeaua din sufragerie si s-a lasat in genunchi in fata mea. Mi-a prins mainile in ale lui, iar bruneta s-a asezat langa mine. L-am privit cateva clipe pe brunet, apoi mi-am luat mainile din ale lui si m-am lasat in bratele prietenei mele.
- Ce s-a intamplat, micuto?
A început sa imi mangaie parul, in timp ce lacrimile au aparut din nou in ochii mei.
- E Nathan! El mi-a trimis chestia aia monstruoasa. Stie ca imi este frica de serpi si el mi l-a trimis. Mi-a spus ca asa voi arata si eu dupa ce va termina cu mine. Emma, mi-e atat de frica!
Am strans-o in brate si mi-am pus capul pe abdomenul ei, incepand sa plang. Gemenii au scos aceeasi injuratura in acelasi timp. Jake s-a ridicat de jos si s-a apropiat de balcon. L-am urmarit si am observat ca a aruncat cutia cu animalul mort cat mai departe fara sa ii pese unde v-a ateriza.
Bruneta continua sa ma mangaie si sa ma sarute pe cap.
- Gata, scumpo! Totul a trecut!
- Nu, Emma! Asta e doar inceputul! Mi-e frica! Doamne, mi-e atat de frica! Uita-te la mine! Tremur numai cand ii aud numele si de fiecare data cand merg pe strada si sunt singura ma uit mereu in jurul meu pentru ca oricand poate pune mana pe mine si sa ma raneasca. De ce trebuie sa fie asa? De ce nu ma poate ierta?
M-am ridicat in fund si m-am intors cu spatele la bruneta. Mi-am acoperit fata cu ambele maini si am inceput sa plang. Emma mi-a inconjurat umerii si m-a imbratisat pe la spate, lasandu-si capul pe umarul meu.
De ce nu pot sa fiu fericita? Jake ma uraste si profita de mine. Iar Nathan. Bunul si dulcele Nathan ma uraste si o sa imi faca rau mai devreme sau mai tarziu. O sa ma raneasca fara sa ii pese de nimic, fara sa ii pese ca tin la el si ca imi pare rau pentru ce i-am facut.



*


- O sa doarma in seara asta cu mine, Em!
Bruneta a oftat cedand din nou in fata iubitului ei. S-a intors cu spatele la el si s-a bosumflat, in timp ce eu imi tineam cana de ceai in mana si brunetul era asezat langa mine si ma privea.
Ii priveam pe cei doi cu coada ochiului, in timp ce discutau in fata ferestrei. Roscatul si-a luat iubita in brate si a sarutat-o pe buze.
- O sa ma simt mai bine daca o stiu in bratele mele. Jake o sa ramana cu tine si nu o sa trebuiasca sa ramai singura. Si degeaba faci fata asta pentru ca nu o sa ma razgandesc.
- E prietena mea cea mai buna!
- Si verişoara mea! Em, e mai bine asa!
Bruneta l-a lovit peste umar si a continuat sa il priveasca bosumflata.
- Te urasc!
Roscatul a inceput sa rada si a sarutat-o. Mi-am mutat privirea cand mi-am dat seama ca sarutul lor era unul lung. Am sorbit din nou din ceai, apoi am pus cana pe masa. Mana brunetului s-a oprit pe pulpa mea si m-a strans usor.
- Esti sigura ca esti bine?
Nu mi-am intors capul pentru ca daca o faceam ma pierdeam din nou in ochii lui si cedam. M-am ridicat brusc in picioare, indepartandu-i automat mana.
- Putem sa plecam?
Cei doi porumbei si-au rupt sarutul si m-au privit. Bruneta a oftat si s-a desprins de iubitul ei, apropiindu-se de mine. M-a tras in bratele ei si m-a sarutat pe obraz.
- Daca intrece masura poti sa il lovesti la bijuterii! Nu ma supar! Poti sa ma chemi si il aranjam amandoua.
Am început să râd şi am strâns-o în bratele mele. Unu lucru era sigur la Emma! Mereu îmi aducea zâmbetul pe buze.
Am sarutat-o pe obraz si m-am despartit uşor de ea. Roscatul a mai sarutat-o odata pe buze, apoi si-a pus un brat in jurul taliei mele si m-a apropiat de usa. Si-a strans mana cu prietenul sau si a continuat cu drumul nostru.
Chiar aveam nevoie sa ma indepartez de acolo. Nici nu mai voiam sa intru in acea camera pentru restul acestei excursii. Cum poate o persoana sa ma urasca atat de tare incat sa isi doreasca sa ma omoare? Majoritatea barbatilor raniti ar avea o mica razbunare, apoi si-ar vedea de drumul lor. Iar Nathan e… nici macar nu gasesc cuvantul potrivit sa descriu setea de razbunare a lui.
Baiatul a deschis usa apartamentului sau si m-a impins inainte. Am pasit pe holul micut si m-am apropiat de sufragerie. M-am trantit pe canapea, in timp ce roscatul cotrobaia prin bucatarie.
A venit in living cu o cutie de pizza si o sticla de vin si doua pahare. Am zambit incantata, iar acesta s-a asezat langa mine. In timp ce el turna bautura in pahare, eu am deschis capacul cutiei si am lasat mirosul sa intre in plamani.
- Stiai ca te iubesc?
- Nu o faceti toate?
A zambit in timp ce mi-a intins paharul de vin si m-a sarutat pe obraz. Am gustat bautura si m-am lasat pe spatarul canapelei.
- Pinot! Ar trebui sa fiu speriata mai des daca ma rasfeti in felul acesta!
Am inceput amandoi sa radem si am lasat paharul pe masa. Am luat o felie de pizza si am muscat din ea.
M-am acomodat din nou pe canapea si am muscat din nou din felia din mana mea. Roscatul si-a luat si el o felie si s-a intins langa mine.
- Imi pare rau ca nu am fost langa tine!
L-am privit surprinsa si am muscat din nou din pizza. In timp ce mestecam incercam sa analizez ce sa ii spun. Am inghitit si am oftat.
- Seth, nu trebuie sa stai cu mine in fiecare secunda. Tu ai o viata, o iubita de care trebuie sa te ocupi. Eu nu sunt prioritatea ta si…
- Normal ca esti prioritatea mea! E datoria mea sa am grija de tine!
- Nu, Seth, nu trebuie! Crezi ca e datoria ta pentru ca esti aici! Dar pana acum patru ani mi-am trait viata cu pericole sau fara si tu erai pe alt continent.
Am bagat in gura si ultima bucata de pizza si mi-am pus mana pe genunchiul lui. Dupa ce am inghitit l-am privit si i-am zambit.
- Apreciez foarte mult faptul ca esti aici si imi place la nebunie cand ma rasfeti si cand ai grija de mine. Dar nu trebuie sa uiti de viata ta ca sa o protejezi pe a mea. O ai pe Emma si trebuie sa faci tot posibilul sa fie fericita, altfel iti rup oasele.
A inceput sa rada si si-a terminat felia de pizza. M-a tras in bratele lui si s-a lungit pe canapea. Mi-am lasat capul pe pieptul lui, in timp ce ma mangaia pe cap.
- O iubesc pe Emma! Si pe tine la fel! Si o sa te protejez mereu, Alice! Poate ca sunt un ticalos acum, dar mereu vei fi prioritatea mea si o sa las balta orice pentru tine.
I-am dat un pumn in piept in joaca si am zambit. Roscatul m-a strans in bratele lui si m-a sarutat pe crestet.
- Mereu mi-am dorit o soră! Si de vreme ce am alungat-o pe fosta iubita a lui tata impreuna, tu esti sora mea. Si nu o sa scapi niciodata de mine, chiar daca asta iti doresti.
Mi-am ridicat capul si l-am privit in ochi.
- Niciodata nu o sa vreau sa scap de tine. Mereu mi-am dorit un frate care sa nu isi ia zborul imediat ce poate si de vreme ce mama mai are noua luni pana naste, m-am pricopsit cu tine.
M-a sarutat pe frunte si mi-a pus din nou capul pe pieptul lui. Am oftat si am ramas imbratisati mult timp.
- Apropo vrei sa ma ajuti cu ceva?
Am aprobat sec din cap, fara sa imi dau seama de ce vrea sa faca.
- Ajuta-ma sa o cer pe Emma in casatorie!
Mi-am ridicat brusc capul si l-am privit. Ma privea visator si cu zambetul pe buze. Il priveam socata si nu puteam sa articulez nici macar un cuvant. Am inceput sa clipesc de mai multe ori si m-am ridicat de pe el. Roscatul a inceput sa rada cand mi-a vazut expresia si s-a ridicat si el. M-a luat de maini si m-a privit fericit.
- Nu glumesc, Alice! O iubesc si o vreau numai pentru mine! Sa fie mama copiilor mei, bunica nepotilor mei si strabunica stranepotilor mei. Si vreau sa imi spuna ”da” in orasul indragostitilor. Te rog sa ma ajuti!
Am inceput sa zambesc si l-am imbratisat.
- Normal ca o sa te ajut! O, Doamne, o sa fie atat de surprinsa! Cu siguranta o sa spuna da! Te adora!
Roscatul mi-a inconjurat talia cu ambele maini si a inceput sa ma invarta si sa rada. Dupa ce m-a lasat jos m-a luat de mana si m-a tras dupa el. A deschis usa camerei lui si m-a impins inauntru. A trecut pe langa mine si s-a apropiat de noptiera de langa patul sau. A deschis sertarul si a scos o cutiuta mica purpurie.
S-a apropiat de mine si mi-a intins-o. Mainile lui tremurau, insa era foarte fericit. Am luat-o si am deschis-o. Un inel cu un diamant verde, rotund statea in mijlocul cutiei.
Mainile mele au inceput sa tremure la randul lor si lacrimile aproape mi-au invadat ochii. Mi-am ridicat privirea, iar roscatul imi zambea.
- E inelul bunicii!
- Da! I-am spus bunicului ce vreau sa fac si mi l-a dat. A spus ca lui i-a purtat noroc si spera sa imi poarte si mie noroc. Crezi ca Emma s-ar simti jignita daca i l-as da?
L-am privit si mi-am muscat buza de jos. O lacrima s-a prelins pe obrazul meu, iar baiatul mi-a sters-o.
- Seth, Emma il adora! Acum cativa ani ne jucam de-a mirele si mireasa si inelul acesta era mereu pe degetul ei. Ea era mireasa si eu mirele, iar Jake era preotul. Are o multime de poze cu inelul acesta. O sa te iubeasca si mai mult, daca e posibil.
Roscatul a rasuflat usurat si m-a luat in brate. Continuam sa tin cutia in mana si sa privesc inelul.
La dracu’ ce rasturnare de situatie. ’Sora’ si ’fratele’ meu o sa se casatoreasca si o sa fie fericiti pana la adanci batraneti. Chiar se merita unul pe altul.
Dar eu cand o sa primesc si eu un inel si o promisiune pe viata din partea unui barbat?
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#37
New chapter, yey. Daca nu te superi, crezi ca m-ai putea anunta atunci cand pui next-ul?
Imi place mult capitolul, faza cu sarpele a fost creepy. Inca nu am inteles, Nathan i-a trimis cutia? Alice asa a spus, dar nu are de unde sa stie sigur, doar a presupus pe baza unor spune de ale lui (this is my opinion, don’t kill me). Descrierea este ok, iar actiunea decurge lin. Dialogul nu este sec, ba picant pot spune (ma repet din comentariile anterioare, I know). Ai avut repetitii ale cuvintelor, si la un moment dat au devenit suparatoare.
„Usa s-a deschis brusc si m-am aruncat in bratele primei persoane care a intrat in camera. M-a strans in brate si a inceput sa imi sopteasca numele. Mi-am ridicat capul de pe pieptul persoanei si am privit-o. Jake era cel care ma strangea in bratele lui si imi soptea numele.”
Ai repetat cuvantul ‚brate’ de trei ori.
In partea a doua (cand protagonista era cu Seth), ai cam repetat cateva actiunii (protagonista ii zambea, cei doi se imbratisau, ba radeau), au devenit enervante pentru mine la un moment dat. Greseli gramaticale (aka litere mancate, virgule ce lipsesc sau puse gresit) nu am vazut.
Seth are de gand sa o ceara in casatorie pe Emma. Off-topic... Nu ma invita si pe mine la nunta? Poate voi fi domnisoara de onoare *laugh*. On-topic... Va fi interesant cum va reactiona Jake (imi cer scuze, cum il va face autoarea sa reactioneze *smile*).
Cam atat am de spus, altceva nu imi vine in minte. Astept urmatorul capitol si iti urez spor la tastat *big hug*.

#38
Warning: Limbaj vulgar


Capitolul 16


- Astea rosii!
- Dar ii plac inimile!
- Da, daca sunt de ciocolata. Ea prefera lumanarile rosii si simple. O excita!
Roscatul a prins culoare in obraji si a luat lumanarile din mana mea si le-a pus in cos. Am chicotit si mi-am intors spatele continuand sa ma uit prin magazin.
Abea astept sa vad reactia Emmei din aceasta seara. Sa vad cum o sa ii dea lacrimile cand Seth o sa o ceara in casatorie si o sa ii dea inelul pe care il adora. O, cu siguranta o sa ii dea lacrimile. Si atunci eu si Jake o sa ne retragem si o sa ii lasam pe cei doi sa isi spuna vorbe de dragoste. Si eu o sa trebuiasca sa dorm in acelasi apartament cu Jake.
Am oftat si mi-am continuat drumul. M-am uitat in jurul meu de mai multe ori, apoi m-am intors cu fata la roscat.
- Nu mai avem ce cumpara. Hai sa platim totul si sa mergem!
Baiatul a aprobat din cap si s-a indreptat spre casa de marcat. In timp ce mergeam privirea mi s-a oprit pe un raft micut pe care se aflau mai multe brelocuri. Pe unul dintre ele scria in franceza ’ Iubesc tigarile, bautura si femeile ’ . Exact ceea ce il descrie pe Jake.
Am facut un pas, dar m-am oprit brusc. Mi-am intors capul si am privit brelocul pentru cateva clipe, in timp ce imi muscam buza de jos. O la naiba trebuie sa o fac!
Am luat obiectul in mana si m-am dus dupa verisorul meu la casa. Am scos o bancnota de zece euro din buzunar si i-am dat casierei. Dupa ce mi-a dat bonul am pus obiectul in buzunarul pantalonilor si m-am apropiat de roscat, care ma astepta la iesirea din magazin.
L-am luat de brat si am inceput sa ne indreptam spre hotel. Baiatul era incordat si cred ca tremura. Asta daca nu aberam. Mi-am ridicat privirea, iar chipul lui ii trada toate emotiile.
- Trebuie sa te calmezi, Seth! Nu te-am vazut niciodata atat de speriat.
- Nu sunt speriat!
Mi-am ridicat sprancenele, iar acesta a oftat.
- Bine! Poate putin! Daca nu accepta? Daca nu vrea decat sa avem o relatie scurta si atata tot? Doamne, Alice, eu m-am gandit la toate. De la imaginea ei in rochie de mireasa, pana la cea insarcinata.
- Nu o sa te refuze! Te iubeste si daca nu ai cere-o tu, cu siguranta si-ar cumpara singura inelul de logodna si tie ti-ar lua o lesa asortata si te-ar cere ea de sot.
A inceput sa rada si mi-a inconjurat umerii cu bratul liber. M-a lipit de el si m-a sarutat pe frunte.
- Stiam ca o sa va indragostiti unul de altul. Am vazut scanteia din ochii vostri chiar in clipa cand v-am facut cunostinta. A ramas fara cuvinte. Si e Emmanuela Kor! Ea nu ramane niciodata fara cuvinte!
- O sa am nenorocitele astea de emotii pana cand o sa imi dea raspunsul. Doamne, nu am simtit asa ceva nici macar cand am facut dragoste cu ea pentru prima oara.
- Mmm! Primul sex in fata unui semineu, pe o blana naturala, in Elvetia! Cererea in casatorie in Paris, intr-un apartament din Hotel de Crillon , la lumina lumanarilor si cu mancarea ei favorita. Cand ai devenit atat de romantic?
- Cand m-am indragostit!
- Esti dat naibii, D’Alessandro! Si de asta te iubesc atat de mult!
- Sper ca Jake sa o poata retine cat mai mult! Mai avem putin timp la dispozitie.
Am aprobat din cap si am oftat. Jake! Toata povestea asta nu iti da idei?




*



- Lumanarile sunt bune! Mancarea e perfecta! Sampania e la rece! Si inelul… Unde e inelul? Alice, unde am pus inelul?
Mi-am dat ochii peste cap si i-am dat o palma usoara peste fata.
- E in mana ta, zapacitule! Calmeaza-te! Trebuie sa ajunga in cateva secunde! Ma duc in bucatarie! Succes!
L-am sarutat pe obraz si l-am imbratisat. M-am indepartat de el si inainte sa intru in bucatarie am stins lumina, lasand lumanarile sa isi faca treaba. Am intrat in bucatarie si am auzit usa. Am zambit si m-am ascuns in spatele peretelui care lega bucataria de living si i-am vazut pe gemeni. Bruneta a ramas cu gura cascata, iar fratele ei a sarutat-o pe obraz si a parasit-o.
A ajuns in bucatarie si s-a asezat in spatele meu, lasandu-si barbia pe umarul meu, pentru a urmari scena. Rasuflarea lui calda imi atingea pielea gatului.
Am inghitit in sec si mi-am indreptat atentia spre cuplu. Roscatul si-a dres glasul si s-a apropiat de iubita lui. A luat-o de mana si a tras-o mai aproape de el. In cealalta mana se afla cutiuta cu inelul.
- Emma, ne cunoastem de mult timp si te-am dorit din prima clipa de cand te-am vazut. Nu! Din prima clipa cand am auzit despre tine. Si aici e opera lui Alice!
Si-a ridicat o clipa privirea si mi-a zambit. Am aprobat din cap, iar ochii incepeau sa ma intepe.
- Seth ce..
- Sss! Cand te-am sarutat pentru prima oara am simtit ca inima e gata sa explodeze. Cand te-am tinut pentru prima oara in brate mi-am jurat ca nu o sa iti mai dau drumul niciodata. Cand am devenit un cuplu am stiut ca destinul vrea sa fim impreuna.
A tras aer in piept si a sarutat-o scurt pe bruneta. S-a asezat intr-un genunchi, in timp ce se sprijinea pe celalalt picior si si-a ridicat capul pentru a o privi pe iubita lui.
- O, Doamne! Seth…
I-a dat drumul la mana si a deschis cutiuta. Bruneta a amutit cand a vazut inelul si a scos un scancet. Si-a pus ambele maini pe buze, iar lacrimile s-au prelins in acelasi timp si pe obrajii ei si pe ai mei.
- Vrei sa fii sotia mea, Emma?
Fata a inceput sa tremure in timp ce isi privea iubitul. A inceput sa dea din cap, in timp ce suspina.
- Da! Da, vreau sa fiu sotia ta!
Roscatul a rasuflat usurat si a luat inelul din cutie. I-a luat mana brunetei in a sa si i-a strecurat inelul pe degetul inelar. Emma si-a privit inelul, iar cand Seth s-a ridicat de jos, cei doi s-au imbratisat puternic si s-au sarutat.
Brunetul mi-a inconjurat talia si si-a ridicat barbia de pe umarul meu.
- Hai sa mergem!
Am aprobat din cap si am iesit amandoi usor din bucatarie si ne-am strecurat afara din apartament. Mi-am dus mainile la ochi pentru a-mi sterge lacrimile, in timp ce mergeam cu brunetul spre apartamentul lui.
A deschis usa si m-a lasat sa intru prima. A intrat dupa mine si a inchis usa in spatele lui.
- Vrei ceva de baut?
- A mai ramas ceva din vinul de aseara?
Brunetul a ridicat din umeri si ne-am dus in bucatarie. Mi-am tras un scaun de la masa, in timp ce el a deschis usa frigiderului si a scos o sticla de Pinott din care am baut cu Seth noaptea trecuta.
A luat doua pahare din suport si s-a asezat langa mine la masa. A turnat bautura in ambele pahare, apoi mi-a intins unul. Am luat obiectul de sticla in mana si am sorbit din bautura.
Am tras aer in piept si am zambit satisfacuta. M-am rezemat de spatarul scaunului, iar baiatul ma privea de deasupra paharului.
- Multumesc!
L-am urmarit cand a pus paharul pe masa si a inceput sa il invarta agitat. Nu ii statea in fire sa multumeasca.
Am clipit de mai multe ori si am luat o gura de vin.
- Pentru ce?
- Pentru ca ai facut-o fericita pe sora mea!
- Asta e ceva nou! Cum sunt o ipocrita, o mironosita si o influenta negativa pentru ea…
- Alice!
Am oftat si am sorbit din nou din bautura si l-am privit. Sprancenele lui erau incruntate si continua sa se joace cu paharul.
- Nu trebuie sa imi multumesti, Jake! Tot ce fac sau ce am facut pentru Emma a fost pentru ca o iubesc.
Acesta a dat usor din cap si a baut din nou din vin. L-am privit pentru cateva clipe, apoi am scos brelocul din buzunar si l-am pus pe masa. L-am impins cu un deget, iar obiectul a ajuns langa mana brunetului. Acesta l-a privit cateva clipe, a zambit, apoi l-a luat intre degete.
- L-am vazut si nu m-am abtinut sa nu il cumpar. Ti se potriveste de minune!
Baiatul si-a largit zambetul si l-a agatat de un deget si a inceput sa se joace cu el.
- Uiti un detaliu! Eu nu iubesc femeile, ma culc cu ele!
M-am ridicat brusc de pe scaun si am pus paharul pe masa.
- Noapte buna!
Am trecut pe el insa nu am mai inaintat pentru ca mana lui mi-a inconjurat incheietura si m-a oprit.
- Imi pare rau! Nu m-am referit si la noi.
- Nu are nici o importanta, Jake! Nu imi pasa!
- Pe dracu’!
S-a ridicat de pe scaun si m-a intors cu fata la el. Si-a pus ambele maini pe bratele mele si m-a apropiat de el.
- Daca nu ti-ar pasa ai fi ras, nu te-ai fi ridicat de pe scaun si te-ai fi dus in camera ca sa plangi.
- Nu meriti sa plang pentru tine!
- Asa e, dar totusi o faci!
Am oftat si mi-am intors capul. Nu puteam sa ii infrunt privirea. Dorinta, frustare, ura, poate si iubire. Toate aceste sentimente amestecate in privirea lui. Lacrimile amenintau sa iasa la iveala, dar mi-am strans ochii puternic pentru a le impiedica.
- Ti-am cerut sa nu ma mai atingi!
- Si totusi o fac!
Mi-am deschis ochii si mi-am intors capul, privindu-l furioasa.
- De ce? De ce ma atingi, te culci cu mine, imi vii in aparare si te ingrijorezi cand sufar, daca nu iti pasa de mine?
- Nu stiu!
- Ba stii perfect! Esti un egoist si iti place sa fii cel mai tare. Nu ma iubesti, dar vrei sa ma tii legata de tine ca sa nu ma aiba nimeni. Ma urasti si vrei sa stau langa tine sa vezi cat de rau arat de fiecare data cand ma ranesti.
Am inceput sa suspin si mi-am dat seama ca plangeam. Mi-am lasat capul in jos si am tras aer in piept. Mainile lui au coborat si mi-au prins incheieturile, tragandu-ma mai aproape.
Am pus un picior in fata si m-am oprit din apropierea lui. Mi-am adunat toata forta si l-am impins de langa mine, dar a facut decat un singur pas in spate.
Mi-am ridicat capul si mi-am sters lacrimile.
- Daca nu poti sa ma iubesti, lasa-ma in pace, Jake. Nu ma fa sa iau niste decizii pe care o sa le regret.
M-am intors cu spatele la el si am iesit din bucatarie. Am fugit pana in camera lui Seth si am trantit usa in spatele meu. M-am lipit de usa si am inceput sa alunec incet pe ea.
Mi-am pus ambele maini pe fata si am inceput sa plang.
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!

#39
New chapter, multumesc mult ca m-ai anuntat. Mi-a placut mult si, in opinia mea, era imposibil ca Emma sa refuze cererea in casatorie. Nu ma mai apuc sa-l critit pe Jake, a facut-o Alice indeajuns in capitol *laugh*. Greseli (aka litere mancate sau virgule nepuse) nu am vazut absolut deloc, iar asta este un plus. Actiunea nu este grabita, decurge lin. Dialogul este frumos, ok din partea mea. Ai avut o repetitie sau doua, nimic grav.
Ar merge mai multa descriere, aici referindu-ma in principal la cea a sentimentelor, dar si celelalte lipsesc. Te axezi doar pe a scrie ceea ce fac personajele (aici referindu-ma la descrierea in sine, nu la ideea ce mi se pare geniala). Ai scris ca Alice i-a dat casierei o bancnota, aici nu trebuia descris dupa parerea mea (nici eu nu as face-o daca as fi in in locul tau), dar atunci la sfarsit ar fi mers mai multa (fara melodrama). Dupa cum ti-am spus in unul din comentariile trecute, ai adaugat ceva picant (sarpele si cererea in casatorie), acum lucreaza la descriere. Nu ma gasesc eu in masura sa iti spun, ai mult mai multa experienta decat mine, dar sper sa adaugi cele pronuntate mai sus.
Cum o fi, printre nervii irositi si minele de creion rupte (lucrand probleme la fizica) am reusit sa-ti scriu si eu ceva. Astept next-ul si, daca se poate (iar *rolling eyes*), sa ma anunti cand il pui.

Ps.: Scuza-mi eventualele greseli sau repetitii.

#40
Capitolul 17


- Inca nu imi vine sa cred!
Bruneta isi privea din nou inelul si zambea pana la urechi. Am baut din cafeaua mea cu lapte, in timp ce priveam turnul Eiffel care se inalta in fata mea. Fata a oftat si a muscat din cornul de pe farfuria ei.
- Stiu ca l-ai ajutat pe Seth sa aranjeze totul! Multumesc mult, Ali! A fost ideea ta cu inelul bunicii tale?
Am lasat cana pe masa si am privit-o cu zambetul pe buze, apoi am dezaprobat din cap.
- A fost ideea bunicului! L-a scos din seif si i l-a dat lui Seth cand a auzit de intentiile lui. Seth era speriat ca ai sa fii prea jignita ca sa il accepti. Stii tu… pentru ca a fost al bunicii noastre.
Fata a inceput sa rada si si-a luat in mana cana de cafea. A baut din ea, apoi m-a privit.
- Ador inelul acesta! Si am vrut de multe ori sa imi fac o copie, dar ma bucur ca nu am cedat. Nimic nu se compara cu originalul!
Am aprobat din cap si mi-am terminat cafeaua, privind peisajul din jurul nostru. Mi-am pus cotul pe masa si mi-am lasat obrazul pe palma. Era placut sa iau micul dejun la o cafenea in Paris. Departe de nebunia care ma inconjura acasa.
- Mama a trezit tot orasul cu tipetele ei cand a auzit, iar tata s-a infiorat. A inceput cu isteriile lui. De ce trebuie sa va casatoriti? Esti insarcinata? Emmanuela Alisson Kor misca-ti fundul acasa chiar in momentul acesta! O sa ii gatui pe fratele si pe iubitul tau inainte si apoi pe tine si pe prietena ta. Si oricum ei sunt la Rio in momentul acesta. Degeaba mi-as misca fundul acasa chiar acum.
Am inceput sa rad si mi-am intors capul pentru a o privi. Bruneta gesticula la fiecare propozitie exact cum ar face tatal ei.
- Stiu! Mama e la fel de incantata, iar tata face misto de Will. Am vorbit si cu unchiul Leo in dimineata asta!
- Stiu! A spus ca vine de la Londra ca sa ne vada pe mine si pe Seth si sa ne felicite personal.
- Abea astept sa il vad! Si o sa ma duc sa stau la el pentru o vreme!
Bruneta si-a oprit cana inainte ca aceasta sa ii atinga buzele. Zambetul ei a disparut de pe buze si m-a privit uimita. Si-a lasat cafeaua inapoi pe masa si si-a pus mainile pe aceasta.
- Ce ai spus?
Am oftat si m-am rezemat de spatarul scaunului, incrucisandu-mi mainile pe piept.
- Am nevoie de o pauza, Emma! Si o sa ma simt excelent cu unchiul Leo si o sa lucrez mai bine acolo. In plus o sa fiu departe de Nathan si de amenintarile lui.
- Rahat! E din cauza lui Jake, nu?
- Nu!
M-a privit sceptica si am incercat sa ii sustin privirea. Insa nu puteam concura cu ea si am cedat. Am oftat si mi-am intors capul refuzand sa o privesc in ochi.
- Daca dispar din viata lui poate o sa isi dea seama ce simte cu adevarat pentru mine.
- Rahat!
Am zambit si am continuat sa privesc trotuarul pe care oamenii se intalneau, isi zambeau si isi continuau drumul.
- Imi este greu! Sa stau aici si sa continui sa fiu jucaria lui. Sa se culce cu mine de fiecare data cand are chef, apoi sa ma raneasca si apoi sa fie ingrijorat pentru mine. Nu pot sa traiesc asa. Si mai e si Nathan care asteapta momentul potrivit ca sa puna mana pe mine.
- Dar ma parasesti pe mine!
Mi-am intors capul si am privit-o cu un zambet trist.
- Nu pentru totdeauna! E pentru ceva timp si o sa fiu aici ca sa te ajut cu nunta.
Mi-am intins mana si mi-am pus-o peste a ei, iar dansa mi-a acoperit-o cu cealalta. M-a privit trista, dar mi-a zambit.
- Stii ca o sa ma razbun pe el dupa ce pleci, nu?
- Nu! Emma, e fratele tau si il iubesti. Nu distruge relatia asta dintre el si tine pentru mine. Asta ar complica si mai mult situatia.
- Chiar il iubesc! Dar te iubesc si pe tine! Esti ’sora’ mea! Nu vreau sa pleci! O sa ma simt ca dracu’ fara tine aici!
Am zambit si am strans-o de mana.
- Si eu la fel! Dar amandoua avem nevoie de schimbarea asta. Tu o sa petreci mai mult timp cu fratele tau si nu ma privi asa.
Am aratat cu degetul spre fata ei. Era bosumflata si isi rotea ochii peste cap.
- Poate ai dreptate! Dar tot o sa imi fie dor de tine!
- Si mie! La dracu’!
Am inceput amandoua sa radem si ne-am eliberat mainile. Bruneta si-a terminat cafeaua, apoi am platit si am parasit cafeneaua. Emma m-a luat de brat si ne-am apropiat de turnul Eiffel. Bruneta ruga diferite persoane sa ne faca multe poze impreuna. Dupa ce s-a asigurat ca si-a umplut un card, fata l-a inlocuit, apoi a inceput sa imi faca mie poze. M-a pus in diferite pozitii si m-a pus sa zambesc si sa rad de mai multe ori.
Dupa ce ne-am plictisit am decis ca era timpul sa ne intoarcem la hotel. Pe drum bruneta facea diferite poze instantanee si fluiera dupa anumiti baieti. Amandoua salutam in franceza si ii faceam pe baieti sa isi intoarca capetele.
Cand am intrat in hotel am dat nas in nas cu baietii care veneau de la restaurant. Seth si-a sarutat iubita si a luat-o de mana, spunandu-i ca vrea sa se plimbe cu ea.
Dupa ce porumbeii au plecat l-am privit pe brunet pentru cateva clipe, apoi m-am indreptat spre lift.
- Cum a fost micul dejun?
In timp ce am pasit in lift am incercat sa ignor intrebarea baiatului, dar nu rezolvam nimic cu asta.
- Bine! Eu si Emma am discutat despre mai multe subiecte, apoi am facut o multime de poze. Al tau cum a fost?
- Bine! Seth e in culmea fericirii si mi-a spus toate planurile lui de viitor. Sora mea o sa fie foarte fericita cu el.
- Da! Pentru ca o iubeste si nu o foloseste doar in pat.
Brunetul a oftat, iar liftul s-a oprit. Cand usile s-au deschis am iesit inaintea lui. Inainte sa ajung in dreptul camerei, bratul baiatului m-a oprit. Am oftat si m-am întors cu fata la el.
- Ce mai e, Jake?
Mi-a prins chipul intre palme si mi-a tras capul spre al lui. M-a sarutat, lipindu-si corpul de al meu. Inima mea si-a accelerat ritmul, iar mainile mele s-au oprit pe pieptul lui. Mi-am deschis gura si limbile noastre s-au intalnit. Mainile sale au coborat pe talia mea si m-a strans mai tare in brate, adancind mai tare sarutul. Mi-am strans mainile pe tricoul lui si am continuat sa il sarut.
In primul rand nu rezistam buzelor lui si voiam atat de mult sa ma sarute. Iar in al doilea rand nu puteam sa ma supun ordinelor mintii mele. Pur si simplu nu puteam.

- Nu vreau sa ma mai atingi sau sa te mai apropii de mine. Prefer sa fiu atinsa de cineva ca Nathan decat de unul ca tine.

Amintindu-mi de propriile mele vorbele am rupt sarutul si m-am desprins din bratele lui. M-am intors cu spatele la el si mi-am umezit buzele, simtindu-i inca gustul.
- Alice!
- Plec in Londra!
Am inghitit in sec si am deschis usa apartamentului, intrand inauntru. Am vrut sa inchid usa in spatele meu, insa piciorul brunetului nu m-a lasat. Am oftat si am incercat in zadar sa inchid usa. M-am dat cativa pasi in spate, iar baiatul a intrat in apartament si a trantit usa in spatele lui.
- Ce ai spus?
L-am privit in ochi si am observat ca era nervos. Isi strangea pumnii si inainta spre mine.
- Am spus ca plec in Londra pentru o perioada. Trebuie sa vorbesc doar cu mama si cu tata.
M-am intors cu spatele la el si am inaintat spre living. M-a prins de brat si m-a tras aproape de el, intorcandu-ma cu fata.
- De ce?
A rostit intrebarea printre dintii stransi puternic.
- Am nevoie de o pauza. Si cum sunt noua in industria modei, unchiul Leo o sa aiba mare grija de mine si o sa ma ajute. In plus o sa fiu departe de Nathan si de tine.
Am incercat sa imi eliberez bratul, dar brunetul m-a strans mai tare si si-a pus mana libera in parul meu. Si-a strans pumnul si mi-a dat capul pe spate, facandu-ma sa lacrimez.
- Nu o sa pleci nicaieri!
- Nu esti seful meu! O sa fac ce o sa vreau!
- O sa o lasi pe Emma singura?
- Da! Nu asta ti-ai dorit mereu? O sa petreaca mai mult timp cu tine si o sa fie departe de mine si de influenta mea negativa. Plec, Jake! Iti eliberez sora si dispar din viata ta. Dorinta iti este indeplinita!
Am incercat sa ma eliberez si sa nu las lacrimile pe obrajii mei. Incercari zadarnice.
- Acum poti sa te bucuri! Scapi de mine!
Brunetul m-a strans mai tare de par si si-a unit din nou buzele cu ale mele. Lacrimile mele s-au intalnit cu obrajii lui, in timp ce mi-am arcuit trupul pe al lui. Sarutul lui era unul disperat si cu fiecare miscare il adancea si mai mult si ma apropia mai mult de el. Era ca si cum nu ar fi vrut sa ma lase sa plec. Sa ma tina langa el.
- Nu o sa pleci nicaieri! O sa ramai aici!
Mi-a inconjurat talia si m-a tras mai aproape de el. Mi-a pus capul pe pieptul lui si l-a tinut acolo, mangaindu-ma pe par.
Am suspinat si l-am impins de langa mine.
- De ce? De ce vrei sa raman aici?
- Pur si simplu vreau sa fii aici! Nu poti sa pleci!
- De ce? Ca sa te culci cu mine si apoi sa ma ranesti exact cum ai facut pana acum?
- Poftim?
Brunetul s-a intors si m-am uitat speriata spre usa. Seth ne privea socat pe amandoi, in timp ce mana lui strangea clanta usii. Emma ne privea trist si dezaproba din cap.
Am inghitit in sec si mi-am dus ambele maini la buze. Am venit langa Jake, iar acesta isi strangea pumnii. Totul incepea sa se inrautateasca.
- Seth…
Roscatul si-a ridicat mana ca sa ma opreasca sa mai spun ceva. Si-a luat mana de pe clanta si a intrat in apartament, iar logodnica lui a intrat dupa el si a inchis usa. Seth il privea pe prietenul sau nervos si corpul lui era incordat.
- E adevarat ce a spus? Te-ai culcat cu Alice doar ca sa te joci cu ea?
Brunetul nu a raspuns si a continuat sa isi priveasca prietenul. L-am atins usor pe brat si i-am simtit muschii incordati.
- Raspunde-mi la dracu’!
Jake si-a inchis pentru o clipa ochii si a tras aer in piept. Cand i-a deschis puteam sa vad o urma de regret in ei.
- Da! M-am culcat cu ea doar ca sa ma distrez!
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)